fbpx
Reportaż

Muzyczny Tramwaj objechał Gród Kopernika

Tak wyglądał Muzyczny Tramwaj pędzący po toruńskich szynach w środowe popołudnie (fot. Krystian Mekka/chillitoruń.pl)
Muzyczny Tramwaj objechał Gród Kopernika
Krystian Mekka
REAKCJE

Wczoraj na całym świecie swój dzień mieli wszyscy wielbiciele muzyki. W ramach Międzynarodowego Święta Muzyki także w Toruniu mieszkańcy mogli napotkać na ulicach naszego miasta melomanów, grających na szerokiej gamie instrumentów. My postanowiliśmy przejechać się Muzycznym Tramwajem!

Święto Muzyki jest cyklicznym i światowym wydarzeniem, odbywającym się 21 czerwca, a więc w pierwszym dzień lata. Impreza, stwierdzając prostym językiem, ma zachęcać oraz mobilizować wszystkich muzyków do grania i jest skierowana do amatorów, jak i do zawodowców. Potwierdzeniem tego z pewnością jest hasło przewodnie “Róbcie muzykę!”.

Dzięki celebracji święta wielu z nas może uzyskać dostęp do różnorakich gatunków muzyki, zaczynając od Jazzu, przez Rock, a kończąc na muzyce klasycznej lub elektronicznej. W Toruniu, w blisko 20 miejscach, spotkała się spora liczba muzyków, która nie tylko prezentowała swoje umiejętności, ale przede wszystkim przedstawiała swoją największą pasję.

My wybraliśmy się w podróż Zabytkowym Tramwajem, który do późnego popołudnia kursował od Pętli Uniwersyteckiej do Pętli przy ul. Olimpijskiej. Na pokład “muzycznego pojazdu” mógł wsiąść każdy, a ponadto przejazd był całkowicie bezpłatny. O atmosferę podtrzymującą ideę święta zadbał toruński zespół Blues Szwagiers, w którego skład wchodzą Tomasz Olewnik, Leszek Czenkusz, Paweł Dolecki oraz Jacek Wilczyński. Postanowiliśmy zapytać specjalistów o to jaki mają stosunek do muzyki.

1

Blues Szwagiers zadbali o świetną atmosferę w Muzycznym Tramwaju (fot. Krystian Mekka/chillitoruń.pl)

 

ChilliToruń.pl: Panowie. Czym dla Was jest muzyka?

Leszek Czenkusz: Muzyka jest dla nas nie tylko sposobem na życie, ale i też… życiem. Poświęcamy jej każdą wolną chwilę, dlatego dziś gramy w Muzycznym Tramwaju.

CT: Muzyka, poza tym, że jest pasją oraz sposobem na życie, jest też sposobem na zarobek. Czasem mniejszy, czasem większy, lecz w gruncie rzeczy wysiłek jest opłacalny.

Paweł Dolecki: Jasne, że tak. Jednak przede wszystkim czerpiemy z muzyki radość. Jest ona pewnego rodzaju odskocznią. Z mojej strony mogę powiedzieć, że dla mnie zarobek w muzyce nie jest sprawą pierwszorzędną.

CT: Skąd wziął się pomysł na Blues Szwagiers?

Leszek Czenkusz: Jesteśmy “bluesowymi szwagrami”. Tworzymy bluesową rodzinę, reprezentujemy ten nurt i jesteśmy odpowiednikami amerykańskiego zespołu Blues Brothers.

CT: Zatem jakiego bluesa gracie? 

Tomasz Olewnik: Staramy się dawać nadzieję na lepsze jutro. Ponadto takie imprezy jak dziś utwierdzają nas w przekonaniu, że najlepsze są spontaniczne spotkania muzyków.

Leszek Czenkusz: Dodam jeszcze, że śpiewamy dużo o relacjach damsko-męskich. Miłości udanej, jak i tej niespełnionej, a czasem także o wolności. To jest nasz główny zakres piosenek.

CT: Dziękujemy serdecznie za krótką rozmowę!

Blues Szwagiers: Również dziękujemy!

