fbpx
Miasto

Toruński Tydzień Tolerancji po raz czwarty

(fot. Krzysztof Maliszewski)
Toruński Tydzień Tolerancji po raz czwarty
Mateusz Bąk
REAKCJE

Od 11 do 17 listopada potrwa Toruński Tydzień Tolerancji. W programie tegorocznej edycji znalazło się ponad 40 wydarzeń: debat, warsztatów, koncertów i tradycyjny mecz tolerancji

Otwartość, życzliwość, akceptacja – te i inne idee promowane będą w ramach Tygodnia Tolerancji, który w Grodzie Kopernika odbywa się już po raz czwarty. Inicjatywa związana jest z Międzynarodowym Dniem Tolerancji, który przypada 16 listopada. Oto plan wydarzeń na najbliższe dni.

13 listopada

Gruzińskie słodycze – podczas warsztatów prowadzonych przez Stasię Budzik uczestnicy wykonają słynne gruzińskie ciastka, bez których święta Bożego Narodzenia nie mogłyby się obejść. Mowa o gaźnikach i kiszmisziani. Oprócz tego zaplanowano naukę parzenia kawy po batumsku. Będzie to też okazja do opowiedzenia, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Gruzji, jak wygląda święty Mikołaj, dlaczego choinka jest biała i dlaczego okres świąteczny liczy się od 31 grudnia. Warsztaty odbędą się w Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 26 od godz. 9:10.

Warsztaty czekoladowe dla studentów Erasmusa i seniorów, miejsce: Muzeum Czekolady, ul. Łazienna 30, godz. 11:00-12:30.

Rozdawanie pierników na starówce – prezydent Torunia Michał Zaleski wraz z reprezentantami UMK i Kolegium Jagiellońskiego będzie rozdawać pierniki przechodniom. W wydarzeniu wezmą udział również studenci zagraniczni, godz. 13:00-14:00.

Dzień Hinduski w Kolegium Jagiellońskim – o godz. 16:00 wykład „Znaczenie sztuki kulinarnej w kulturze chińskiej” wygłosi dr Marceli Burdelski, następnie o 16:30 będzie można zobaczyć, jak gotuje i zdegustować specjałów prof. Su Yimei, a o godz. 17:00 organizatorzy zaproszą do tańca z wachlarzami i elementami Tai Chi.

Dzień narodowości/ras – spotkanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Muzeum Etnograficznym w godz. 18:00-21:00 z przedstawicielami różnych narodowości żyjących w Toruniu, ich rodzinami i znawcami tematu wielonarodowości. Obowiązują zapisy.

14 listopada

Egzotyka na Końcu języka oraz Dylematy między kawą a herbatą – godz. 9:10, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy Nr 26, podczas prezentacji odbiorcy projektu dowiedzą się dlaczego w niektórych kulturach świata nie używamy prawej ręki do jedzenia, gdzie spożywa się posiłki siedząc na dywanie, czy zawsze jemy używając noża i widelca? Będą mieli okazję zjeść posiłek pałeczkami dowiedzą się jakie specjały są związane z poszczególnymi regionami geograficznymi.

Mecz Tolerancji w Arenie Toruń – tym razem uczestnicy zagrają w siatkówkę. Do rywalizacji staną samorządowcy, pracownicy Urzędu Miasta Torunia, studenci programu Erasmus Plus, a także zawodniczki AZS UMK. Tego dnia rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny dla uczniów ogłoszony w ramach obchodów Toruńskiego Tygodnia Tolerancji. W programie znalazły się również występy artystyczne uczniów z SP nr 10. Początek o 10:00.

Dzień Amerykański w Kolegium Jagiellońskim – o godz. 16:00 wykład „Znaczenie sztuki kulinarnej w kulturze Amerykańskiej” wygłosi prof. dr hab. Grzegorz Górski, pół godziny później swoje kulinarne umiejętności zaprezentuje i zachęci do degustacji Piotr Świst, szef kuchni Hotelu Mercure, a godz. 17:00 odbędzie się koncert Rafała Zielińskiego „Zwierzaka”.

Dzień Pokoleń – spotkanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Centrum „Wędka” przy ul. Jęczmiennej 10 z przedstawicielami wszystkich grup wiekowych: dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami, godz. 18:00-21:00. Obowiązują zapisy.

15 listopada

Dzień Śródziemnomorski w Kolegium Jagiellońskim – o godz. 16:00 wykład „Tradycje kuchni Śródziemnomorskiej” wygłosi prof. Jarosław Dumanowski, o 16:30 na uczestników czeka gotowanie na scenie i degustacja potraw przygotowanych przez kucharzy Restauracji Azzurro, a pół godziny później koncert wokalisty Thomasa Grotto.

Dzień (nie)sprawności – spotkanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Centrum Handowo-Rozrywkowym Toruń Plaza z osobami dotkniętymi niepełnosprawnościami i ich rodzinami, opiekunami, godz. 18:00-21:00. Obowiązują zapisy.

16 listopada

Świat na wyciągnięcie ręki – warsztaty międzykulturowe – godz. 10:00, Fundacja Ducha, Szosa Bydgoska 15. W ramach wydarzenia zaplanowano warsztaty międzykulturowe oraz pokazy multimedialne dla uczestników. Warsztaty będą odbywały się w tym samym czasie w różnych punktach na terenie Fundacji Ducha, uczestnicy samodzielnie będą mogli przemieszczać się pomiędzy stoiskami tematycznymi aby brać udział w zajęciach.

Dzień Arabski w Kolegium Jagiellońskim – o godz. 16:00 wykład „Tradycje kuchni żydowskiej” wygłosi prof. Jarosław Dumanowski. O 16:30 kulinarne zdolności jeszcze raz zaprezentuje Piotra Świst, a o 17:00 odbędzie się występ wokalny Jacka Beszczyńskiego i uczniów Liceum Jagiellońskiego – Katolickiego Liceum Akademickiego.

Dzień kibica – spotkanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Hotelu Meeting przy Arenie Toruń z przedstawicielami kibiców wszystkich dyscyplin sportowych w Toruniu, działaczami sportowymi, dziennikarzami sportowymi, zawodnikami, trenerami, godz. 18:00-21:00. Obowiązują zapisy.

16 listopada

Dzień radości – koncert różnych stylów muzycznych, amatorów i profesjonalistów w Centrum Wędka przy ul. Jęczmiennej 10 w godz. 17:00 – 19:00. Będzie to kulminacyjne wydarzenie Toruńskiego Tygodnia Tolerancji. Obowiązują zapisy.

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020