fbpx
News

Toruń pomoże odbudować Irak?

(fot. torun.pl)
Toruń pomoże odbudować Irak?
Maciej Gorczyński
REAKCJE

W sobotę, 16 września, prezydent Torunia Michał Zaleski gościł w naszym mieście delegację parlamentarzystów z Iraku. W trakcie spotkania poruszono temat pozyskania naszych specjalistów do odbudowy zniszczonych irackich miast i zabytków

Spotkanie 10-osobowej delegacji Irakijczyków z przedstawicielami naszego miasta z prezydentem Michałem Zaleskim na czele odbyło się w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego. Gościom z Bliskiego Wschodu przewodniczył wicemarszałek parlamentu Sheikh Humam Baqir Abdul Majeed Hamoudi. Obecni byli także przedstawiciele komisji parlamentarnych: spraw zagranicznych, integralności i polsko-irackiej komisji partnerstwa oraz ambasador Iraku w Polsce.

 – Naszym celem jest podtrzymywanie i rozwijanie tradycyjnie dobrych kontaktów polsko-irackich – powiedział wicemarszałek parlamentu Iraku Sheikh Humam Baqir Abdul Majeed Hamoudi. – Za pośrednictwem Pana Prezydenta chciałbym zaprosić polskie firmy do współpracy z Irakiem, przede wszystkim w zakresie odbudowy irackich miast i zniszczonej infrastruktury.

W Iraku już od kilkudziesięciu lat trwają liczne wojny na tle religijnym oraz konflikty mające swoje źródło w wieloletniej okupacji kraju przez wojska amerykańskie. Obecnie w tym miejscu trwa ofensywa Państwa Islamskiego. W wyniku konfliktów, wiele miast zostało poważnie zniszczonych.

 – W Toruniu funkcjonuje bardzo dużo firm zajmujących się budownictwem, zarówno obiektowym, jak i drogowym, instalacyjnym. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika działa znana na całym świecie szkoła konserwacji zabytków. Z radością przekażę propozycję nawiązania współpracy przy odbudowie irackich miast – zapewnił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Do Grodu Kopernika przyjechał także Ambasador Republiki Iraku w Polsce – Asaad Sultan Hachim Abu Galall. Była to dla niego druga wizyta w naszym mieście. Wcześniej, w 2015 roku, przybył tu z okazji Tygodnia Przedsiębiorczości. Wtedy również spotkał się z prezydentem, a także z przedstawicielami toruńskich firm.

 – Bardzo dziękuję polskim parlamentarzystom, że nasza delegacja mogła przyjechać do tak ważnego miejsca, jak Toruń. Poznałem wasze miasto, z uznaniem patrzę na panujący tu porządek i dobry poziom sektora usług turystycznych. Wiele miast irackich jest zainteresowanych partnerstwem z Toruniem, np. Samarra, Mosul, Babilon czy Nadżaf – zdradził ambasador Iraku Asaad Sultan Hachim Abu Galal.

Pod koniec października w Kuwejcie odbędzie się międzynarodowa konferencja dotycząca odbudowy miast irackich. Udział w niej wezmą przedstawiciele z Polski. Ambasada prowadzi listę polskich przedsiębiorstw z sektora prywatnego i publicznego, zainteresowanych udziałem w tym wydarzeniu.

Natomiast za dwa miesiące odbędzie się kolejna edycja międzynarodowych bagdadzkich targów gospodarczych, na które zaproszone są toruńskie firmy. Ambasada pomoże załatwić formalności wizowe każdemu chętnemu uczestnikowi. Irakijczycy również chętnie przyjadą na organizowane w naszym mieście targi i konferencje gospodarcze.

Ambasador Iraku podkreśla, że polscy specjaliści są bardzo cenieni w Iraku. Warto podkreślić, że wielu Irakijczyków skończyło polskie uczelnie, m.in. obecny minister rolnictwa.

News
Maciej Gorczyński
@McGorczynski

Kierownik działu sport. Wielki fan wszystkich dyscyplin, a w szczególności tych z poziomu trybun i telewizora. Gdyby urodził się w górach, z pewnością zostałby skoczkiem narciarskim.

Więcej w dziale News

hush-naidoo-jade-photography-yo01z-9hqaw-unsplash1 (1)

Koszty pakietów medycznych

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
Job seeker with newspaper and laptop looking for vacancies

Perspektywy zawodowe w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
marihuana

Toruńska Policja złapała nieletniego z torbą pełną marihuany!

Hubert Grabowski9 października 2020
IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
IMG-20200831-WA0011

„Bezpieczny powrót z Wakacji” – prędkość najczęstszą przyczyną zatrzymań

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
technology-2500010_1920

Kradzież alkoholu ze sklepu na Bydgoskim. Mamy wideo z wizerunkiem sprawców!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020