fbpx
Miasto

Awanse w Święto Wojska Polskiego

(fot. Bartosz Tomczak/chillitorun.pl)
Awanse w Święto Wojska Polskiego
Jakub Strzelka
REAKCJE

Wiele ostatnio mówi się o awansach wojskowych, a to za sprawą decyzji Prezydenta RP Andrzeja Dudy i nieprzyznaniu nominacji generalskich w Święto Wojska Polskiego. W Warszawie zatem awansów zabrakło, ale nie w Toruniu. Płk. Dariusz Adamczyk wręczył nominacje na wyższe stopnie, a także medale

Święto Wojska Polskiego, jak co roku, było dobrą okazją, by spędzić czas rodzinnie czy ze znajomymi w patriotycznym duchu. Przed południem na Zamku Krzyżackim odbywał się piknik historyczno-wojskowy. Tam można było m.in. zobaczyć pokazy grup rekonstrukcyjnych i sprzęt wojskowy dostarczony przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Warsztaty Techniki Lotniczej, 6. Samodzielny Oddział Geograficzny, Wojskową Komendę Uzupełnień, Policję oraz Straż Miejską.

Tradycyjnie główną częścią obchodów była uroczysta msza święta za ojczyznę i Wojsko Polskie odprawiona w Kościele Garnizonowym oraz apel, który odbył się tuż po niej na placu Towarzystwa Miłośników Torunia pod pomnikiem Artylerii Polskiej.

– Nie wyobrażamy sobie naszego miasta bez waszej obecności i bez waszego wkładu także w jego cywilne sfery. A także bez godnej kontynuacji wielopokoleniowej, toruńskiej tradycji wojskowej, która nakazuje nam w to wojskowe i maryjne święto patrzeć z dumą na Toruń jako na kolebkę akademickiej edukacji Marynarki Wojennej, a zarazem na stolicę polskiej artylerii – mówił do zgromadzonych na placu żołnierzy prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po meldunku i odśpiewaniu hymny płk. Dariusz Adamczyk wręczył żołnierzom akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” i „Za zasługi dla obronności kraju” oraz odznaki honorowe „Zasłużony żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej”.

– Listy gratulacyjne i nagrody rzeczowe otrzymali też dwaj żołnierze: szeregowy Jakub Dąbrowski za zdobycie drugiego miejsca w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w kickboxingu i szeregowy Szymon Rutkowski, który jako pierwszy w historii żołnierz z Torunia zdobył na przełomie lipca i sierpnia br. szczyt Mont Blanc – mówi Małgorzata Litwin z Referatu Informacji UMT.

Po Apelu Polskiego Oręża i salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Artylerii Polskiej. Uroczystość zakończył krótki koncert orkiestry wojskowej.

(Źródło: torun.pl)

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021