fbpx
Reportaż

Biało-czerwona kraina czarów znów zachwyciła!

Biało-czerwone morze kibiców pod Tatrami (fot. Maciej Gorczyński/chillitorun.pl)
Biało-czerwona kraina czarów znów zachwyciła!
Maciej Gorczyński
REAKCJE

Nie od dziś wiadomo, że Zakopane to “zimowa stolica Polski”. Co rok pod Tatry zjeżdżają tłumy ludzi, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Jest jednak jeden, szczególny weekend, w którym wszyscy przyjezdni, nie ważne skąd, łączą się we wspólnym celu – kibicowaniu. Ten weekend to 3 dni z Pucharem Świata w skokach narciarskich!

W dniach 20-22 stycznia w Zakopanem, mogliśmy emocjonować się występami czołowych skoczków narciarskich świata. Niemal każdy z nich w rozmowie z dziennikarzami zgodnie stwierdza, że na ten konkretny weekend czeka cały rok. Nie ma co się dziwić. Kibice zjeżdżający pod Tatry z całej Polski tworzą niezwykłą atmosferę. W tych dniach Zakopane zmienia się w „biało-czerwoną krainę czarów”.

Taką nazwę stworzyła kilka lat temu grupa Crowd Supporters. Jest to znany na całym świecie duet w skład, którego wchodzą Mikee i DJ Ucho. To m.in. dzięki nim atmosfera zawodów PŚ, ale i innych wielkich wydarzeń sportowych, jest niezapomniana. Crowd Supporters kreowali takie imprezy skoków narciarskich jak Igrzyska Olimpijskie w Sochi, konkurs Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen czy mistrzostwa świata w Val di Fiemme. Na czym polega ich rola? Na rozgrzaniu kibiców swoją pomysłowością, przebojowością, a także poczuciem humoru.

Ci faceci są niesamowici – mówi Wojtek, kibic z Poznania. – Jeżdżę na skoki od paru lat. Jestem młodym chłopakiem, więc lubię się dobrze bawić, a tutaj czuję się jak na najlepszej imprezie. Niesamowite jest to, że ta dwójka potrafi zachęcić do zabawy kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Kiedy kibice mają kucać – robią to. Kiedy mają skakać – robią to. Nawet starsi ludzie!

DSC_0089_1

Crowd Supporters – Mikee i DJ Ucho (fot. Marcin Lewicki/chillitorun.pl)

Przez 3 dni sportowej rywalizacji, na skoczni zameldowało się niemal 100 tysięcy kibiców. O ile widok wypełnionych po brzegi trybun w sobotę i w niedzielę, kiedy rozgrywane są konkursy, dziwić nie może, o tyle komplet kibiców podczas piątkowych treningów i kwalifikacji to już rekordowy wynik. Zwykle podczas serii próbnych trybuny innych skoczni na całym świecie zapełniane są niemal w połowie, a drugie tyle kibiców

Tak duże zainteresowanie kibiców wynika z fenomenalnej formy polskich skoczków, którą prezentują od samego początku sezonu. Choć jesteśmy dopiero na półmetku zmagań PŚ, a przed nami jeszcze najważniejsza impreza tej zimy – mistrzostwa świata w Lahti, to biało-czerwoni odnieśli już kilka historycznych sukcesów. Kamil Stoch, lider klasyfikacji generalnej PŚ, triumfował w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni, a Piotr Żyła zajął w nim drugie miejsce. Po raz pierwszy udało nam się również zwyciężyć w konkursie drużynowym. Polska jest także najlepszą reprezentacją w cyklu, ze zdecydowaną przewagą nad resztą stawki.

I choć naszym skoczkom nie udało się odnieść zwycięstwa w sobotnim konkursie drużynowym (o 5,1 punkta ulegliśmy Niemcom), to dzięki Stochowi, dzień później w zmaganiach indywidualnych, mogliśmy jednak usłyszeć i wspólnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Spróbujcie sobie wyobrazić około 60 tysięcy kibiców (połowa na skoczni, drugie tyle wokół niej) śpiewających z całych sił hymn Polski. Zobaczcie zresztą sami…

 

Fani w Zakopanem są niesamowici – powiedział po konkursie Andreas Wellinger, który zajął w nim 2. miejsce. – Hymn odśpiewany przez 30 tysięcy ludzi to coś fantastycznego. Uwielbiam tu skakać, zwłaszcza, że polscy kibice dopingują każdego, a nie tylko swoich reprezentantów!

