fbpx
Ciekawostki

Pistolet lakierniczy – jaki wybrać?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Pistolet lakierniczy – jaki wybrać?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Potrzebujesz użyć pistoletu lakierniczego, ale nie jesteś pewny, w jaki warto zainwestować? Przedstawiamy poradnik, w którym podpowiadamy, jakie modele są warte zainteresowania.

Pistolet lakierniczy jest sprzętem, dzięki któremu malowanie przebiega zdecydowanie szybciej. Nanoszenie farby jest łatwiejsze niż przy wykorzystaniu innej techniki, a uzyskana z jego pomocą powłoka jest równiejsza.

Jak działa pistolet lakierniczy?

Działanie pistoletu jest zbliżone do działania farby w sprayu. Dzięki specjalnej dyszy powłoka lakiernicza przedostaje się na zewnątrz. Dysza rozpyla ją pod niewielkim ciśnieniem. Tak na malowanej powłoce osadza się równomierna i cienka warstwa lakieru. Pistolety lakiernicze są urządzeniami, które mogą być używane wielokrotnie. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pistoletów lakierniczych m.in. HVLP oraz HP.

Jaki pistolet lakierniczy wybrać?

Modele HVLP są pistoletami niskociśnieniowymi, ale potrzebującymi dużej objętości powietrza, natomiast pistolety HP to modele wysokociśnieniowe.

Pistolety niskociśnieniowe mają mnóstwo otworków w dyszy. Dzięki temu ciśnienie szybciej w nich spada, a jednocześnie wzrasta ilość natryskiwanej farby. Z kolei modele wysokociśnieniowe mają niewielki otwór wytryskujący farbę. Tworzą tzw. miotłę.

Dobór rodzaju dyszy jest zależny od nanoszonego materiału i malowanego podłoża. Przed wybraniem dyszy, warto zapoznać się z charakterystyką powłoki lakierniczej. Producenci udostępniają ją na karcie produktu. Jeśli nie dostosujemy się do tych wskazówek, może okazać się, że nałożona farba nie będzie wyglądała estetycznie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Oprócz wymienionych cech sprzętu, podczas wybierania pistoletu, warto zwrócić uwagę jeszcze na to, w jaki sposób materiał jest podawany do zbiornika. W pistoletach lakierniczych zasilanych grawitacyjnie jest zamontowany u góry. Ma mniejszą pojemność niż zbiornik dolny. Pistolet ze zbiornikiem u góry jest polecany do stosowania podczas malowania detali oraz dla małego zużycia materiału – około 5 litrów podczas jednego malowania. Znajdujący się w zbiorniku lakier spływa do dyszy pod wpływem działania sił grawitacyjnych. Doskonale nadaje się do rozpylania farb rozcieńczonych oraz mało rozcieńczonych, jak i częstej zmiany kolorów. Z kolei pistolety lakiernicze zasilane syfonowo mają zbiornik zamontowany na dole. Taki zbiornik ma dużą wydajność, bo do 1 000 ml, dzięki temu idealnie sprawdzi się do malowania dużych powierzchni.  Podobnie jak pistolety z górnym zbiornikiem, te doskonale nadadzą się do częstej zmiany kolorów oraz do malowania farbami rozcieńczonymi i mało rozcieńczonymi.

Ostatnim modelem, o którym warto wspomnieć, jest pistolet zasilany ciśnieniowo. Można go nabyć w wersji automatycznej oraz ręcznej. To urządzenie, które sprawdzi się w przypadku dużego zużycia materiału. Zasilany jest poprzez pompkę membranową albo zbiornik ciśnieniowy.

Jaki pistolet lakierniczy dla amatora?

Dla amatorów polecamy pistolet lakierniczy do około 500 złotych. To sprawne urządzenia, które charakteryzują się wysoką wydajnością. Wyposażone są w systemy regulacji oraz mają dobrze dopasowane dysze. Doskonale sprawdzi się model Iwata Air-Gunsa AZ3 Impact HTE-S1 chrom 1.0 mm. Zastosowane są w nim nowoczesne dysze. Przeznaczony jest do malowania  farbami akrylowymi, poliuretanowymi, podkładami, lakierami bezbarwnymi. Modele pistoletów dostępne są w sklepie internetowym: ekemichal.pl.

Jaki pistolet lakierniczy do malowania samochodu?

Podobnie jak dla amatorów, wspomniany powyżej model jest polecany do malowania aut. Dzięki szerokiemu zastosowaniu doskonale sprawdzi się jednak nie tylko w warsztatach lakierniczych, ale również malarskich. Jest to sprzęt bardzo uniwersalny, który przyspieszy i ułatwi pracę z różnymi rodzajami farb, bejc i powłok lakierniczych, dzięki czemu szybciej będziemy mogli cieszyć się ukończonym efektem swoich działań. Warto zainwestować w profesjonalne rozwiązanie, gdyż jest ono gwarancją sukcesu.

Więcej w dziale Ciekawostki

man-4132758_1280

Czy wszyscy już jesteśmy narcyzami?

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
astronaut-1390007_1280

Prawo przyciągania a gry losowe

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
people-1492052_1280

Wewnętrzne demony mogą zniszczyć naszych bliskich?

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
chimpanzee-3703230_1280

Małpa gra na komputerze siłą woli

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
uslugi-ppoz-i-bhp-600x289

Jak powinna wyglądać prawidłowo opracowana dokumentacja ppoż.?

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2021
08 - stalimpex - cynkowanie ogniowe 1 ZEWN

Jak uczynić stal jeszcze bardziej wytrzymałą? Pokryć ją dodatkową warstwą cynku

Redakcja ChilliTorun.pl11 stycznia 2021
wind-farm-1747331_1280

Energia wiatrowa i słoneczna zamiast węgla

Redakcja ChilliTorun.pl9 września 2020
3 - myjultradzwiekami - link do strony 3

Poznaj trzy powody, dla których warto zainwestować w nowoczesne myjki ultradźwiękowe

Redakcja ChilliTorun.pl1 września 2020
casino-3491253_960_720

Najpopularniejsze automaty do gier

Redakcja ChilliTorun.pl24 marca 2020