fbpx
News

Toruń przygotowuje się do strajku. Miasto wyciągnie pomocną dłoń

(fot. Pixabay)
Toruń przygotowuje się do strajku. Miasto wyciągnie pomocną dłoń
Mateusz Bąk
REAKCJE

Ponad 4 tysiące (prawie 90 procent) nauczycieli i pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w toruńskich szkołach opowiedziało się za strajkiem. Ten zaplanowano na najbliższy poniedziałek (8 kwietnia)

Przystąpiło do niego 66 jednostek oświatowych funkcjonujących na terenie gminy. Strajk nie odbędzie się jedynie w Przedszkolu Miejskim nr 13, Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Szkole Podstawowej nr 35. Placówki nie mogą być jednak zamknięte, a opiekę nad uczniami (29 tys. na terenie Torunia) muszą zapewnić dyrektorzy. Pomocną dłoń w organizacji zajęć i półkolonii wyciągnie magistrat, w tym miejskie instytucje kulturalne i sportowe.

– Istnieje taka możliwość, że od poniedziałku szkoły nie będą mogły funkcjonować i nie zapewnią swoim wychowankom opieki. Jako samorząd podejmujemy działania, które mają zapobiec temu, że rodzicie zastaną zamknięte drzwi i nie będą mieli zagwarantowanej opieki. Nie jesteśmy jednak stroną tego konfliktu. Żądania związków skierowane są do rządu – mówi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

CO Z EGZAMINAMI?

Rodzice niepokoją się, co z zaplanowanymi na 10 kwietnia egzaminami gimnazjalnymi. Prezydent zapewnia, że dyrektorzy chcą umożliwić uczniom napisanie testu.

– Istnieje możliwość zatrudnienia dodatkowych osób z zewnątrz, które sprawowałyby opiekę nad uczniami podczas kwietniowych egzaminów. Póki co, nie wiemy jak długo potrwa strajk i czy zakłóci przebieg egzaminów – dodaje Zbigniew Fiderewicz.

OPIEKA W URZĘDZIE MIASTA

Władze miasta apelują do pracodawców, aby umożliwili rodzicom sprawowanie opieki nad dziećmi w trakcie strajku – sugerują, że w zakładach pracy mogłyby powstać specjalnie kąciki do opieki nad dzieciakami. Takie zostaną zorganizowane w budynkach urzędu miasta, między innymi przy: Wałach gen. Sikorskiego 8, Grudziądzkiej 126b oraz Fałata 39. Dzieci będą miały zagwarantowaną opiekę, ale rodzice muszą zadbać o prowiant dla najmłodszych.

OFERTA INSTYTUCJI KULTURALNYCH I SPORTOWYCH

Rodzice, którzy nie mają możliwości zapewnienia opieki swoim dzieciom mogą także skorzystać ze specjalnej oferty, którą przygotowały miejskie instytucje.

– 14 instytucji kulturalnych i sportowych przygotowało plan zajęć i półkolonii na czas trwania strajku. Są wśród nich Baj Pomorski, Dwór Artusa, Muzeum Okręgowe, Dom Muz czy Arena Toruń i korty tenisowe na Skarpie. Ilość miejsc na tych zajęciach jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zapisów – wylicza Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

JAK PRZEBIEGNIE STRAJK?

Jak będzie wyglądać strajk nauczycieli dowiemy się dopiero 8 kwietnia rano – w każdej strajkującej placówce powołany musi zostać komitet strajkowy, a nauczyciele biorący udział w proteście będą musieli co godzinę podpisywać listy strajkowe.

Zgodnie z kodeksem pracy wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za wykonaną pracę – uczestnicy strajku nie otrzymają wynagrodzenia za dni, w których nie prowadzili zajęć.

źródło: torun.pl

News
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale News

hush-naidoo-jade-photography-yo01z-9hqaw-unsplash1 (1)

Koszty pakietów medycznych

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
Job seeker with newspaper and laptop looking for vacancies

Perspektywy zawodowe w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
marihuana

Toruńska Policja złapała nieletniego z torbą pełną marihuany!

Hubert Grabowski9 października 2020
IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
IMG-20200831-WA0011

„Bezpieczny powrót z Wakacji” – prędkość najczęstszą przyczyną zatrzymań

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
technology-2500010_1920

Kradzież alkoholu ze sklepu na Bydgoskim. Mamy wideo z wizerunkiem sprawców!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020