Świetna atmosfera podczas zawodów udzielała się nie tylko kibicom. Tuż przed startem niedzielnych zawodów na dole zeskoku, między trybunami przechadzał się Gregor Schlierenzauer z aparatem. W pewnym momencie przekazał urządzenie osobie z obsługi i poprosił o zrobienie zdjęcia na tle skoczni. Ochoczo pozował również do zdjęć z fanami. Richard Freitag z kolei zrobił kilka popularnych “selfie” swoim telefonem, a na swoim instagramowym koncie zachwalał zakopiańską publiczność.

Pewną tradycją polskich konkursów Pucharu Świata jest wybór przez skoczków utworów, które mają im towarzyszyć podczas lotów. Piotr Żyła wybrał piosenkę zespołu Akcent – Przekorny los. Zaskoczył Jan Ziobro, który zdecydował się na tytułową piosenkę popularnej mangi – Dragon Ball GT. Z kolei Kamil Stoch zażyczył sobie Aerosmith – Dream on. Utwór idealnie wpasował się do sytuacji, która miała miejsce w 2 serii indywidualnych zawodów. Kawałek grany był od skoku Stocha do samego końca zawodów, bowiem nasz mistrz wyszedł na prowadzenie, a każdy kolejny skoczek spadał za Polaka.

DSC_0150_1

Kamil Stoch w Zakopanem odniósł czwarte zwycięstwo z rzędu w Pucharze Świata (fot. Marcin Lewicki/chillitorun.pl)

Znakomita atmosfera udziela się kibicom nie tylko pod skocznią. Przez trzy dni Zakopane nie śpi. Śpiewają za to Krupówki. Nieważne czy to południe, wieczór czy noc. Na najsłynniejszej ulicy pod Tatrami usłyszeć można wszelkie przeboje. Od Budki Suflera zaczynając, przez T.Love, po hity Zenona Martyniuka. Oczywiście wielokrotnie kibice odśpiewują także najpopularniejsze przyśpiewki sportowe, takie jak np. “Polska Biało-Czerwoni”.

Zawody zawodami, Krupówki Krupówkami. Ciekawie jest także na szlakach prowadzących na tatrzańskie szczyty. One również potrafią być zapełnione kibicami opatulonymi w biało-czerwone szaliki, czapki, czy też inne akcesoria. Jednym z głównych jest… trąbka. Jej oczywiście wysoko w górach nie usłyszymy, chyba, że w trakcie trwania zawodów. Efekt dają nieziemski.

DSC_0161_1

Tłumy kibiców każdego dnia zawodów – to cechuje konkursy Pucharu Świata w Zakopanem (fot. Marcin Lewicki/chillitorun.pl)

Konkursy skoków narciarskich w Zakopanem są rzeczą magiczną, którą każdy, nawet niezainteresowany tą dyscypliną sportu, powinien chociaż raz przeżyć. A jak już przeżyje raz, gwarantuję, że się uzależni. Tak jak ja… To co? Widzimy się za rok?

Reportaż
Maciej Gorczyński
@McGorczynski

Kierownik działu sport. Wielki fan wszystkich dyscyplin, a w szczególności tych z poziomu trybun i telewizora. Gdyby urodził się w górach, z pewnością zostałby skoczkiem narciarskim.

Więcej w dziale Reportaż

69141745_10157649292833833_2890202245029167104_o

Flaga Kujaw i Pomorza powiała na krańcach świata

Mateusz Bąk15 września 2019
40073973_262392151270281_5487648408082579456_n

Średniowieczne roszady na Dybowskim

Aleksandra Pladzyk25 sierpnia 2018
23316054_1738854146189845_848928710_n

Własny kąt, szansa na nowe życie. Jak wyglądają losy rodziny zmarłej Magdy?

Redakcja ChilliTorun.pl6 listopada 2017
1200px-Pomnik_katastrofy_pod_otłoczynem_2

Makabryczne sceny pod Otłoczynem. Mija 37 lat od największej katastrofy kolejowej w powojennej Polsce

Mateusz Bąk19 sierpnia 2017
GamingHouse18

“Esport nie wyprze tradycyjnego sportu, a jedynie dobrze go uzupełni” – toruński Boot Camp gościł PACT [FOTOREPORTAŻ]

Marcin Morkowski24 czerwca 2017
5

Muzyczny Tramwaj objechał Gród Kopernika

Krystian Mekka22 czerwca 2017
Remiza artyleryjska Fort VII

Wandale niszczą forty, czyli czas postawić kres pseudoartystom!

Mateusz Bąk7 kwietnia 2017
20170207_140854

„Osiedle w miejscu przesyconym ludzkim cierpieniem” – historia obozu jenieckiego na Glinkach

Mateusz Bąk9 lutego 2017
img_0456

Historia, o której nie wszyscy zapomnieli – toruńscy pasjonaci uprzątnęli kolejny fort!

Mateusz Bąk15 listopada 2016