fbpx
Miasto

Czas na Euro – jak typują znani torunianie?

Święto futbolu zaczyna się już jutro! (fot. Youtube)
Czas na Euro – jak typują znani torunianie?
Marcin Lewicki
REAKCJE

Od jutra w (nie tylko) toruńskich domach, pubach czy ulicach zacznie się prawdziwe świętowanie – przed nami jedna z największych imprez sportowych na świecie, czyli Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Zapytaliśmy toruńskich dziennikarzy, naukowców, polityków, ludzi kultury i sportu jak typują Euro i czy biało-czerwoni dobrze poradzą sobie z rywalami – jak odpowiedzieli?

Swoich typów nie omieszkał przedstawić nam prezydent Michał Zaleski. Według niego w walce o główne trofeum imprezy będą biły się reprezentacje Francji i Niemiec. Prezydent jest również przekonany, że w grze będzie nasza kadra.

Jestem przekonany, że nasza reprezentacja w piłce nożnej wypadnie fantastycznie – mówi Michał Zaleski. – Myślę, że mamy realne szanse na wyjście z grupy, choć oczywiście serce podpowiada medal.

Według prezydenta, królem strzelców zostanie… Robert Lewandowski, choć po piętach będzie mu deptał Cristiano Ronaldo.

Jeśli Polska wyjdzie z grupy…

Podobnego zdania jest poseł Arkadiusz Myrcha. Kluczem do sukcesu Lewandowskiego jest jednak wyjście z grupy przez naszą reprezentację (w przeciwnym wypadku królem zostanie Thomas Muller, lub Antoine Griezmann). Myrcha twierdzi nawet, że Polacy mają szansę na sukces na najbliższym czempionacie!

Tak jak ogromna część polskich kibiców, liczę na dobry występ polskiej drużyny – mówi poseł PO. – Atmosfera jest doskonała, zawodnicy są w formie, a liderują jej piłkarze grający na światowym poziomie. Ostatnio taką euforię i optymizm przeżywałem przed Mundialem 2002, ale to z uwagi, że to była pierwsza duża impreza po wieloletniej przerwie.

Kto jeżeli nie nasi? Według Myrchy będzie to Hiszpania.

Radny Miasta Torunia, Michał Rzymyszkiewicz liczy na solidny występ naszych zawodników, ale chłodno podchodzi do tematu. Podkreśla, że wszystko zależy od zaangażowania Polaków. Najlepszym strzelcem mistrzostw zostanie Lewandowski, ale Milik będzie mu twardo stąpał po piętach. Kto natomiast wygra Euro?

Na Mistrzostwach Europy nie ma słabeuszy i nie ma jednego zdecydowanego faworyta – mówi radny. – W gronie drużyn, po których spodziewam się najwięcej (oprócz Polski oczywiście) jest Belgia, zawsze mocni Hiszpanie i Niemcy, niesieni wsparciem kibiców Francuzi oraz – być może “czarny koń” -Słowacja.

Do typowania równie optymistycznie podchodzi wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia – Michał Jakubaszek. Według niego Polacy awansują do półfinału, cały turniej wygra natomiast Hiszpania. Tu znów pojawia się typ Lewandowskiego, który ma zostać najlepszym strzelcem kadry i całego Euro 2016.

A może jednak Belgowie?

O Czerwonych Diabłach nie zapomniał doktor Wojciech Peszyński. Adiunkt na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych twierdzi, że młoda kadra reprezentacji Belgii okaże się czarnym koniem i wygra turniej. Królem strzelców powinien zostać natomiast Lukaku. Polacy według Peszyńskiego też osiągną umiarkowany sukces – w ćwierćfinale odpadną z Hiszpanią, a najlepszym strzelcem naszej kadry będzie oczywiście Lewandowski.

Wojciech Osmański (prezes Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej) stawia, że nasi kadrowicze odpadną już w 1/8 finału. Euro wygrają Niemcy, ale królem strzelców będzie Anglik. Najlepszym snajperem kadry będzie jednak Arkadiusz Milik.

