fbpx
Miasto

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

fot. Materiały Zewnętrzne
Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie
REAKCJE

Dzikie wysypiska to miejsca, w których składuje się lub porzuca odpady w sposób niezgodny z obecnie obowiązującym prawem. W związku z faktem, że tereny te nie są przystosowane do składowania tak licznych odpadów, są one niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Mimo że problem zanieczyszczeń jest stale obecny w społeczeństwie, niestety wciąż zmagamy się z prawdziwym wysypem śmieci w miejscach ku temu niedozwolonych. Porzucone w przypadkowych miejscach odpady to ogromne obciążenie dla przyrody; nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nawet kilka odpadów wielkogabarytowych i porzuconych sprzętów RTV może przynieść naprawdę opłakane skutki dla natury, człowieka, a także zwierząt zamieszkujących okolice, w których powstają dzikie wysypiska.

Jakie konsekwencje niesie składowanie odpadów w niedozwolonych miejscach?

Eksperci i badacze środowiska naturalnego zaznaczają, że problem tkwi nie tylko w estetyce otoczenia; dzikie wysypiska są szczególnie niebezpieczne dla człowieka. W elektroodpadach znajdują się bowiem groźne pierwiastki chemiczne, takie jak rtęć czy ołów. Jeżeli tego rodzaju odpady znajdują się w miejscach do tego nieprzystosowanych, szkodliwe elementy wsiąkają w glebę i wodę. Dzikie wysypiska to siedlisko tysięcy bakterii chorobotwórczych, a także groźnych grzybów – nierzadko dzikie zwierzęta z lasów traktują porzucone śmieci jako pożywienie. Wyjątkowo groźne są dla nich plastikowe folie, które mogą spowodować groźne zaburzenia przewodu pokarmowego, a nawet doprowadzić śmierci. Nieświadome zagrożenia ptaki wykorzystują sznurki z tworzyw sztucznych jako jeden z budulców gniazd, przez co nitki tworzące sznurek wbijają się później w skórę wyklutych piskląt, na stałe je okaleczając. Wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych to szkodzenie zarówno społeczeństwu, jak i przyrodzie – co więcej, osoby przyłapane na tego rodzaju praktykach zazwyczaj spotykają konsekwencje w postaci horrendalnych grzywien, które obecnie oscylują w kwocie do kilku tysięcy złotych. Tymczasem rozwiązanie problemu mamy tuż przed nosem…

Chroń środowisko, zamawiając kontenery ze sprawdzonych źródeł 

Największy problem (dosłownie i w przenośni) tkwi w śmieciach wielkogabarytowych. To właśnie one najczęściej pojawiają się w miejscach, w których w ogóle być nie powinny, tym samym negatywnie wpływając na przyrodę. Tuż obok nich znajdują się sprzęty RTV i AGD, a także odpady budowlane takie jak farby czy płyty styropianowe. Mawiają, że potrzeba stanowi matkę wynalazków – wszyscy zainteresowani wywozem odpadów wielkogabarytowych, budowlanych, a także gruzu powstałego po remoncie czy pracach ogrodowych, mogą skorzystać z ofert wystosowywanych przez firmy, które zajmują się profesjonalnym wywozem śmieci w bezpieczne miejsce. Przykładem są kontenery od firmy ODPADY24H, czekające na mieszkańców Wrocławia i okolic. Jeżeli wiesz, że prace remontowe zbliżają się wielkimi krokami bądź szykujesz się do przebudowy swojego ogrodu, poświęć chwilę na odszukanie firmy, która szybko i sprawnie podstawi kontener, a później zajmie się wywozem zalegających w nim odpadów. W ten sposób szybko i legalnie pozbędziesz się problemu. To takie proste!

Więcej w dziale Miasto

Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021