fbpx
Miasto

59 mln złotych na infrastrukturę muzyczną, a w tym odnowa kinoteatru “Grunwald”

- To ostatni moment, w którym możemy ocalić legendarny kinoteatr "Grunwald" - powiedział Piotr Całbecki. (fot. wikipedia/Grzegorznadolski)
59 mln złotych na infrastrukturę muzyczną, a w tym odnowa kinoteatru “Grunwald”
Krystian Mekka
REAKCJE

Urząd Marszałkowski planuje przeznaczyć ponad 59 mln złotych na infrastrukturę muzyczną w regionie. Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny otrzyma nową siedzibą, którą będzie wyremontowany budynek byłego kinoteatru “Grunwald”. Tymczasowo Teatr Muzyczny będzie rezydował w Pałacu Dąmbskich, którego także czeka remont

Kinoteatr “Grunwald” z pewnością był jednym z rozpoznawalnych i ulubionych miejsc dla torunian i nie tylko. Przez wiele dekad było to miejsce spotkań, gdzie odbywały się projekcje teatralne oraz filmowe. Budynek przy Warszawskiej powstał przed wybuchem II wojny światowej i działał przez 80 lat. W 2011 roku “Grunwald” został zamknięty. Jakiś czas temu pojawiła się jednak możliwość odnowienia dawnego kinoteatru, który jest obecnie w opłakanym stanie.

To ostatni moment, w którym możemy ocalić legendarny kinoteatr “Grunwald”. Staliśmy się, jako województwo, właścicielem tego budynku, odkupując go za cenę, za którą nabył go inwestor prywatny. – powiedział dla Onetu Piotr Całbecki, marszałek województwa. – Planujemy gruntowną przebudowę tak, aby Teatr Muzyczny uzyskał bardzo nowoczesną i funkcjonalną scenę. Ten działa od czterech lat w naszym województwie, okrzepł i to miejsce będzie moim zdaniem idealne dla dalszego rozwoju.

Tymczasową siedzibą Teatru Muzycznego będzie Pałac Dąmbskich. Przy wykorzystaniu unijnych środków ma on także zostać wyremontowany. Realizacja inwestycji wynoszącej ok. 15.5 mln złotych ma potrwać 1,5 roku. Natomiast na początku przyszłego roku kalendarzowego ma ruszyć odnowa kinoteatru “Grunwald”.

Szacowany koszt remontu to ok. 21,8 mln zł. – Nowa duża scena nie będzie wielka, ale zawierała będzie m.in. zapadnie, a cała sala będzie skonstruowana tak, żeby możliwe było dowolne zaaranżowanie miejsc na widowni – automatyczne, a nie ręczne. Widownia, w zależności od aranżacji, będzie liczyła do 500 miejsc. – mówiła dla Onetu dyrektor Teatru Muzycznego, Anna Wołek. – Projekt zakłada jednak, że nie tylko odzyska dawny blask, ale będzie wyposażony w szereg nowych możliwości m.in. wygospodarowane zostanie miejsce na klubokawiarnię.

Źródło: kujawsko-pomorskie.onet.pl

Miasto
Krystian Mekka

Dumny bydgoszczanin mieszkający i kochający się w Toruniu. Fanatyk piłki nożnej i ręcznej w każdym wydaniu. Komentator sportowy i spiker z muzycznej rodziny. Gaduła nadużywająca kolokwializmów i metafor

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021