fbpx
Miasto

Będą protestować przeciwko rasizmowi!

Antyrasistowskie demonstracje są organizowane również w innych miastach (fot. youtube/ fotografia ilustracyjna)
Będą protestować przeciwko rasizmowi!
Jakub Strzelka
REAKCJE

Pod koniec czerwca nagłośniona w mediach została sprawa pobicia studenta z Turcji, który przyjechał do Torunia w ramach programu ERASMUS. Odpowiedzią na tę sytuację jest demonstracja „Toruń przeciwko rasizmowi i ksenofobii”, która zostanie zorganizowana z inicjatywy grupy mieszkańców naszego miasta

Poniedziałkową manifestację poprzedzi konferencja prasowa, podczas której będzie można dowiedzieć się wielu szczegółów dotyczących protestu i działań, jakie chcą podjąć w przyszłości organizatorzy manifestacji. Sama demonstracja rozpocznie się dopiero o godzinie 17:00 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. W jej trakcie swoje przemówienie wygłosi Krystyna Kuta, która w latach 70. i 80. działała w opozycji oraz organizowała w 1981 manifestacje w obronie więźniów politycznych, internowanych w stanie wojennym. Głos zabierze także ks. Wojciech Lemański, który działa również jako bloger i publicysta. Ponadto, ksiądz Lemański prowadzi intensywne działania dążące do pojednania polsko-żydowskiego.

– Nasza manifestacja jest odpowiedzią na przypadek z końca czerwca, kiedy to został pobity student z Turcji, studiujący na UMK w ramach programu ERASMUS – mówi Adrian Stelmaszyk, jeden z organizatorów manifestacji. – Prokuratura uznała, że ten czyn ma podłoże na tle narodowościowym. Co więcej, podobnych ataków, chociażby werbalnych, jest masa i wielu moich znajomych też tego doświadczyło, mimo tego, że są Polakami, ale mają ciemniejszą karnację. Chcemy wystosować również odzew do grup, które niespecjalnie kryją się ze swoimi rasistowskimi poglądami. Sprzeciwiamy się takiemu zachowaniu.

Manifestację uświetnią występy zespołu Samba Rythm of Resistance. Ponadto podczas protest będą obecni przedstawiciele Partii Razem. Mimo to, jak zapewniają organizatorzy, manifestacja nie będzie miała charakteru politycznego.

Demonstracja jest organizowana przez wiele osób z przeróżnych środowisk, ale ma ona charakter oddolny, obywatelski. Nie będzie to manifestacja partyjna i nie będzie na niej żadnych politycznych emblematów. To jest w pełni inicjatywa mieszkańców – zapewnia Stelmaszyk.

Jak zapewniają organizatorzy, to nie ostatnia tego typu inicjatywa. Planowane jest podjęcie działań długofalowych, których początkiem będzie antyrasistowska demonstracja.

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021