fbpx
Lifestyle

Sen wolnofalowy – co to jest?

fot. Materiały Zewnętrzne
Sen wolnofalowy – co to jest?
REAKCJE

Podczas nocnego wypoczynku w organizmie kilkukrotnie zachodzą poszczególne fazy snu. W czasie ich trwania jedne etapy charakteryzują się dużą czujnością, występują w nich marzenia senne, a inne przebiegają w wyciszeniu, głębokim śnie i sprzyjają regeneracji wszystkich narządów ciała. Znajomość cyklu snu i przebiegi faz REM i NREM umożliwia odpowiednie zaplanowanie pory snu, co bezpośrednio przekłada się na jego jakość.

Rodzaje faz snu

Sen każdego człowieka można podzielić na dwie główne fazy, REM i NREM. W fazie REM występują szybkie ruchy gałek ocznych, jest to tzw. sen paradoksalny, fale mózgowe w tym cyklu przypominają stan w trakcie czuwania. Natomiast w fazie NREM występuje tzw. sen wolnofalowy składający się z czterech następujących po sobie cykli. Faza NREM obejmuje sen głęboki, aktywność organizmu jest zmniejszona, człowiek głęboko zasypia i zdecydowanie rzadziej pojawiają się sny. Podczas wybudzania w trakcie tej fazy osoby mogą być bardzo zmęczone i niewyspane. Korzystając z łóżka kontynentalnego Hilding o nazwie Ladylike, można mieć pewność, że wypoczynek będzie komfortowy i niczym niezakłócony. Gwarancję zdrowego snu daje odpowiednio dobrany do łóżka materac w Toruniu, dobrym rozwiązaniem jest możliwość zamówienia produktów do spania online.

Cztery fazy snu, na które składają się trzy fazy REM i jedna NREM składają się na jeden cykl, który może trwać od 70 do 120 minut i powtarza się on w ciągu jednej nocy kilkukrotnie. Można wyróżnić:

  • fazę pierwszą, która trwa około 10 minut, na początku dochodzą bodźce z otoczenia i stopniowo aktywność fal mózgowych spada prawie o połowę;
  • fazę drugą trwającą około 15 minut, sen staje się głębszy, jest to istotny etap dla wszystkich procesów poznawczych i uczenia się;
  • fazę trzecią, czyli sen wolnofalowy, w którym spada temperatura ciała i ciśnienie krwi, zwalnia się oddech, dochodzi do regeneracji układu immunologicznego, tkanek i mięśni, dochodzi do przekazania informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej, czas trwania może wynosić od pół godziny do 90 minut;
  • fazę czwartą, która trwa około 10 minut w pierwszym cyklu do 40 minut w następnych fazach, oddech jest przyspieszony, zwiększa się ciśnienie krwi oraz ilość uderzeń serca.

A young beautiful woman has just woken up after sleeping in bed and stretches her arms up in her pajamas under a blanket in her bedroom.

Sen wolnofalowy

Sen wolnofalowy charakteryzuje się występowaniem fal o niskiej częstotliwości i wysokiej amplitudzie, czyli fal delta. Obniża się tętno i znacznie spada częstotliwość oddechu, osobę w trakcie snu wolnofalowego jest bardzo trudno obudzić. Metabolizm organizmu ulega spowolnieniu, spada o pół stopnia temperatura ciała, są jednak procesy, które zachodzą szybciej, między innymi wzrasta poziom hormonów i szybciej goją się rany. Należy pamiętać, że sen długofalowy jest najdłuższy w pierwszym cyklu, a w następnych zaczyna się skracać. Więcej informacji na temat świadomego snu można znaleźć na: https://sleepinghouse.pl/artykul/swiadomy-sen-co-to-takiego.

W jakich godzinach spać, aby się dobrze wyspać?

Aby wszystkie cykle spania przebiegały prawidłowo, trzeba przede wszystkim spać w nocy. Około godziny 21 w organizmie zaczyna wydzielać się melatonina, która odpowiada za uczucie senności. O funkcjonowaniu mózgu w czasie snu można dowiedzieć się więcej z artykułu: https://sleepinghouse.pl/artykul/fazy-snu-czyli-funkcjonowanie-mozgu-podczas-snu. Działanie melatoniny kończy się około godziny 7 rano, w tym czasie organizm ulega najpełniejszej regeneracji.

Sleeping at home. Beautiful young woman smiling during sleeping while lying in the bed at home

Więcej w dziale Lifestyle

6e3f1ceebbac4db07e6ddac808127647

Jaki kolor męskich spodenek jeansowych wybrać latem? Sprawdź nasze propozycje

Redakcja ChilliTorun.pl6 czerwca 2022
a7

W jakie elementy warto wyposażyć akwarium?

Redakcja ChilliTorun.pl29 maja 2022
1

Eleganckie marynarki – czy pasują do każdej stylizacji?

Redakcja ChilliTorun.pl25 maja 2022
06 - MURRANO - wieszak na krawaty do szafy

Krawat – dodatek wszech czasów. O nieprzemijalności tego elementu w modzie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
06 - OWDTECH - link do strony

Wybierając mądrze. O oświetleniu w domu

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2022
główne_FordMustangGT

Gokart na pedały – czy to dobry pomysł na prezent dla dziecka?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
remote-control-4231492_960_720

Podstawowa wiedza o dronach – gdzie ją zdobyć

Redakcja ChilliTorun.pl28 kwietnia 2022
02 - puzzle4u - puzzle4u

Co warto wiedzieć o puzzlach? Ich rodzajów jest więcej, niż myślisz!

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022
denver-sypialnia

Nastrojowa sypialnia w ciemnych kolorach

Redakcja ChilliTorun.pl25 kwietnia 2022