fbpx
Finanse

Księgowość pełna a uproszczona. Poznaj różnicę i dowiedz się, który system ewidencji Cię obowiązuje

(fot. Materiały Partnera)
Księgowość pełna a uproszczona. Poznaj różnicę i dowiedz się, który system ewidencji Cię obowiązuje
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Jeśli jesteś przedsiębiorcą zagubionym w gąszczu przepisów prawnych, a księgowość to dla Ciebie czarna magia, ten artykuł może okazać się pomocny. Prezentujemy dwa rodzaje rozliczania swojej działalności, z których możesz skorzystać. Zapoznaj się z nimi i upewnij się, czy na pewno dobrze planujesz kontrolę finansów firmy

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy względem rachunkowości

Wyróżniamy dwa typy księgowości, którymi są: księgowość uproszczona oraz pełna. Różnią się one zasadniczo, jednak każdy z nich oznacza dla przedsiębiorcy inne korzyści, jak też inne zobowiązania. Pod tym względem w dużo lepszej sytuacji są ci właściciele firm lub spółek, których przychody netto w ubiegłym roku nie był wyższe, niż 2 000 000 euro. Tacy przedsiębiorcy mogą sami zdecydować, czy podejmą się mniej kosztownej formy księgowości uproszczonej, czy bardziej wymagającej, droższej księgowości pełnej. Co ciekawe, jeszcze do niedawna próg pieniężny wynosił dużo mniej: 1 200 000 euro. Dopiero od grudnia 2016 r. limit jest wyższy, a co za tym idzie, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych ominął wielu przedsiębiorców. Jeśli uzyskane dochody przekroczyły wskazaną kwotę, księgowość musi być prowadzona w oparciu o księgi pełne. Takie zobowiązanie spoczywa również na właścicielach spółek kapitałowych czy komandytowych.

Nie zaniedbuj księgowości, bo konsekwencje są poważne

Różnice w rejestrowaniu przychodów w poszczególny sposób są bardzo duże. Z jednej strony mamy uproszczony, bezproblemowy dla przedsiębiorcy monitoring finansów firmy, z drugiej zaś złożony i wymagający system pełnej księgowości. Wybór tylko z pozoru jest łatwy. Księgowość uproszczona oprócz tego, że zwalnia podatnika z wielu obowiązków, ogranicza jego pole manewru na wielu szczeblach, m. in. w zakresie rozbudowanego analizowania ekonomicznego. Kiedy spoczywa na nas przymus prowadzenia księgowości pełnej, sprawa się komplikuje. Nie wystarczy już ogólne rozliczanie przychodów oraz rozchodów. Pełna analiza i nadzorowanie wydatków okazuje się problematyczne i rzadko kiedy przedsiębiorca sam jest w stanie poradzić sobie z wywiązaniem się ze wszystkich obowiązków. A to nie prowadzi do niczego dobrego – za źle prowadzone księgi rachunkowe lub inne nieścisłości formalne, grożą wysokie kary finansowe. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji okazuje się skorzystanie z usług biura rachunkowego, gdzie księgowość jest świadczona rzetelnie i bezpiecznie dla interesu firmy. Godne polecenia jest biuro księgowe Calendaria działające w Opolu. Zgłaszając się tam po pomoc, otrzymamy kompleksowe wsparcie w zakresie księgowości, zarówno pełnej, jak też uproszczonej.

Więcej w dziale Finanse

kobieta-firma

Jak znaleźć pomysł na biznes?

Redakcja ChilliTorun.pl1 grudnia 2018
refugee

Jak wyjść z długów – 5 wskazówek

Redakcja ChilliTorun.pl26 listopada 2018
adsystem.pl cont. zew. 4z5 - chillitorun

Wybierasz się na targi? Sprawdź, jak zabłysnąć i skuteczne promować firmę

Redakcja ChilliTorun.pl20 listopada 2018
radca-az cont zew kancelaria prawna1 - chillitorun

Dobra kancelaria prawna usprawni działalność Twojej firmy. Dowiedz się, jak!

Redakcja ChilliTorun.pl24 września 2018

Program 500+ nieskuteczny? Rząd rozmawia o wprowadzeniu etapu 1000+

Redakcja ChilliTorun.pl7 sierpnia 2018

Compareking – twój broker kredytowy

Redakcja ChilliTorun.pl25 lipca 2018
główne_koncepcja-oszczędzania-pieniędzy_1428-340

Zobacz, w jaki sposób mądrze oszczędzać pieniądze

Redakcja ChilliTorun.pl9 lipca 2018
jak-wybrac-lokate-na-3-miesiace_2

Jak wybrać lokatę na 3 miesiące

Redakcja ChilliTorun.pl28 lutego 2018
Bądź widoczny w sieci – krótki poradnik dla każdego przedsiębiorcy

Bądź widoczny w sieci – krótki poradnik dla każdego przedsiębiorcy

Redakcja ChilliTorun.pl29 grudnia 2017