fbpx
Kultura

Zwiastun wywołał pozytywne emocje. Czy powstanie film o Generał Zawackiej?

Zwiastun wywołał sporo pozytywnych emocji. Czekamy na pełnometrażowy film o Elżbiecie Zawackiej (fot. Małgorzata Litwin/torun.pl)
Zwiastun wywołał pozytywne emocje. Czy powstanie film o Generał Zawackiej?
Konrad Marzec
REAKCJE

Podczas uroczystości związanych ze 109. rocznicą urodzin Generał Elżbiety Zawackiej “Zo” został zaprezentowany zwiastun filmu o wybitnej postaci związanej z Toruniem. Wciąż nie wiadomo czy powstanie pełnometrażowa wersja

W rolę Pani Generał wcieliła się Katarzyna Bujakiewicz. Po emisji zwiastuna już podkreślono dobrą grę aktorki i jej podobieństwo do Elżbiety Zawackiej.

– Kiedy dostałam tę propozycję, od razu powiedziałam „tak”. To jest marzenie każdego aktora, żeby wcielić się w taką postać. Dziś mało jest takich wyzwań – mówiła obecna na pokazie Katarzyna Bujakiewicz, cytowana przez torun.pl. – Na planie wytworzyła się między nami magiczna atmosfera, pracowaliśmy w spartańskich warunkach, z małym budżetem, ale bardzo chcieliśmy to zrobić. Wierzę, że uda się zebrać pieniądze na film pełnometrażowy i opowiedzieć o tej nieprawdopodobnie silnej kobiecie. Pamiętam jak kręciliśmy ostatnią scenę, jeden z rekonstruktorów podszedł do mnie i powiedział mi, że ona by nie spuściła wzroku, bo była bardzo harda. I tak też wyobrażałam sobie tę postać.

Zwiastun zatytułowany „Emisariuszka. Elżbieta Zawacka Zo” powstał na podstawie książki torunianki Katarzyny Minczykowskiej „Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka (1909-2009)”. Reżyserem i autorem scenariusza, według koncepcji Marcela Woźniaka, jest Bartłomiej Żmuda. Około 3-minutowy teaser powstał przy finansowym wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Gminy Miasta Toruń i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zostanie udostępniony w Internecie, by pomóc w gromadzeniu funduszy na pełnometrażowy film fabularny, poświęcony czynom niepodległościowym generał Elżbiety Zawackiej.

Podczas pokazu prezydent Torunia zapewnił, że trwają starania, aby w Forcie Jakuba, nieopodal Dworca Miasto powstała Baza „Zo” – Centrum Historyczne im. Generał Elżbiety Zawackiej. Ma to być placówka muzealno-edukacyjna, w której na przykładzie losów Pani Generał przedstawione będą XX- wieczne dążenia narodu polskiego do odzyskania niepodległości. Centrum ma mieścić strefę ekspozycyjną, edukacyjną, bibliotekę z czytelnią, księgarnię, a także salę konferencyjną i kinową oraz hostel dla młodzieży spoza Torunia uczestniczącej w warsztatach. Na przyległym do budynku terenie przygotowane zostaną ścieżki edukacyjne oraz odtworzony i niewystępujący nigdzie w kraju (ani na świecie) tzw. małpi gaj, w którym w latach drugiej wojny światowej na terenie Wielkiej Brytanii szkolono „cichociemnych”.

Kultura
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale Kultura

joey-banks-f0ottonryuu-unsplash (1)

Co warto obejrzeć w Apple TV+?

Redakcja ChilliTorun.pl20 kwietnia 2022
milky-way-1023340_1280

Najlepsze seriale o kosmosie

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
Muzeum_Twierdzy_Toruń

Uroczyste otwarcie wstrzymane przez COVID

Weronika Wiśniewska10 listopada 2020
DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020