fbpx
Ciekawostki

Szkolna biblioteka, w której uczniowie będą chcieli przebywać. Krótki poradnik, jak urządzić perfekcyjne wnętrze

(fot. Materiały Partnera)
Szkolna biblioteka, w której uczniowie będą chcieli przebywać. Krótki poradnik, jak urządzić perfekcyjne wnętrze
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Biblioteka szkolna kojarzy się głównie z lekturami, które każdy musiał przeczytać na zajęcia z języka polskiego. Dla jednych jest to przyjemne miejsce spotkań, które ma niepowtarzalny klimat, a dla innych przykry obowiązek. Jak stworzyć przestrzeń pełną książek, do której każdy będzie chciał wracać? Przede wszystkim musimy zapewnić odpowiednią atmosferę, a także zaoferować coś więcej niż półki pełne szkolnych lektur. A gdy już to zrobimy z pewnością nasza biblioteka zapełni się uczniami nawet na długich przerwach!

Nie tylko lektury, czyli co jeszcze powinno znaleźć się w bibliotece?

Regały zapełnione kolorowymi książkami po same brzegi to zdecydowanie coś, co powinno znajdować się na pierwszym planie szkolnej biblioteki. Jednak warto odróżnić lektury obowiązkowe do przeczytania na zajęcia, a młodzieżowe hity książkowe. Można ustawić osobne szafki z tytułami, które są aktualnie na topie – nie od dziś wiadomo, że dzieci najchętniej czytają akurat to, czego nie ma w kanonie lektur. W końcu przecież wartościowa literatura nie kończy się tylko na pozycjach obowiązkowych. Jeśli uczniowie w naszej bibliotece znajdą inne propozycje to chętnie będą ją odwiedzać. Oprócz książek warto zainwestować w popularne komiksy, zdobione atlasy czy płyty z muzyką popularną wśród młodych ludzi bądź fajnymi filmami. Zdecydowanie takie rzeczy podbiją serca niejednego ucznia, szczególnie, że w bibliotece często czas spędzają osoby czekające na autobus do domu lub całe grupy uczniów, którzy mają wolną godzinę od zajęć. Warto zapewnić im rozrywkę inną niż czytanie książek, na które nie każdy musi mieć przecież ochotę.

Jak stworzyć przyjemną atmosferę w szkolnej bibliotece?

Oprócz popularnych książek warto zainwestować w funkcjonalne meble szkolne. Świetnie sprawdzą się duże, przestrzenne stoły i wygodne krzesełka bądź sofy. Często przecież w bibliotece odbywają się zajęcia dodatkowe lub są organizowane różne imprezy tematyczne. A jeśli już o tym mowa to nie zapomnijmy o specjalnej szafce na telewizor, gdzie dzieci będą mogły oglądać filmy. Takie meble szkolne oferuje na przykład sklep internetowy Cezas Glob. Świetnym urozmaiceniem będą takie akcesoria, jak globusy, czy dydaktyczne gry planszowe – dzięki nim pobyt w bibliotece może jednocześnie uczyć i bawić. A jeśli chcemy zaangażować dzieci w życie, jakie toczy się w tym miejscu pełnym książek warto zainwestować w tablicę korkową, na której zawiśnie szkolna gazetka tworzona przez uczniów. Może być zmieniana każdego tygodnia przez inną osobę – dzięki temu dzieci będą mogły poczuć, że mają jakiś wpływ na to, co się dzieje w bibliotece i chętniej do nie powrócą.

Więcej w dziale Ciekawostki

fd182222ea2b0790cf45ab1115a4ef46

Chcesz skutecznie chronić ekran Samsunga Galaxy S20FE? Pomyśl o etui i szkle ochronnym!

Redakcja ChilliTorun.pl6 maja 2021
man-4132758_1280

Czy wszyscy już jesteśmy narcyzami?

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
astronaut-1390007_1280

Prawo przyciągania a gry losowe

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
people-1492052_1280

Wewnętrzne demony mogą zniszczyć naszych bliskich?

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
chimpanzee-3703230_1280

Małpa gra na komputerze siłą woli

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
uslugi-ppoz-i-bhp-600x289

Jak powinna wyglądać prawidłowo opracowana dokumentacja ppoż.?

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2021
pistoletlakierniczy

Pistolet lakierniczy – jaki wybrać?

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021
08 - stalimpex - cynkowanie ogniowe 1 ZEWN

Jak uczynić stal jeszcze bardziej wytrzymałą? Pokryć ją dodatkową warstwą cynku

Redakcja ChilliTorun.pl11 stycznia 2021
wind-farm-1747331_1280

Energia wiatrowa i słoneczna zamiast węgla

Redakcja ChilliTorun.pl9 września 2020