fbpx
News

Współpraca na rzecz wykorzystania potencjału Wisły

Oprócz trasy ekspresowej, również eksploatacja terenów nadwiślanych, jak i samej rzeki, jest priorytetem
Współpraca na rzecz wykorzystania potencjału Wisły
Marcin Morkowski
REAKCJE

Marszałek województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki wespół z marszałkiem województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem doszli do porozumienia, na mocy którego będzie można przystąpić do rewitalizacji i przywrócenia znaczenia gospodarczego dolnej Wisły

W ostatnim czasie coraz więcej szumu robi się wokół Wisły. Ma to poniekąd związek z tamą we Włocławku, ale też z nowymi stopniami wodnymi na królowej polskich rzek. Mowa o rewitalizacji i odpowiednim zagospodarowaniu terenów nadwiślanych, o co intensywnie zabiega marszałek województwa, Piotr Całbecki. Tym razem poszedł o jeden krok dalej i nawiązał współpracę z naszymi sąsiadami na Pomorzu.

– Chcemy zacieśnić współpracę i wspólnie lobbować, by rozwiązania służące wykorzystaniu potencjału naszego odcinka Wisły zostały ostatecznie przyjęte i wdrożone – mówił Piotr Całbecki podczas wystąpienia w Tczewie.

Wspomniane porozumienie jest jednocześnie podkreśleniem faktu, że Wisła między Włocławkiem a Gdańskiem to liczący się potencjał ekonomiczny. Odpowiedni rozwój i eksploatacja dostępnych materiałów pozwoli określić możliwości związane z transportem śródlądowym, lokalizacjami nowych nitek transportowych, hydroenergetyką oraz turystyką czy rekreacją.

Zawiązanie współpracy z naszymi sąsiadami ma mieć kluczowe znaczenie w kwestii rozwoju regionu dolnej Wisły. Wdrożenie nowych rozwiązań i właściwe ich wykorzystanie leży zatem w interesie obu województw. Mają one na celu przede wszystkim podjęcie działań zmierzających do budowy rzecznej infrastruktury transportowej i jej wykorzystania dla obsługi przeładunkowej portów morskich w Trójmieście. W drodze realizacji głównych założeń wspólnego projektu, równocześnie w życie mają wchodzić inne rozwiązania, służące rozwojowi energetyki wodnej, a także bezpieczeństwu środowiskowemu i ochronie przeciwpowodziowej, w tym kaskadyzacja Wisły, budowa dodatkowego stopnia wodnego w rejonie Włocławka czy nowoczesna infrastruktura melioracyjna i retencyjna.

Marszałek Piotr Całbecki podczas swojego przemówienia w Tczewie podkreślił również, że wystąpi do głowy państwa o podjęcie działań na rzecz aktywizacji gospodarczej polskich rzek i obszarów nadwodnych. Dostaliśmy zatem promesę walki o interes naszego województwa, tak samo, jak było to w przypadku trasy ekspresowej S-10, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Treści całego porozumienia znajdziecie pod TYM adresem

News
Marcin Morkowski
@Morkowsky

Redaktor naczelny, współzałożyciel portalu ChilliTorun.pl. Publicysta, komentator. Prywatnie rubaszny jegomość, słynący z ciętej riposty

Więcej w dziale News

hush-naidoo-jade-photography-yo01z-9hqaw-unsplash1 (1)

Koszty pakietów medycznych

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
Job seeker with newspaper and laptop looking for vacancies

Perspektywy zawodowe w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
marihuana

Toruńska Policja złapała nieletniego z torbą pełną marihuany!

Hubert Grabowski9 października 2020
IMG-20200902-WA0009

Wypadek na autostradzie A1. Lamborghini stanęło w płomieniach

Redakcja ChilliTorun.pl2 września 2020
2020/07/22 Torun
Podpisanie umowy MZK i PESY na dostawe nowytch tramwajow w Toruniu..
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

MZK gotowe na nowy rok szkolny. Jak odnowić bilet bez kolejki?

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
IMG-20200831-WA0011

„Bezpieczny powrót z Wakacji” – prędkość najczęstszą przyczyną zatrzymań

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
technology-2500010_1920

Kradzież alkoholu ze sklepu na Bydgoskim. Mamy wideo z wizerunkiem sprawców!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
unnamed

Szykują się zmiany w kursowaniu kolejnych linii autobusowych!

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020
2020_06_09_powrot_tramwaju_na_jpii_007

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie alei św. Jana Pawła II

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020