Horror w Pekinie! Polacy znów wgrywają!

(fot. Krzysztof Maliszewski)

Niesamowita walka, rozstrzygająca dogrywka, masa kontrowersji, błędów sędziowskich i wreszcie historyczne zwycięstwo Polaków! Biało-czerwoni pokonali Chiny 79:76 i zameldowali się w najlepszej szesnastce mistrzostw świata!

Wypełniona po brzegi hala z pewnością działała motywująco na gospodarzy, którzy zdecydowanie lepiej zaczęli ten mecz. Pierwszą kwartę Chińczycy wygrali dziesięcioma punktami, ale już w kolejnej to Polacy zaczęli rozdawać karty. Biało-czerwoni poprawili grę w obronie, sprowokowali rywali do wielu fauli i przede wszystkim częściej trafiali do kosza.

Absolutnym talizmanem był Mateusz Ponitka (25 pkt, 9 zb, 3 as), a jeszcze przed końcem drugiej kwarty prowadzenie dał A.J. Slaughter (22 pkt). W trzeciej partii Polacy odskoczyli już na dziesięć punktów, a na parkiecie zameldował się m.in. Dominik Olejniczak. 23-letni torunianin od razu dał się we znaki rywalom, świetnie zbierając i dobijając. Chińczycy poszli za ciosem, ale do końca tej odsłony zdołali jedynie zmniejszyć stratę do trzech oczek.

Upragniony remis wywalczyli w decydującej kwarcie, wykorzystując przy tym nieskuteczność Polaków zarówno w rzutach z dystansu, jak i wolnych, a ponadto serię błędów sędziowskich. Wraz z upłynięciem 40. minuty na tablicy wyników było 72:72. Czekała nas zatem dogrywka i kolejny rollercoaster.

Dodatkowe pięć minut przyniosło kilka niewykorzystanych okazji z obu stron, przesądzające rzuty wolne i morderczą walkę o każdą zbiórkę. Inicjatywę przejęli jednak Polacy po dwutakcie Damiana Kuliga (6 pkt, 2 zb). Polacy zdołali utrzymać skromną przewagę, ostatecznie wygrywając trzema punktami!

Z torunian na parkiecie pojawił się jeszcze Aaron Cel (7 pkt, 4 zb,. 1 as) i oczywiście Adam Waczyński (4 pkt, 5 zb, 2 as). Następny mecz Polacy zagrają z Wybrzeżem Kości Słoniowej 4 września o 10:00 polskiego czasu. Awans do najlepszej szesnastki mają już zapewniony!

Polska – Chiny 76:79, (25:15, 10:24, 19:18, 18:15, 4:7)