fbpx
News

Znamy hasło III Marszu Równości w Toruniu. W sieci zawrzało…

(fot. archiwum)
Znamy hasło III Marszu Równości w Toruniu. W sieci zawrzało…
Mateusz Bąk
REAKCJE

“Dla życia i rodziny” – pod takim hasłem w Toruniu odbędzie się Marsz Równości. Szybko pojawiły się głosy sprzeciwu, zarzucające prowokację i manipulację. Organizatorzy wydali dziś oświadczenie

Najwięcej kontrowersji wzbudziło ostatnie słowo hasła, ponieważ może sugerować dążenie do adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, co dla przeciwników liberalizacji prawa wobec osób LGBT jest nie do przyjęcia. Głos zabrała toruńska posłanka PiS Anna Sobecka.

– Powszechnie wiadomo, że ideologia LGBT uderza w tradycyjne wartości, na których zbudowane jest polskie społeczeństwo, dlatego wykorzystanie nazwy kojarzonej z ogólnopolskim Marszem dla Życia i Rodzin jest skandaliczne. Dla jego uczestników jest to manifestacja przywiązania do wartości katolickich, gdzie małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, a życie podlega ochronie od poczęcia do naturalnej śmierci. Powoływanie się przez środowiska LGBT na troskę o życie i rodzinę jest co najmniej kuriozalne, bowiem są oni równolegle żarliwymi zwolennikami aborcji i eutanazji. To mylenie pojęć jest celowe i w konsekwencji prowadzi do redefinicji małżeństwa i rodziny, na co nie może być przyzwolenia społecznego – stwierdziła Sobecka.

Przemarsz pod takim hasłem posłanka określiła jako celowy zabieg, manipulację i prowokację. Do sprzeciwu odnieśli się już organizatorzy toruńskiego Marszu Równości.

– Hasło marszu ma skłaniać do myślenia i skupiać uwagę opinii publicznej na trudnej sytuacji osób nieheteronormatywnych w Polsce. Osoby te właśnie przez tak niezrozumiały dla nas sprzeciw środowisk konserwatywnych, w życiu codziennym doświadczają szykan, przemocy, wykluczenia i dyskryminacji przejawiającej się w, niestety, dowolnym obszarze – czytamy w oświadczeniu.

Jak podkreśla Grupa Organizacyjna Marszu Równości w Toruniu, szykanowanie ze względu na orientację seksualną oraz brak pomocy psychologicznej prowadzi nawet do samobójstw.

– Naszym hasłem zwracamy uwagę na ten problem. Nie „mylimy” pojęć, jak nam zarzucono, lecz przedstawiamy ich własną formułę – to jak my rozumiemy troskę o życie oraz rodzinę. Mamy takie samo prawo posługiwać się słowami „życie” i „rodzina”, jak inni. Tak samo możemy organizować marsz na rzecz tych dwóch ogólnoludzkich wartości i nie godzimy się na ich zawłaszczanie – przekonują.

Określenie „Dla życia” ma zatem odnosić się do myśli samobójczych, przemocy, depresji i strachem osób LGBT. „Dla rodziny” nawiązuje natomiast do konserwatyzmu i homofobii, jaka ma panować w polskich domach. Więcej o znaczeniu hasła organizatorzy Marszu Równości pisali TUTAJ.

III Marsz Równości w Toruniu odbędzie się na Bulwarze Filadelfijskim w sobotę (21 września). Tego samego dnia o godz. 14:00 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika rozpocznie się kontrmanifestacja pod hasłem „Stop gender w Toruniu”.

News
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale News

1280px-Nicolaus_Copernicus_University_in_Toruń_rectors_office-1000x600-1

Rektor odwołał zawieszenie. Prof. Nalaskowski wraca do pracy!

Mateusz Bąk19 września 2019
xd

Groźby śmierci dla rektora UMK! Nie milkną echa po felietonie prof. Nalaskowskiego

Mateusz Bąk17 września 2019
maxresdefault

Rasielewski: zapowiedzi premiera Morawieckiego zostaną zrealizowane

Mateusz Bąk13 września 2019
Mentzen

Mentzen: Podniesienie płacy minimalnej jest szkodliwe dla całej gospodarki

Mateusz Bąk13 września 2019
1-286589_mo1-400x240

Zwłoki przy ul. Kraińskiej. Najprawdopodobniej doszło do zabójstwa 

Mateusz Bąk12 września 2019
1-286589_mo1-400x240

Tragiczny karambol na DK 10!

Mateusz Bąk9 września 2019
1280px-Nicolaus_Copernicus_University_in_Toruń_rectors_office-1000x600-1

Ponad milion złotych na stypendialną wymianę dla UMK

Mateusz Bąk8 września 2019
monolithic-part-of-the-waters-3337483_960_720

Wypadek czy porzucenie? W Wiśle zatonęło BMW!

Mateusz Bąk3 września 2019
Torun_Wisla_2015_08_19_06

Zanieczyszczona woda coraz bliżej Torunia!

Mateusz Bąk30 sierpnia 2019