fbpx
Ciekawostki

Niemal wszystko drga. Trzeba więc bardzo dokładnie zbadać w jaki sposób

(fot. Materiały Partnera)
Niemal wszystko drga. Trzeba więc bardzo dokładnie zbadać w jaki sposób
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, z jak wyrafinowanych działań badawczych składały się procesy konstrukcyjne przedmiotów i urządzeń, które wykorzystujemy na co dzień. Nie wiemy bowiem ilu destrukcyjnym czynnikom muszą one stawiać czoła, by spełniać swoją rolę. Wielu z nich, niewyposażeni w odpowiednie narzędzia, nie mamy szans nawet zobaczyć

Walka z materią pozostaje bezwzględną

Gdy myślimy o dokonującym się wokół nas postępie, przed oczyma wyobraźni większości z nas stają zapewne wyzwania związane z wykorzystaniem potencjału, jaki dają technologie informatyczne. Tworzony przez nie wirtualny świat wielkich realnych możliwości nie może nas jednak zbytnio odrywać od ziemi. Tym, co nadal pozostanie nie mniej istotne, są zadania w zasadzie czysto mechaniczne związane z zapewnieniem poszczególnym elementom należytej odporności na oddziałujące na nie siły, tudzież takie zaprojektowanie danej konstrukcji, by nie mogły one im zbyt mocno zaszkodzić.

Przedmioty i urządzenia, jakie trafiają do naszych rąk stają się coraz mniej toporne. Oznacza to, że nierzadko każdy gram wykorzystanego w ich produkcji materiału ma do spełnienia określoną rolę, co stawia przed projektantem szczególne zadania.

Czy myśleliśmy kiedyś o tym, że z drganiami mógłby zmagać się np. nasz dysk twardy? A również na nim można wykonywać badania, z których składa się analiza modalna, do czego w takim wypadku służą najmniejsze młotki modalne.

Siły, których często nie widać, ale dają o sobie znać

Czas jest bezwzględny. Długotrwałe oddziaływanie sił o nawet, jak może się wydawać, umiarkowanym natężeniu, może doprowadzić do zużycia nawet starannie wykonanej konstrukcji. W innym przypadku, jej użytkowanie może być zwyczajnie uciążliwe – wówczas, gdy na skutek rezonansu wielokrotnie wzmocnione drgania powodują hałas.

Oznacza to konieczność zbadania charakterystyki dynamicznej każdego nowego elementu lub konstrukcji narażonej na takie problemy, do czego służy właśnie analiza modalna. Jednym z potrzebnych w niej narzędzi będą wspomniane wzbudniki lub młotki modalne, czyli specjalistyczne narzędzia pomiarowe. Ich zadaniem, wraz z akcelerometrami, jest zmierzenie odpowiedzi obiektu na oddziaływanie siłowe. Wielość ich rozmiarów, kształtów, wag czy czułości pozwala na badanie nawet najróżniejszych, począwszy od części precyzyjnych a skończywszy na budynkach. Oferta usług świadczonych przez specjalistów w tej dziedzinie, jak np. wrocławską firmę Komes, jest bardzo bogata. Analizy tego rodzaju można wykonywać także na etapie projektowania.

Po co wykonywać te badania? Jest to po prostu oszczędność, bo pozwala uzyskiwać elementy i konstrukcje niezawodne choć niezbyt materiałochłonne, niewymagające częstego serwisowania na skutek zużycia.

Więcej w dziale Ciekawostki

fd182222ea2b0790cf45ab1115a4ef46

Chcesz skutecznie chronić ekran Samsunga Galaxy S20FE? Pomyśl o etui i szkle ochronnym!

Redakcja ChilliTorun.pl6 maja 2021
man-4132758_1280

Czy wszyscy już jesteśmy narcyzami?

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
astronaut-1390007_1280

Prawo przyciągania a gry losowe

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
people-1492052_1280

Wewnętrzne demony mogą zniszczyć naszych bliskich?

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
chimpanzee-3703230_1280

Małpa gra na komputerze siłą woli

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
uslugi-ppoz-i-bhp-600x289

Jak powinna wyglądać prawidłowo opracowana dokumentacja ppoż.?

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2021
pistoletlakierniczy

Pistolet lakierniczy – jaki wybrać?

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021
08 - stalimpex - cynkowanie ogniowe 1 ZEWN

Jak uczynić stal jeszcze bardziej wytrzymałą? Pokryć ją dodatkową warstwą cynku

Redakcja ChilliTorun.pl11 stycznia 2021
wind-farm-1747331_1280

Energia wiatrowa i słoneczna zamiast węgla

Redakcja ChilliTorun.pl9 września 2020