fbpx
Finanse

Księgowość pełna a uproszczona. Poznaj różnicę i dowiedz się, który system ewidencji Cię obowiązuje

(fot. Materiały Partnera)
Księgowość pełna a uproszczona. Poznaj różnicę i dowiedz się, który system ewidencji Cię obowiązuje
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Jeśli jesteś przedsiębiorcą zagubionym w gąszczu przepisów prawnych, a księgowość to dla Ciebie czarna magia, ten artykuł może okazać się pomocny. Prezentujemy dwa rodzaje rozliczania swojej działalności, z których możesz skorzystać. Zapoznaj się z nimi i upewnij się, czy na pewno dobrze planujesz kontrolę finansów firmy

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy względem rachunkowości

Wyróżniamy dwa typy księgowości, którymi są: księgowość uproszczona oraz pełna. Różnią się one zasadniczo, jednak każdy z nich oznacza dla przedsiębiorcy inne korzyści, jak też inne zobowiązania. Pod tym względem w dużo lepszej sytuacji są ci właściciele firm lub spółek, których przychody netto w ubiegłym roku nie był wyższe, niż 2 000 000 euro. Tacy przedsiębiorcy mogą sami zdecydować, czy podejmą się mniej kosztownej formy księgowości uproszczonej, czy bardziej wymagającej, droższej księgowości pełnej. Co ciekawe, jeszcze do niedawna próg pieniężny wynosił dużo mniej: 1 200 000 euro. Dopiero od grudnia 2016 r. limit jest wyższy, a co za tym idzie, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych ominął wielu przedsiębiorców. Jeśli uzyskane dochody przekroczyły wskazaną kwotę, księgowość musi być prowadzona w oparciu o księgi pełne. Takie zobowiązanie spoczywa również na właścicielach spółek kapitałowych czy komandytowych.

Nie zaniedbuj księgowości, bo konsekwencje są poważne

Różnice w rejestrowaniu przychodów w poszczególny sposób są bardzo duże. Z jednej strony mamy uproszczony, bezproblemowy dla przedsiębiorcy monitoring finansów firmy, z drugiej zaś złożony i wymagający system pełnej księgowości. Wybór tylko z pozoru jest łatwy. Księgowość uproszczona oprócz tego, że zwalnia podatnika z wielu obowiązków, ogranicza jego pole manewru na wielu szczeblach, m. in. w zakresie rozbudowanego analizowania ekonomicznego. Kiedy spoczywa na nas przymus prowadzenia księgowości pełnej, sprawa się komplikuje. Nie wystarczy już ogólne rozliczanie przychodów oraz rozchodów. Pełna analiza i nadzorowanie wydatków okazuje się problematyczne i rzadko kiedy przedsiębiorca sam jest w stanie poradzić sobie z wywiązaniem się ze wszystkich obowiązków. A to nie prowadzi do niczego dobrego – za źle prowadzone księgi rachunkowe lub inne nieścisłości formalne, grożą wysokie kary finansowe. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji okazuje się skorzystanie z usług biura rachunkowego, gdzie księgowość jest świadczona rzetelnie i bezpiecznie dla interesu firmy. Godne polecenia jest biuro księgowe Calendaria działające w Opolu. Zgłaszając się tam po pomoc, otrzymamy kompleksowe wsparcie w zakresie księgowości, zarówno pełnej, jak też uproszczonej.

Więcej w dziale Finanse

swojsklepwinternecie-czytodobrypomysl

Swój sklep w Internecie – czy to wciąż dobry pomysł?

Redakcja ChilliTorun.pl31 maja 2021
pexels-energepiccom-159888 (1)

Anonimowa Platforma wymiany kryptowalut Godex

Redakcja ChilliTorun.pl21 maja 2021
02 - sciankiinfo - URL 2 ZEWN

Zabezpieczenia muzealnych eksponatów. Jak zapewnić im najwyższą trwałość?

Redakcja ChilliTorun.pl19 maja 2021
pexels-photo-7567486

Od czego zależą kursy walut na rynkach forex?

Redakcja ChilliTorun.pl14 maja 2021
389fd47e48faab52cc718c34ead9f289

Kredyt gotówkowy online – jak znaleźć najlepszy

Redakcja ChilliTorun.pl26 października 2020
1_ygVf3svWeywv8loFs2NJgw

Czy potrzebujemy metalowej szafy w naszym biurze?

Redakcja ChilliTorun.pl30 kwietnia 2020
14-eseo

Co musisz zrobić, by Twój sklep internetowy generował sprzedaż? Dajemy Ci garść inspiracji!

Redakcja ChilliTorun.pl6 kwietnia 2020
wniosek o upadłość konsumencką

Dlaczego warto powierzyć przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką prawnikowi?

Redakcja ChilliTorun.pl13 marca 2020
stojakitekturowe producent standów kartonowych ST-Print

Spraw, by Twój produkt nie umknął uwadze klienta. Potrzebujesz odpowiedniej oprawy

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2020