fbpx
Miasto

Stefan Michałek patronem toruńskiego ronda

(fot. Lech Kamiński/torun.pl)
Stefan Michałek patronem toruńskiego ronda
Mateusz Bąk
REAKCJE

Zgodnie z rozporządzeniem 48. sesji Rady Miasta Torunia rondo u zbiegu ulic Ślaskiego i Konstytucji 3 maja otrzymało imię adwokata Stefana Michałka. To inicjatywa mieszkańców, w tym środowiska adwokackiego

Toruń odwiedziła dziś liczna delegacja przedstawicieli Naczelnej Rady Adwokackiej. Na odsłonięciu symbolicznej tablicy nie zabrakło też toruńskich adwokatów, jak i najwyższych miejskich urzędników na czele z prezydentem Michałem Zaleskim i przewodniczącym Rady Miasta Marcinem Czyżniewskim.

– To rondo będzie od dziś nosić nazwę jednej z najbardziej szacownych postaci w toruńskiej palestrze – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Wspominamy pana mecenasa Stefana Michałka, który żył w latach 1888-1955. Honorujemy człowieka o bardzo bogatym życiorysie i bardzo zasłużonego dla życia publicznego naszego miasta. Czynimy tak w zgodzie ze stosowną uchwałą Rady Miasta Torunia z lutego tego roku, która zaaprobowała społeczny wniosek w tej sprawie wniesiony przez Kujawsko-Pomorską Izbę Adwokacką i grupę mieszkańców Torunia. Pamiętamy przy tej okazji o świętowanym jubileuszu stulecia Adwokatury w Polsce.

(fot. Lech Kamiński/torun.pl)

(fot. Lech Kamiński/torun.pl)

Stefan Michałek przybył do Torunia w 1920 roku. Świeżo upieczony absolwent prawa i ekonomii na uniwersytetach w Bonn, Monachium i Królewcu objął stanowisko sędziego Sądu Okręgowego. Dwa lata później został prezydentem Torunia. Najważniejsze stanowisko w mieście piastował do rezygnacji w sierpniu 1924 roku.

– Zebrali się tutaj adwokaci z całej Polski. Jest to dowód i ukłon w stronę tutejszej Rady Adwokackiej i władz w Toruniu za tę wspaniałą inicjatywę – dodał Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela. – Stefan Michałek prezydentem Torunia był przez dwa lata. Większą część swojego życia był jednak adwokatem. Swoją karierę w adwokaturze zwieńczył, będąc przedwojennym, jak i powojennym dziekanem Okręgowej Rady w Toruniu. Stefan Michałek to postać, która może stanowić wzorzec. Adwokaci mają przecież zaszczepiony gen patriotyzmu, gen niepodległości i gen praworządności. Tak rozumiał adwokaturę sto lat temu Józef Piłsudski, kiedy wydawał dekret o tymczasowym statusie Palestry Państwa Polskiego.

Michałek Pełnił również funkcję pierwszego prezesa powstałego w 1923 roku Towarzystwa Miłośników Torunia. Mimo stosunkowo krótkiej prezydentury nie rezygnował z polityki. Związany był z endeckim Obozem Wielkiej Polski, a w marcu 1928 roku wybrany został z listy Związku Ludowo-Narodowego na posła na Sejm RP II Kadencji.

Jak już wspomniał Jacek Trela, był również ostatnim przedwojennym dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu, a służbę tę kontynuował też po wojnie. W powołanym do życia Uniwersytecie Mikołaja Kopernika wykładał natomiast prawo cywilne.

Podjęcie uchwały i nadanie nazwy rondu to świetna okazja, by przypomnieć mieszkańcom tę wybitną postać, jak i zachęcić do poznania jego historii.

źródło: torun.pl

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
Monument of great astronomer Nicolaus Copernicus, Torun, Poland

Kopernik i pierniki, czyli jedziemy w odwiedziny do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl10 sierpnia 2020
pexels-photo-1454360

Uczniowie wrócą do szkół

Mateusz Bąk5 sierpnia 2020