fbpx
Miasto

Torunianie pobiegli “tropem wilczym”

(fot. Adam Zakrzewski/torun.pl)
Torunianie pobiegli “tropem wilczym”
Mateusz Bąk
REAKCJE

1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w całej Polsce odbyła się ósma edycja „Biegu Tropem Wilczym”. Bohaterów podziemia antykomunistycznego uczcili także biegacze z Torunia i okolic

W tym roku na starcie biegów „Tropem Wilczym” stanęło w całej Polsce około 70 000 uczestników. Autorem tego projektu jest Fundacja Wolność i Demokracja. W Toruniu koordynacją biegu zajmuje się Stowarzyszenie „Nasz Podgórz”.

Ideą projektu jest oddanie hołdu żołnierzom wyklętym, dla których II wojna światowa wcale nie skończyła się w 1945 roku. Wystąpili oni przeciwko sowieckiemu totalitaryzmowi, chwytali za broń i angażowali się w walkę partyzancką, stając w obronie Polski przed podporządkowaniem jej Związku Radzieckiemu. Wielu poległo w boju lub zostało zamordowanych w komunistycznych więzieniach.

Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak zginął 21 października 1963 roku. Stąd właśnie biorą się symboliczne wymiary trasy „Biegu Tropem Wilczym” – 196,3 m (dystans dziecięcy), 1963 m (dystans rodzinny). Dla najwytrwalszych organizatorzy przygotowali trasy o długości 5 i 10 km.

W Toruniu start i meta biegu znajdowały się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego. „Tropem Wilczym” pobiegło ponad 300 osób, wśród nich zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Rasielewski, który z sukcesem dobiegł do mety. Uczestnikom sprzyjało patriotyczne nastawienie i dobra pogoda.

– Trasa nie należy do najłatwiejszych, trzeba się nieco wysilić. Lubię jednak biegać w każdych warunkach, a dziś przede wszystkim liczy się intencja. Cieszę się, że się zdecydowałam wziąć udział w tym biegu — powiedziała jedna z uczestników biegu.

W toruńskim „Biegu Tropem Wilczym” brali udział zarówno młodsi, jak i ci nieco starsi. Niektórzy biegli z całymi rodzinami, a nawet ze swoich pupilami.

– Pasja biegania przeszła na całą rodzinę. Są z nami też młodsi bohaterowie. Rywalizacja nie jest dziś najważniejsza. Biegniemy w duchu patriotyzmu. Najważniejsze jest dzisiaj oddanie czci żołnierzom wyklętym — dodał na mecie kolejny uczestnik.

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020