fbpx
Kultura

Manifest wolności człowieka na Tofifeście – znamy temat wiodący Festiwalu

Kafka Jaworska jest przekonana, że produkcja Ridleya Scotta jest nie tylko manifestem feminizmu (fot. Agnieszka Krawczyk/chillitorun.pl)
Manifest wolności człowieka na Tofifeście – znamy temat wiodący Festiwalu
Jakub Strzelka
REAKCJE

Historia Tofifestu pokazuje, że organizatorzy Festiwalu rokrocznie starali się zwrócić uwagę na mało popularne trendy światowego kina lub jego zapomnianych bohaterów. W tym roku będzie zupełnie inaczej. Zostanie poruszony temat społeczny, który znakomicie odzwierciedla jeden z klasyków kinematografii – „Thelma i Louise” Ridley’a Scotta

Ridley Scott „Thelmę i Luoise” nakręcił równe 25 lat temu. Reżyser nie spodziewał się, że jego produkcja będzie przełomem w hollywoodzkiej realizacji filmów. Dodatkowo film stał się swego rodzaju manifestem feminizmu. Jak podkreśla dyrektor Tofifestu – jest on znacznie bardziej uniwersalnym manifestem.

Dla mnie to manifest dużo bardziej uniwersalny. „Thelma i Louise” to manifest wolności człowieka. Tak właśnie brzmi nazwa naszego tegorocznego Zjawiska, czyli tematu wiodącego na 14. Edycji naszego Festiwalu – mówi Kafka Jaworska.

Co wyróżnia film Ridley’a Scotta spośród wcześniejszych hollywoodzkich produkcji? Przede wszystkim to, że bohaterki grane przez Geenę Davis i Susan Sarandon tworzyły duet buntowniczek, wymykających się wszelkim schematom. Wówczas role bohaterów, którzy w imię wyższych wartości decydowali się na śmierć, były przeznaczone dla mężczyzn. Tymczasem Scott, jako pierwszy, obsadził w nich kobiety. Wywołało to niemały zamęt wśród konserwatystów z hollywoodzkiego środowiska filmowego, którzy nie nawykli do schematycznych zmian. Co więcej, produkcja Scotta wyniosła na wokandę problem przemocy wobec kobiet i nieposzanowania ich praw. W dzisiejszych czasach w wielu miejscach na ziemi ten problem nadal jest aktualny.

Mimo, że „Thelma i Louise” to manifest wolności kobiety, to organizatorzy Festiwalu, zgodnie ze słowami Kafki Jaworskiej, zdecydowali się pójść o krok dalej i zastanowić się nad tym filmem w kontekście wszystkich ludzi. Podczas Tofifestu odbędzie się specjalny pokaz filmu, a po nim rozpocznie się panel dyskusyjny „Thelma i Louise jako manifest wolności człowieka”. Podczas dyskusji będą obecni przedstawiciele środowisk feministycznych i antyfeministycznych. Nie zabraknie także działaczy ruchów wolnościowych. Dodatkowo zostanie przeprowadzona sonda internetowa, w której będzie można przedstawić swój pogląd na zagadnienie postawione w dyskusji.

Kultura
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Kultura

joey-banks-f0ottonryuu-unsplash (1)

Co warto obejrzeć w Apple TV+?

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
milky-way-1023340_1280

Najlepsze seriale o kosmosie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
Muzeum_Twierdzy_Toruń

Uroczyste otwarcie wstrzymane przez COVID

Weronika Wiśniewska10 listopada 2020
DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020