fbpx
Ciekawostki

O historii miejskich autobusów słów kilka

(fot. MZK Toruń)
O historii miejskich autobusów słów kilka
Mateusz Bąk
REAKCJE

W minioną sobotę minęło 95 lat od debiutu autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Pierwsze kursy odbyły się dokładnie 16 listopada 1924 roku. Jubileusz ten fani miejskiej komunikacji i zabytkowych wozów uczcili przejażdżką legendarnym „ogórkiem”

Historia miejskich autobusów w Toruniu zaczęła się od czterech Fordów, które kursowały na dwóch trasach. W nocy jeździły między Rynkiem Staromiejskim a Dworcem Głównym, natomiast w dzień, między Dworcem Głównym a Dworcem Miasto. Wisłę pokonywały dzisiejszym mostem im. Ernesta Malinowskiego, który wówczas przeznaczony był zarówno dla ruchu kolejowego, pieszego, jak i kołowego. Była to wówczas jedyna przeprawa w Toruniu, choć jeszcze w 1924 radni podjęli decyzję o budowie nowego mostu.

Dzienne kursy pierwszych autobusów odbywały się co pół godziny, natomiast nocne mniej więcej co godzinę. Dojazd na Dworzec Główny zajmował dwadzieścia minut. W 1925 roku miejski przewoźnik wzbogacił ofertę o trasy na Podgórz i Jakubskie Przedmieście, jednak to wciąż tramwaje, taksówki, a nawet dorożki cieszyły się większym zainteresowaniem podróżnych. Komunikacja autobusowa przestała być rentowna i już po kilkunastu miesiącach od uruchomienia została zawieszona.

Miejskie autobusy na toruńskie drogi powróciły w czasie II wojny światowej z inicjatywy niemieckiego okupanta, jednak dopiero lata 1945-1960 przyniosły wiele kluczowych inwestycji, w tym kultowe ”Ogórki”, tworząc podwaliny pod dzisiejszą, bogato rozbudowaną sieć MZK.

– Od tego czasu linie autobusowe w naszym mieście były i są systematycznie i efektywnie rozwijane. W taborze MZK pojawiały się Jelcze, Autosany, później Many, Solarisy, a teraz Ursusy. Taką najbardziej wyraźną zmianę widzieliśmy w ubiegłym roku. Toruń wzbogacił się o 35 nowych autobusów, w tym 14 pojazdów hybrydowych, które są bardzo przyjazne środowisku. W sumie tabor MZK liczy dziś 152 autobusy obsługujące 37 linii o łącznej długości 518 km. Co ciekawe, dziennie miejskie autobusy w Toruniu pokonują łącznie ponad 32 tys. km – wylicza prezydent Torunia Michał Zaleski.

Z okazji 95-lecia debiutu toruńskich autobusów miejskich w ostatnią sobotę Miejski Zakład Komunikacji wypożyczył legendarnego Jelcza, który najpierw wykonał kurs z Dworca Miasta do Dworca Głównego, a później z Centrum Handlowego Plaza do Centrum Handlowego Bielawy, czyli na trasie dzisiejszej linii nr 40. Przejażdżka była darmowa.

– Nie mogłem przepuścić takiej okazji. Byłem dzieciakiem, ale pamiętam, jak w czasie wojny jeździł autobus z przyczepką. Potem, parę lat po wojnie, pojawiły się nowsze autobusy. Były Stary, Sany i właśnie takie Jelcze – „ogórki”. W porównaniu z tymi wozami, które jeżdżą teraz, to był koszmar, ale wtedy człowiek się cieszył, że ma czym dojechać do pracy – wspomina pan Józef, który do „ogórka” z numerem 40 wsiadł przy auli UMK. – Nikt wtedy nie myślał, że nadejdą takie czasy, że będzie się wygodnie wsiadało, że autobus może się nachylić, żeby to było łatwiejsze. I że będę sobie wygodnie siedział, a autobus mi powie, że zaraz mój przystanek. Teraz to jest raj. Jestem już po dziewięćdziesiątce, a sam jeżdżę komunikacją miejską. Daję radę!

Ciekawostki
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Ciekawostki

knife-4899367_1280

Najdroższe skiny w Historii CS:GO

Redakcja ChilliTorun.pl14 lipca 2021
Police Law Cop Emergency Symbol Safety Street

Porady, jak bronić się przed oszustami internetowymi

Redakcja ChilliTorun.pl14 lipca 2021
fd182222ea2b0790cf45ab1115a4ef46

Chcesz skutecznie chronić ekran Samsunga Galaxy S20FE? Pomyśl o etui i szkle ochronnym!

Redakcja ChilliTorun.pl6 maja 2021
man-4132758_1280

Czy wszyscy już jesteśmy narcyzami?

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
astronaut-1390007_1280

Prawo przyciągania a gry losowe

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
people-1492052_1280

Wewnętrzne demony mogą zniszczyć naszych bliskich?

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
chimpanzee-3703230_1280

Małpa gra na komputerze siłą woli

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
uslugi-ppoz-i-bhp-600x289

Jak powinna wyglądać prawidłowo opracowana dokumentacja ppoż.?

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2021
pistoletlakierniczy

Pistolet lakierniczy – jaki wybrać?

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021