fbpx
Miasto

Grunt przekazany! W Toruniu powstanie Europejskie Centrum Filmowe

(fot. Małgorzata Litwin/torun.pl)
Grunt przekazany! W Toruniu powstanie Europejskie Centrum Filmowe
Mateusz Bąk
REAKCJE

W 2025 w Toruniu otwarte ma zostać nowoczesne Europejskie Centrum Filmowe! Prezydent Michał Zaleski i dyrektor ECF Camerimage Kazimierz Suwała podpisali akt notarialny, na mocy którego Gmina Miasta Toruń przekazała pod budowę grunt w sąsiedztwie ulic: al św. Jana Pawła II, aleja Solidarności, Czerwona Droga

Nieruchomość  przekazana pod budowę centrum ma powierzchnię całkowitą ponad 1,8 ha. W jej skład wchodzą trzy działki geodezyjne: 6/18, 6/20 i 6/22. Wartość działek biegły wycenił na prawie 23,4 mln złotych. Po uprawomocnieniu się decyzji o przekazaniu, działka staje się własnością instytucji kultury zarejestrowanej w rejestrze instytucji kultury prowadzonych przez MKiDN.

– Przekazane tego gruntu jest wynikiem decyzji, którą Rada Miasta Torunia podjęła 10 października w uchwale nr 242/2019, wyrażając zgodę na dokonanie na rzecz ECF Camerimage darowizny nieruchomości gruntowej, położonej w sąsiedztwie ulic: Czerwona Droga, aleja św. Jana Pawła II, aleja Solidarności, Wały gen. Sikorskiego – wyjaśnił tuż po podpisaniu aktu notarialnego prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na najbliższej sesji Rady Miasta radni rozpatrzą projekt uchwały zmieniający Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2020-2050, zgodnie z którym w latach 2021-2025 gmina ma przeznaczyć 200 mln złotych na budowę siedziby centrum. Do 30 czerwca 2020 roku z kolei Rada Ministrów ma podjąć uchwałę w sprawie programu rozwoju inwestycji, w której będzie zapisana kwota 400 mln złotych na realizację tej toruńskiej inwestycji. Po spełnieniu wymogów formalnych odbędzie się konkurs dla architektów na zaprojektowanie siedziby centrum. Obiekt w założeniu ma mieć powierzchnię całkowitą 35-38 tys. m kwadratowych.

– Dziękuję za przekazanie tej nieruchomości, to daje nam szansę abyśmy rozpoczęli dalsze działania. Przekazaliśmy już dokumentację potrzebną do tego, aby Rada Ministrów wyraziła swoją zgodę na finansowanie instytucji. Dokumenty są w trakcie procedowania – tłumaczy Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

Więcej o Europejskim Centrum Filmowym Camerimage tutaj.

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020