fbpx
Kultura

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 40. sezon artystyczny

(fot. Łukasz Żurawski)
Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 40. sezon artystyczny
Maciej Gorczyński
REAKCJE

W piątek 14 września w Sali Koncertowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki odbyło się uroczyste otwarcie jubileuszowego, 40. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Cała sala rozbrzmiewała muzyką wybitnych kompozytorów, a na scenie zaprezentowano również nowego asystenta dyrygenta – Radosława Dronia

Uroczystość swoją obecnością uświetnili m.in. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, który w swoim przemówieniu nawiązał do historii powstania Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Rozpoczynamy dzisiaj 40. sezon artystyczny, jakże ten czas szybko leci – mówił Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski. – Jako Orkiestra Symfoniczna od 2006 roku, wcześniej jako Orkiestra Kameralna, od 1990 roku jako Orkiestra Miasta Torunia. W naszym mieście pierwszy raz zamysł powstania orkiestry symfonicznej miał miejsce w 1936 roku, a rok później podjęto decyzję o powstaniu sali, być może takiej jak na Jordankach. Niestety rok 1939 zniweczył te plany i Karol Szymanowski, który miał być jej patronem, nie doczekał się swojej sali w Toruniu. Zaraz po odzyskaniu wolności w 1945 roku wrócono do tworzenia Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, jednak zaledwie rok później przeniesiono władze wojewódzkie do Bydgoszczy i również orkiestra pojechała do sąsiedniego miasta. Dziś tę historię kontynuuje Filharmonia Pomorska.

Specjalnie dobrany program na inaugurację sezonu i zaproszenie do współpracy utalentowanego pianisty, to idealny przepis na sukces. Goście koncertu wychodzili z Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w doskonałych nastrojach i z ciekawością patrzą w przyszłość. Po takim otwarciu, nowy sezon Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej zapowiada się niezwykle interesująco.

Nowy sezon to zwykle okres między wrześniem a czerwcem następnego roku, ale Orkiestra Symfoniczna przyzwyczaiła nas do tego, że również latem jest z nami. Sezon, który się rozpoczyna zapewne będzie jeszcze bardziej interesujący niż poprzednie. O to dbają dyrektor artystyczny Mariusz Smolij oraz dyrektor Marek Czekała. Skład artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej to 61 osób. Są to muzycy, którzy potrafią stworzyć piękne dzieła. Dziękuję, że jesteście z nami – zakończył gospodarz miasta Torunia.

Uroczysty koncert rozpoczął się od uwertury, napisanej przez Stanisława Moniuszkę, jako część opery Halka. Ową uwerturą dyrygował Radosław Droń, który w sezonie 2018/2019 będzie szlifował swoje umiejętności pod czujnym okiem dyrektora artystycznego – Mariusza Smolija. Wszystko dzięki programowi „Dyrygent-rezydent” zainicjowanemu przez Instytut Muzyki i Tańca. Ma on na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym.

Po wstępie nadszedł czas na rozwinięcie w postaci koncertu fortepianowego a-moll op.17 Ignacego Jana Paderewskiego. Do jego wykonania Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprosiła gościa specjalnego, którym był Marian Sobula – laureat najwyższych nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych. Jeden z najbardziej utalentowanych pianistów swojego pokolenia występował już na 5 kontynentach, w aż 38 krajach.

Wielkim finałem i zakończeniem tegorocznej inauguracji sezonu była doskonale wszystkim znana V Symfonia c-moll op.67 autorstwa Ludwika van Beethovena. Jest to kompozycja, która stała się nieodzownym elementem naszej kultury. Fragmenty partytury wykorzystywane są w różnych materiałach, m.in. w ścieżkach dźwiękowych filmów. Interpretacja V Symfonii zaprezentowana przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną z pewnością na długo zapadnie w pamięci gościom piątkowego wieczoru.

Piątkowa inauguracja to doskonały wstęp do tego co czeka nas w najbliższych miesiącach. Kalendarz wydarzeń wraz ze szczegółowymi informacjami znajduje się TUTAJ.

źródło: torun.pl

Kultura
Maciej Gorczyński
@McGorczynski

Kierownik działu sport. Wielki fan wszystkich dyscyplin, a w szczególności tych z poziomu trybun i telewizora. Gdyby urodził się w górach, z pewnością zostałby skoczkiem narciarskim.

Więcej w dziale Kultura

joey-banks-f0ottonryuu-unsplash (1)

Co warto obejrzeć w Apple TV+?

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
milky-way-1023340_1280

Najlepsze seriale o kosmosie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
Muzeum_Twierdzy_Toruń

Uroczyste otwarcie wstrzymane przez COVID

Weronika Wiśniewska10 listopada 2020
DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020