fbpx
Kultura

Toruńskie Muzeum Etnograficzne ma już 60 lat

(fot. Andrzej Goiński)
Toruńskie Muzeum Etnograficzne ma już 60 lat
Mateusz Bąk
REAKCJE

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej powstało na początku 1959 roku. Dziś to jedna z najciekawszych placówek tego typu w Polsce, a jej toruński skansen wiejski jest jedynym takim miejscem w Europie

Z okazji jubileuszu Muzeum Etnograficzne zaprasza na wernisaż wystawy „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu”, która będzie dostępna dla odwiedzających od 13 grudnia do 31 maja. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Osnową wystawy są scenki komiksowe, wokół których zostały specjalnie zaaranżowane przestrzenie np. oddające charakter badań terenowych lub wnętrz muzealnych. Całość dopełniają archiwalia: dokumenty, fotografie, nagrania i filmy – zapowiadają organizatorzy.

Muzeum powstało 1 stycznia 1959 roku. Stan zbiorów wynosił ponad 5 tysięcy obiektów. Jego twórcą i pierwszym wieloletnim dyrektorem była prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa, której imię placówka nosi od 1999 roku. Muzeum prezentuje wystawy stałe i czasowe z blisko 68 tysięcy obiektów z całej Polski. Prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, organizuje koncerty muzyki tradycyjnej oraz kiermasze sztuki ludowej.

Muzeum Etnograficzne prowadzi trzy skanseny. Jednym z nich jest położony w centrum Torunia Park Etnograficzny prezentujący różnorodne obiekty architektury wiejskiej z XVIII i XIX wieku, przeniesione z Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej. W większości są to oryginalne budynki – rozebrane, przeniesione, zakonserwowane i ponownie zmontowane na terenie parku.

Kolejną ekspozycją jest Park Etnograficzny w Kaszczorku, w którym prezentowane są obiekty budownictwa ludowego ziemi chełmińskiej oraz związane z rybołówstwem i zajęciami wodnymi. Są to m.in. drewniana chata z końca XVIII wieku, barki, wiaty nadjeziorne i budy rybackie.

Największą inwestycją ostatnich lat było stworzenie otwartego w maju 2018 roku Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. To rekonstrukcja wsi menonitów – osadników z zachodu Europy, przede wszystkim z Niderlandów, którzy w XVI wieku znaleźli schronienie w naszym kraju. W parku znajdują się trzy pełne zagrody składające się z sześciu zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarczych, przeniesione z terenu Doliny Dolnej Wisły.

Muzeum Etnograficzne w liczbach:

  • 68 tysięcy obiektów z całej Polski znajduje się obecnie w zbiorach muzeum,
  • 30 tysięcy gości odwiedza muzeum w ciągu roku,
  • 100 wydarzeń zorganizowało muzeum w 2018 roku,
  • 3 parki etnograficzne działają w strukturach muzeum,
  • 10 tysięcy gości odwiedziło w 2018 roku Olenderski Park Etnograficzny.

 

źródło: Muzeum Etnograficzne w Toruniu oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Kultura
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Kultura

Dwór_Artusa_1889-1891_Toruń_Rynek_Staromiejski_6_1-1000x600

Dom Muz dołączy do Dworu Artusa

Mateusz Bąk14 stycznia 2020
rw

Robbie Williams wystąpił w toruńskich Jordankach [WRAŻENIA]

Redakcja ChilliTorun.pl10 grudnia 2019
5de68a5f124a2_p

Przy ulicy Kościuszki powstaje Młyn Kultury

Mateusz Bąk5 grudnia 2019
rw

[KONKURS] Wygraj bilet na koncert Robbiego Williams’a!

Mateusz Bąk4 grudnia 2019
rw

Robbie Williams wystąpi w Jordankach! Co z biletami?

Mateusz Bąk27 listopada 2019
RW

HIT! W Toruniu wystąpi Robbie Williams!

Mateusz Bąk22 listopada 2019
797px-Theme-music-obywatel-gc-grzegorz-ciechowski-graphic-74968

Galeria Rusz upamiętni Grzegorza Ciechowskiego

Mateusz Bąk18 listopada 2019
2019_11_16_camerimage_020

Tarantino: Ta nagroda jest dla mnie bardzo szczególna

Mateusz Bąk17 listopada 2019
QT9_R_00331-1024x805

Quentin Tarantino odwiedzi Toruń! Odbierze nagrodę Camerimage

Mateusz Bąk31 października 2019