fbpx
News

W jakich sytuacjach poród pośladkowy jest możliwy i jakie niesie ze sobą zagrożenie?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
W jakich sytuacjach poród pośladkowy jest możliwy i jakie niesie ze sobą zagrożenie?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Kiedy płód przyjmie położenie pośladkowe, jego przyjście na świat bardzo się komplikuje. Pośladki, które są węższe niż główka, nie rozwierają kanału rodnego w wystarczającym stopniu, co uniemożliwia reszcie ciała swobodne przejście. Czy są uzasadnione sytuacje dla przeprowadzenia porodu siłami natury przy niekorzystnym ułożeniu płodu? Na to oraz inne istotne pytania, odpowiadamy w niniejszym wpisie

Poród naturalny z ułożeniem pośladkowym i konsekwencje z nim związane

W przypadku ułożenia podłużnego miednicowego, czyli pośladkowego, główka dziecka znajduje się w górze, ustępując pierwszeństwa pośladkom. Jest to niekorzystna sytuacja, ponieważ w przeciwieństwie do główki, pośladki i nóżki są miękkie, a co za tym idzie, nie wywierają odpowiedniego oporu. Słowem, nie torują drogi całemu ciału. Takie położenie nie oznacza jednak, że cesarskie cięcie jest konieczne. Jeśli:

  • kobieta już wcześniej rodziła,
  • ma prawidłowo ukształtowaną miednicę,
  • a waga dziecka mieści się w zakresie od 2500-3500 g,

lekarz może podjąć decyzję o rezygnacji z CC. Wtedy możliwy jest poród pośladkowy siłami natury. Druga opcja to zastosowanie tzw. obrotu zewnętrznego na główkę. Manewr ten pozwala zmienić położenie dziecka na bardziej korzystne, uciskając powłoki brzuszne rodzącej. Niestety, szacunkowo na powodzenie manewru jest zaledwie 50% szans. Wiąże się to również z ryzykiem powikłań, takich jak pęknięcie macicy, odklejenie się łożyska czy splątanie pępowiny. Każde z nich zagraża życiu oraz zdrowiu matki i dziecka, dlatego próby obrotu wzbudzają kontrowersje i nie są często stosowane. Sam poród pośladkowy również nie należy do bezpiecznych. Bardzo często dochodzi podczas niego do zaklinowania się główki, przy wcześniejszym wyjściu pośladków i nóżek dziecka. To z kolei grozi niedotlenieniem okołoporodowym, a także urazami mechanicznymi głowy i złamaniami barków noworodka. Nie ulega zatem wątpliwości, że poród pośladkowy stwarza wysokie ryzyko, a jego przedłużanie się poważnie naraża bezpieczeństwo dziecka.

Lekarz odwleka cesarskie cięcie, mimo ułożenia pośladkowego? Być może popełnia błąd

Wykonanie cesarskiego cięcia z powodu położenia miednicowego jest w pełni uzasadnione i zmniejsza szansę wystąpienia powikłań okołoporodowych. Dlatego w zdecydowanej większości sytuacji, najkorzystniejszym rozwiązaniem dla zdrowia oraz życia pacjentki i jej dziecka, jest zakończenie porodu na sali operacyjnej. Odstąpienie od tej decyzji mimo występowania niejasności w ocenie ryzyka, uchodzi za błąd medyczny. Skutki forsowania porodu pośladkowego siłami natury są bowiem bardzo groźne. To między innymi: zamartwica urodzeniowa, uszkodzenia neurologiczne, mózgowe porażenie dziecięce i uszkodzenia centralnego układu nerwowego dziecka.

Kiedy mimo przesłanek do cesarskiego cięcia, lekarz zaleca kontynuację porodu drogami natury, w wyniku czego dziecko dozna uszczerbku na zdrowiu lub poniesie śmierć, należy podjąć kroki, pozwalające wyciągnąć wobec niego konsekwencje. W tym celu warto wejść na stronę Ośrodka Pomocy Poszkodowanym: https://prawapacjenta.org/ albo zajrzeć na jego oficjalny Fanpage: https://www.facebook.com/prawapacjenta.org  i skonsultować się z prawnikiem medycznym. Specjalista od błędów lekarskich przeanalizuje przypadek i oceni, czy walka o odszkodowanie za błąd medyczny będzie w danym przypadku uzasadniona.

Więcej w dziale News

hush-naidoo-jade-photography-yo01z-9hqaw-unsplash1 (1)

Koszty pakietów medycznych

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
Job seeker with newspaper and laptop looking for vacancies

Perspektywy zawodowe w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
marihuana

Toruńska Policja złapała nieletniego z torbą pełną marihuany!

Hubert Grabowski9 października 2020
IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
IMG-20200831-WA0011

„Bezpieczny powrót z Wakacji” – prędkość najczęstszą przyczyną zatrzymań

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
technology-2500010_1920

Kradzież alkoholu ze sklepu na Bydgoskim. Mamy wideo z wizerunkiem sprawców!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020