fbpx
Miasto

Stefan Michałek patronem toruńskiego ronda

(fot. Lech Kamiński/torun.pl)
Stefan Michałek patronem toruńskiego ronda
Mateusz Bąk
REAKCJE

Zgodnie z rozporządzeniem 48. sesji Rady Miasta Torunia rondo u zbiegu ulic Ślaskiego i Konstytucji 3 maja otrzymało imię adwokata Stefana Michałka. To inicjatywa mieszkańców, w tym środowiska adwokackiego

Toruń odwiedziła dziś liczna delegacja przedstawicieli Naczelnej Rady Adwokackiej. Na odsłonięciu symbolicznej tablicy nie zabrakło też toruńskich adwokatów, jak i najwyższych miejskich urzędników na czele z prezydentem Michałem Zaleskim i przewodniczącym Rady Miasta Marcinem Czyżniewskim.

– To rondo będzie od dziś nosić nazwę jednej z najbardziej szacownych postaci w toruńskiej palestrze – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Wspominamy pana mecenasa Stefana Michałka, który żył w latach 1888-1955. Honorujemy człowieka o bardzo bogatym życiorysie i bardzo zasłużonego dla życia publicznego naszego miasta. Czynimy tak w zgodzie ze stosowną uchwałą Rady Miasta Torunia z lutego tego roku, która zaaprobowała społeczny wniosek w tej sprawie wniesiony przez Kujawsko-Pomorską Izbę Adwokacką i grupę mieszkańców Torunia. Pamiętamy przy tej okazji o świętowanym jubileuszu stulecia Adwokatury w Polsce.

(fot. Lech Kamiński/torun.pl)

(fot. Lech Kamiński/torun.pl)

Stefan Michałek przybył do Torunia w 1920 roku. Świeżo upieczony absolwent prawa i ekonomii na uniwersytetach w Bonn, Monachium i Królewcu objął stanowisko sędziego Sądu Okręgowego. Dwa lata później został prezydentem Torunia. Najważniejsze stanowisko w mieście piastował do rezygnacji w sierpniu 1924 roku.

– Zebrali się tutaj adwokaci z całej Polski. Jest to dowód i ukłon w stronę tutejszej Rady Adwokackiej i władz w Toruniu za tę wspaniałą inicjatywę – dodał Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela. – Stefan Michałek prezydentem Torunia był przez dwa lata. Większą część swojego życia był jednak adwokatem. Swoją karierę w adwokaturze zwieńczył, będąc przedwojennym, jak i powojennym dziekanem Okręgowej Rady w Toruniu. Stefan Michałek to postać, która może stanowić wzorzec. Adwokaci mają przecież zaszczepiony gen patriotyzmu, gen niepodległości i gen praworządności. Tak rozumiał adwokaturę sto lat temu Józef Piłsudski, kiedy wydawał dekret o tymczasowym statusie Palestry Państwa Polskiego.

Michałek Pełnił również funkcję pierwszego prezesa powstałego w 1923 roku Towarzystwa Miłośników Torunia. Mimo stosunkowo krótkiej prezydentury nie rezygnował z polityki. Związany był z endeckim Obozem Wielkiej Polski, a w marcu 1928 roku wybrany został z listy Związku Ludowo-Narodowego na posła na Sejm RP II Kadencji.

Jak już wspomniał Jacek Trela, był również ostatnim przedwojennym dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu, a służbę tę kontynuował też po wojnie. W powołanym do życia Uniwersytecie Mikołaja Kopernika wykładał natomiast prawo cywilne.

Podjęcie uchwały i nadanie nazwy rondu to świetna okazja, by przypomnieć mieszkańcom tę wybitną postać, jak i zachęcić do poznania jego historii.

źródło: torun.pl

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

20011_0029

Na piknik wojskowy dojedziemy darmowymi autobusami !

Aleksandra Pladzyk9 listopada 2018
drzew_6

Sto dębów na setną rocznicę (FOTO)

Mateusz Bąk7 listopada 2018
wito_niepodlegoci_2016_w_toruniu_14791239476358

“Pokażmy biało-czerwone barwy” – prezydent Zaleski wydał apel!

Mateusz Bąk7 listopada 2018
Lotto Bill Gambling Win Lottery Ticket Profit Pay

W Toruniu znów padła “szóstka” w Lotto!

Mateusz Bąk7 listopada 2018
flag-3386232_960_720

Toruń świętuje niepodległość! Sprawdź program wydarzeń

Mateusz Bąk6 listopada 2018
22532769567_16f11e2e56_b

W Toruniu przejdzie Marsz Niepodległości!

Mateusz Bąk5 listopada 2018
dsc_8367

Rekordowa kwesta na cmentarzu św. Jerzego!

Mateusz Bąk2 listopada 2018
(fot. Agnieszka Krawczyk)

Halloween po toruńsku. W Forcie I szykuje się Noc Grozy

Mateusz Bąk26 października 2018
total-3441824_960_720

Toruń opanują biegacze! Uwaga na utrudnienia

Mateusz Bąk25 października 2018