fbpx
Finanse

Właściwe zagospodarowanie przestrzeni wokół podnosi funkcjonalność każdego obiektu. Zadbaj o to!

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Właściwe zagospodarowanie przestrzeni wokół podnosi funkcjonalność każdego obiektu. Zadbaj o to!
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Wznosząc jakikolwiek budynek, zwłaszcza użytkowy, kreujemy jego postać tak, by ściśle odpowiadała obecnemu i przewidywanemu w przyszłości zapotrzebowaniu. Aby jego użytkowanie było możliwe wygodne, a uzyskany wygląd efektowny, należy jednak zadbać także o teren wokół. Do naszego obiektu trzeba wszak dojść bądź dojechać, niekiedy także zaparkować czy manewrować przy nim. Ani nie powinno to godzić w estetykę przestrzeni, ani też nie może być utrudnione

Ustal przeznaczenie poszczególnych przestrzeni wokół

Do najważniejszych potrzeb, jakie towarzyszą korzystaniu z budynku użytkowego należy bez wątpienia sprawna komunikacja, a także nadanie mu takiej postaci, dzięki której będzie mógł stanowić korzystną wizytówkę danego podmiotu.

Prawo (konkretnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) określa tu pewne wytyczne. Konieczne jest zapewnienie dojazdu odpowiadającemu sposobowi użytkowania budynku, ale także wymagań związanych z ochroną przeciwpożarową. Jezdnia nie może być węższa niż 3 metry. Jeśli ma to być ciąg pieszo-jezdny, szerokość ta wzrasta do 5 m, zaś dojście do budynku musi mieć min. 4,5 m.

Ciąży na nas ponadto obowiązek  dostosowania pozostałych parametrów, a więc promieni łuków, nachylenia nośności nawierzchni do pojazdów (ich gabarytów, ciężaru i warunków ruchu), jakie będą z takich dróg korzystały. Konieczne jest ponadto zapewnienie im miejsc postojowych (także dla osób niepełnosprawnych) – stosownie do istniejącej w danym miejscu zabudowy i jej przeznaczenia.

Dopiero mając na uwadze powyższe kwestie możemy przystąpić do sporządzania projektu, czy też wytycznych dla projektanta. W przypadku siedzib firm często będziemy chcieli oddzielić strefę reprezentacyjną od tej, która służy dostawom bądź innemu ruchowi o charakterze ściśle gospodarczym. W trosce o estetykę, w przypadku niewielkich przestrzeni warto jednak dbać o to, by nie zaowocowało to pokryciem nawierzchniami zbyt dużej powierzchni.

Zadbaj o to, by w każdych warunkach móc cieszyć się wygodą

Rozporządzenie nakazuje instalację oświetlenie elektrycznego umożliwiającego bezpieczne użytkowanie takich ciągów komunikacyjnych po zmroku. W dobie technologii LED rzecz wydaje się banalna. Warto jednak skorzystać z pomocy fachowców zdolnych zadbać o właściwy rozkład luminancji i natężenie. Zwłaszcza, jeśli nowoczesne źródła światła instalujemy w starych oprawach, projektowanych i rozmieszczanych z myślą o starszych rozwiązaniach.

Wreszcie – wygodnemu użytkowaniu obiektu i jego wyglądowi nie mogą zagrażać zjawiska pogodowe. Konieczne jest więc odpowiednie wyprofilowanie nawierzchni utwardzonych umożliwiające spływ wody opadowej. Niekiedy, zwłaszcza tam, gdzie przestrzeni nie jest dużo, a podłoże nie należy do najbardziej chłonnych, trzeba zastosować system korytek. Obecnie nie ma najmniejszego problemu z ich doborem. Np. firma Standartpark, producent odwodnień liniowych, dostarcza zarówno lekkie wyroby z tworzywa, jak i betonowe lub z betonowo-polimerowego kompozytu, zdolne oprzeć się nawet dużemu naciskowi. Wystarczy zadbać o odpowiedni montaż, a więc m.in. odpowiednią do obciążenia betonową podstawę i właściwy spadek. Zwłaszcza w przypadku bardziej rozległego systemu, konieczne jest więc sporządzenie szczegółowego projektu.

Więcej w dziale Finanse

01 - ConsafeLogistics - Consafe Logistics - zew

Wyzwania współczesnego magazynu. Poradnik dotyczący innowacyjnych technik logistycznych

Redakcja ChilliTorun.pl12 listopada 2021
03 - gabloty - sam link - zew

Poradnik, jak dobrać nośnik treści do swojej firmy. Zainwestuj w jakościowe gabloty reklamowe

Redakcja ChilliTorun.pl12 listopada 2021
04 - Qubesystem - sam link - zew

Profesjonalny wygląd Twojego stanowiska pracy. Zacznij od podstaw, czyli od konstrukcji

Redakcja ChilliTorun.pl12 listopada 2021
1

Jak zacząć handel na rynku Forex?

Redakcja ChilliTorun.pl8 listopada 2021
business-g112e99e6e_1280

Najpopularniejsze opcje inwestycyjne w 2021 r.

Redakcja ChilliTorun.pl4 listopada 2021
bitcoin-2007769_1280

Kasyna i kryptowaluty

Redakcja ChilliTorun.pl13 września 2021
bitcoin-2007769_1280

Tron (TRX) vs Bitcoin (BTC): Najlepszy Wybór w 2021 roku?

Redakcja ChilliTorun.pl21 lipca 2021
shutterstock_667286251

Jak unikać błędów podczas obstawiania zakładów bukmacherskich

Redakcja ChilliTorun.pl30 czerwca 2021
szykujasiezmianywprawiespadkowym

Szykują się zmiany w prawie spadkowym

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2021