fbpx
Finanse

Od czego uzależniona jest cena Bitcoina?

fot. archiwum
Od czego uzależniona jest cena Bitcoina?
REAKCJE

Bitcoin to pierwsza kryptowaluta na świecie, która została stworzona przez osobę bądź grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Inwestycja w cyfrową walutę wielu osobom pozwoliła osiągnąć pełną niezależność finansową. Wszystkie kryptowaluty wyróżniają się tym, iż ich notowania w bardzo krótkim czasie mogą wyjątkowo mocno się zmieniać, zatem jest to mocno ryzykowna inwestycja. W poniższym artykule wyjaśniamy, co wpływa na ceny Bitcoina.

Cena Bitcoina – od jakich czynników jest uzależniona?

O Bitcoinie zdecydowanie najgłośniej było w 2017 roku – wówczas jego notowania biły absolutne rekordy popularności. Niestety, później nastąpiło pęknięcie bęki spekulacyjnej, które sprawiło, że cena Bitcoina była znacznie niższa. Według stanu na luty 2022 roku Bitcoin był wart nawet 43 tysiące dolarów, co oznacza, że po upływie pewnego czasu jego notowania znowu zaczęły osiągać bardzo wysokie poziomie.

Ogromne zmiany notowań kryptowalut to ich nieodłączna domena. Wynika to przede wszystkim z tego, że rynek kryptowalutowy nie jest zarządzany przez jakąkolwiek centralną instytucję, jaką w Polsce jest Narodowy Bank Polski. Notowania poszczególnych walut cyfrowych uzależnione są w głównej mierzy od podaży i popytu. W takich sytuacjach bardzo gwałtowne wzrosty popytu mogą powodować efekt pęknięcia bańki spekulacyjnej, co powoduje, że notowania kryptowaluty momentalnie osiągają wyjątkowo niskie pułapy.

Bitcoin – niezależna i pierwsza kryptowaluta, której ceny zmieniają się jak w kalejdoskopie

Bitcoin jest pierwszą kryptowalutą na świecie, która została stworzona w 2009 roku przez osobę bądź grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Podstawowym wyróżnikiem Bitcoina oraz wszelkiego rodzaju innych kryptowalut jest fakt, iż nie nadzoruje ich jakikolwiek organ kontrolny. 

Sieć blockchain służąca do przesyłania Bitcoinów oraz realizowania transakcji pomiędzy użytkownikami jest utrzymywana przez wszystkich uczestników tego rynku, którzy udostępniają swoje własne komputery na potrzeby realizacji obliczeń.

Ilość transakcji i poziom zainteresowania ma znaczenie

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, o cenie Bitcoina nie decyduje żadna instytucja nadzorująca, a jedynie działania podejmowane przez poszczególnych, indywidualnych uczestników tego rynku. Im zainteresowanie Bitcoinem jest większe, a tym samym większa jest liczba realizowanych transakcji, notowania Bitcoina stopniowo rosną aż do momentu osiągnięcia punktu kulminacyjnego, kiedy to pęka bańka spekulacyjna.

Ilość Bitcoinów jest ograniczona

Bitcoiny można samodzielnie “wykopywać” przy wykorzystaniu specjalnych koparek. Za wykopanie każdego bloku kryptowaluty górnicy otrzymują stosowne profity. Należy wskazać, że liczba Bitcoinów możliwych do wykopania jest ograniczona i wynosi 21 milionów jednostek.

Drugim sposobem na zdobycie Bitcoina jest zakup tej kryptowaluty za pośrednictwem specjalnych platform transakcyjnych. Więcej informacji jest tutaj.

Więcej w dziale Finanse

02 - euro-maszyny.pl - link na stronę ZEW

Nie wiesz jaką zagęszczarkę na budowę wybrać? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę

Redakcja ChilliTorun.pl9 listopada 2022
01 - norstat.pl - badanie wizerunku marki ZEW

Jak Cię widzą, tak Cię piszą! Sprawdź, dlaczego dbanie o wizerunek marki jest priorytetem

Redakcja ChilliTorun.pl9 listopada 2022
Skup aut Toruń – Dlaczego warto z nami współpracować?

Skup aut Toruń – Dlaczego warto z nami współpracować?

Redakcja ChilliTorun.pl3 listopada 2022
dzwig_leszno

Postaw na wynajem – wygodna usługa dla firm

Redakcja ChilliTorun.pl3 października 2022
A three letter "SEO" on the magnifying glass and computer keyboard background, Search engine optimization concept (added color filter)

Jak działania SEO wspierają firmy z Torunia?

Redakcja ChilliTorun.pl5 września 2022
pexels-oleksandr-pidvalnyi-9822732

Audyt strony internetowej, czyli co warto sprawdzić, aby zwiększyć skuteczność witryny firmowej?

Redakcja ChilliTorun.pl11 sierpnia 2022
agencja-marketingowa-torun-wspolpraca

Kiedy warto podjąć współpracę z agencją marketingową?

Redakcja ChilliTorun.pl3 sierpnia 2022
chilltorun-jak-otrzymac-pozyczke-preferencyjna

Czy trudno jest otrzymać pożyczkę preferencyjną z UE?

Redakcja ChilliTorun.pl24 maja 2022
Torun city, Poland

Praca w Toruniu – gdzie szukać zatrudnienia?

Redakcja ChilliTorun.pl20 maja 2022