4

Z tego skromnego balkoniku muzycy zapraszali torunian do przejażdzki (fot. Krystian Mekka/chillitoruń.pl)

 

Podczas podróży tramwajem postanowiliśmy także zapytać pasażerów o ich preferencje muzyczne oraz pojmowanie idei muzyki. Każdy z zapytanych otrzymał trzy takie same pytania. Prezentujemy najciekawsze odpowiedzi:

ChilliToruń.pl: Czym jest dla Ciebie muzyka? Jakiej muzyki słuchasz i jakich wykonawców?

Oliwier: Wszystkim! Ja bez muzyki po prostu nie istnieje. Preferuję głównie pop oraz muzykę klasyczną. Słucham Rihanny i Lana del Rey.

Krystyna: Kocham muzykę, w każdej postaci. Najczęściej chyba słucham Michaela Jacksona oraz Scorpions.

Anna: Nieustającą radością. Lubię poszczególne zespoły i wykonawców. Najbardziej Red Box i Kate Bush. Ponadto słucham muzyki poważnej, a szczególnie Czajkowskiego.

Klaudia: Słucham wszystkiego. Popu, rocka, soul, reggae, jazz. Byle nie heavy metal. Szukam inspiracji, bo gram na gitarze od 6 lat. Chodzę także na koncerty. Ostatnio byłam w Warszawie na występie zespołu Coldplay.

Myślimy, że nie skłamiemy stwierdzając, że muzyka niesie ze sobą ogromne skupisko emocji, co potwierdza słowa rosyjskiego poety Lwa Tołstoja “Muzyka jest stenografią uczuć”. Muzyczny Tramwaj po raz kolejny okazał się świetną atrakcją dla mieszkańców, którzy wspólnie mogli posłuchać bluesa w dobrym wykonaniu i bawić się wraz z artystami.

Reportaż
Krystian Mekka

Dumny bydgoszczanin mieszkający i kochający się w Toruniu. Fanatyk piłki nożnej i ręcznej w każdym wydaniu. Komentator sportowy i spiker z muzycznej rodziny. Gaduła nadużywająca kolokwializmów i metafor

Więcej w dziale Reportaż

69141745_10157649292833833_2890202245029167104_o

Flaga Kujaw i Pomorza powiała na krańcach świata

Mateusz Bąk15 września 2019
40073973_262392151270281_5487648408082579456_n

Średniowieczne roszady na Dybowskim

Aleksandra Pladzyk25 sierpnia 2018
23316054_1738854146189845_848928710_n

Własny kąt, szansa na nowe życie. Jak wyglądają losy rodziny zmarłej Magdy?

Redakcja ChilliTorun.pl6 listopada 2017
1200px-Pomnik_katastrofy_pod_otłoczynem_2

Makabryczne sceny pod Otłoczynem. Mija 37 lat od największej katastrofy kolejowej w powojennej Polsce

Mateusz Bąk19 sierpnia 2017
GamingHouse18

“Esport nie wyprze tradycyjnego sportu, a jedynie dobrze go uzupełni” – toruński Boot Camp gościł PACT [FOTOREPORTAŻ]

Marcin Morkowski24 czerwca 2017
Remiza artyleryjska Fort VII

Wandale niszczą forty, czyli czas postawić kres pseudoartystom!

Mateusz Bąk7 kwietnia 2017
20170207_140854

„Osiedle w miejscu przesyconym ludzkim cierpieniem” – historia obozu jenieckiego na Glinkach

Mateusz Bąk9 lutego 2017
YnMtMS0xODc4MWM2Y2ZhYWU2YjRmYTg3ODQwNGI4N2QzYjlhNjU0ODFhOTE4LVkrZ2NGRzliMEN1WnQ4eTkvVU9QNklTVUE5N0tMRzF0cW1oYWxkd3BvWEE9

Biało-czerwona kraina czarów znów zachwyciła!

Maciej Gorczyński31 stycznia 2017
img_0456

Historia, o której nie wszyscy zapomnieli – toruńscy pasjonaci uprzątnęli kolejny fort!

Mateusz Bąk15 listopada 2016