fbpx
Miasto

Antoni Macierewicz w Toruniu: „Wojna informacyjna jest kluczem do zwycięstwa lub klęski”

Antoni Maciereiwcz gościł na tegorocznej inauguracji roku akademickiego w WSKSiM (fot. Rafał Olejnik)
Antoni Macierewicz w Toruniu: „Wojna informacyjna jest kluczem do zwycięstwa lub klęski”
Jakub Strzelka
REAKCJE

W sobotę w Toruniu gościł minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz. Szef gabinetu MON został zaproszony na uroczystości XVI inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Podczas ceremonii obecni byli również Mariusz Błaszczak, posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztof Ardanowski i Maria Sobecka, a także Prezydent Miasta Torunia, Michał Zaleski

Antoni Macierewicz został poproszony przez władze uczelni o wygłoszenie wykładu inauguracyjnego na temat sytuacji Polski w systemie bezpieczeństwa światowego. Szef MON wygłosił blisko godzinną prelekcję, w której nakreślił aktualny stan bezpieczeństwa wewnętrznego kraju, a także wielokrotnie podkreślał, jakie znaczenie dla obronności państwa ma rozwój gospodarczy. Macierewicz mówił również o wadze zaangażowania elit rządzących w organizowanie wysiłku społeczeństwa. Minister zdradził również, na czym skupia się jego gabinet, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo.

– Naród niewielki o ograniczonych zasobach gospodarczych może w krótkim czasie wyrosnąć i stać się narodem wielkim, silnym, stanowiącym rzeczywistą potęgę – mówił podczas prelekcji Macierewicz. – W tym samym czasie naród liczny i dobrze rozwinięty może popaść w ruinę. Wszystko zależy od tego, czy elita rządząca działa w cudzym interesie lub czy potrafi zdefiniować narodowe cele i organizować wokół nich wysiłek społeczny. Dlatego trzeba jasno sobie powiedzieć, że w dzisiejszych czasach wojna informacyjna jest kluczem do zwycięstwa lub klęski. Tak więc trafnie wskazujemy na geopolitykę – czyli system międzynarodowy sojuszy i zagrożeń, jako ważny czynnik bezpieczeństwa.

Minister, z racji kierunku, w jakim szkoli studentów uczelnia, podkreślił również, jaką wagę mają w dzisiejszych czasach media.

– Media, jeszcze do niedawna zwane czwartą władzą, stają się pierwszą – przekonywał szef MON. – Tą którą rozstrzyga o strukturze społeczeństwa. Na ich oddziaływanie szczególnie podatne są społeczeństwa wewnętrznie skonfliktowane albo pozbawione prawidłowych i zdrowych mechanizmów kształtowania elity narodu.

Podczas wykładu można było również usłyszeć odniesienia do sprawy Smoleńskiej oraz krótkie podsumowanie działań Ministerstwa Obrony Narodowej za panowania poprzedniej władzy.

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020