fbpx
Miasto

79 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne

(fot. Lech Kamiński/torun.pl)
79 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne
Mateusz Bąk
REAKCJE

27 września 2018 roku mija 79 lat od powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Rocznicę uczczono również w Toruniu przy obelisku poświęconym „Komendantom Okręgu Pomorskiego ZWZ–AK” na placu św. Katarzyny, gdzie przybyli goście i prezydent Michał Zaleski złożyli kwiaty

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową. Ta tajna organizacja działała w imieniu Rzeczypospolitej w czasie hitlerowskiej i radzieckiej okupacji od 27 września 1939 do 1 lipca 1945 roku. Miała własną administrację, wymiar sprawiedliwości, tajne szkolnictwo czy prasę, której łączny nakład wyniósł blisko 250 tysięcy egzemplarzy czasopism, 65,5 tysiąca broszur i 120 tysięcy ulotek.

– Pamiętamy o każdym żołnierzu i cywilu, który w Polskim Państwie Podziemnym podejmował heroiczną, często grążącą śmiercią walkę, a zwłaszcza o tych, którzy w Toruniu i na Pomorzu wbrew wszelkiej nadziei odważyli się zawiązać w czasie wojny formację, która ocaliła polski byt i polską godność – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Nie myślimy tylko o tych wyjątkowych, lecz o tysiącach Polek i Polaków. Zgodnie z toruńską tradycją chylimy czoło przed niepojętym heroizmem dziewcząt i chłopców, ale także dorosłych obywateli Rzeczypospolitej, którym również my zawdzięczamy spokój i wolność w latach, w których żyjemy. Zawdzięczamy im wszystko, co możemy nazwać dobrem naszym, jak i naszej ukochanej ojczyzny.

(fot. Lech Kamiński/torun.pl)

(fot. Lech Kamiński/torun.pl)

Polskie Państwo Podziemne – choć nie ograniczało się tylko do walki w militarnym tego słowa znaczeniu – miało swoją armię. Najpierw był to Związek Walki Zbrojnej, do którego należało 40 tysięcy żołnierzy. Jesienią 1941 roku przekształcono go w Armię Krajową, która w następnym roku liczyła około 200 tysięcy członków, będąc największą podziemną armią w okupowanej Europie. Nie każdy jednak był odpowiednio przeszkolony i dostatecznie uzbrojony. Niemniej odwaga, poświęcenie, zjednoczenie i heroiczna walka zbrojna, a także inne formy ruchu oporu do dziś budzą ogromny podziw.

– Dobrze, że ta rocznica w Toruniu jest pamiętana i świętowana – stwierdził wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau. – Zgromadziliśmy się przy obelisku, który był ostatnią inicjatywą śp. generał Elżbiety Zawackiej. Mimo wielkich chęci nie mogła ona uczestniczyć w jego odsłonięciu. Zmarła kilka miesięcy później doczekawszy prawie stu lat. Polskie Państwo Podziemne udowodniło, że Polacy, miłując wolność, są w stanie ponieść dla niej największe ofiary. W warunkach bezprzykładnego terroru, jaki zastosowali okupanci hitlerowcy, byli w stanie zbudować twór, który nie miał porównania w innych krajach. Nasza wolność została nabyta za ogromną cenę. My, będąc wierni takim ideałom i patrząc w przeszłość, powinniśmy budować naszą ojczyznę z podobną determinacją, korzystając, że jesteśmy wreszcie państwem suwerennym.

źródło: torun.pl

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021