Czy sportowcy mają nosa?

O typy pokusiły się siatkarki KT7 CNC Budowlanych Toruń. Marta Siwka również jest zdania, że Polska wyjdzie z grupy. W czasie typowania wahała się pomiędzy Niemcami, a Hiszpanią, ale mimo wszystko stawia na tę drugą reprezentację. Najlepszym strzelcem kadry powinien według Siwki zostać ktoś z duetu Milik/Lewandowski, a najwięcej goli w całym turnieju uzbiera Thomas Muller. Bardzo podobnie typuje Ilona Gierak. W odróżnieniu od swojej koleżanki z zespołu twierdzi, że Polacy wyjdą z grupy i awansują do ćwierćfinału. Siatkarki są wyjątkowo zgodne w typowaniach, bo taki sam układ faworytów wymienia Aleksandra Gutkowska. Według niej nasza kadra jest teraz bardzo mocna i musi wyjść z grupy. Euro wygra natomiast Francja lub Niemcy.

Trener siatkarek Mariusz Soja też skłania się ku tezie, że Euro wygrają Niemcy. Biało-czerwoni powinni dojść natomiast do półfinału. Królem Euro będzie nie kto inny, tylko Thomas Muller, a najlepszym snajperem w naszej kadrze będzie Arkadiusz Milik.

Toruńska pięściarka – Aneta Rygielska ma zupełnie inny typ najlepszego strzelca Euro. Według niej zostanie nim Jamie Vardy. Polacy wyjdą z grupy z największym udziałem Roberta Lewandowskiego, a imprezę wygrają Niemcy.

Piłkarz Elany Toruń, Adrian Wróblewski jest zdania, że kadra wyjdzie z grupy. Według niego w kadrze panuje świetna atmosfera, a drużyna to wielka rodzina.

Umiejętności w polskiej reprezentacji były zawsze – mówi zawodnik żółto-niebieskich. – Moi zdaniem brakowało dobrego klimatu wokół reprezentacji. No i jest lider, czyli Robert Lewandowski.

„Cygan” stawia natomiast na wygraną Hiszpanów, a Złoty But jego zdaniem znajdzie się w rękach Mullera.

Łukasz Kurniewicz z Pomorzanina Toruń i Adam Bożejewicz z TSŻ Pekum również mają swoje typy. Ten pierwszy sądzi, że zajdziemy do półfinału, a Euro wygra Portugalia z najlepszym strzelcem, czyli Ronaldo. Ten drugi jest mniej optymistyczny. Według Bożejewicza nasi wyjdą z grupy, ale później przegrają z presją. Euro mogą natomiast wygrać Anglicy lub Belgowie.

Wyjątkowo ciekawie typuje zawodnik FC Toruń, Robert Świtoń. Polacy wyjdą z grupy mając takie filary jak Kamil Glik, Piotr Zieliński, Grzegorz Krychowiak, czy Robert Lewandowski. Ciekawe jest to, że Świtoń najlepszego strzelca widzi zupełnie w kimś innym…

 – Powiedziałbym, że Lewandowski, ale to by było za proste i nie w moim stylu – mówi. – Najlepszym strzelcem Polski będzie Mariusz Stępiński, który w tym sezonie Ekstraklasy występował w barwach Ruchu Chorzów, miasta, z którego pochodzę. Jestem pewien, że selekcjoner Nawałka da mu szansę, a on ją wykorzysta. Dawaj Mariusz!

Kto wygra Euro? Według piłkarza FC będzie to Anglia (prywatnie jest kibicem Manchesteru United), a królem strzelców będzie Marcus Rashford.

Koszykarz Łukasz Wiśniewski, który reprezentuje barwy Polskiego Cukru Toruń też twierdzi, że nasi wyjdą z grupy. Choć zawodnik Twardych Pierników podkreśla, że jest raczej niedzielnym kibicem, to zdecydowanym tonem typuje Hiszpanię, jako głównego faworyta. Kluczową rolę w reprezentacji ma odegrać Arkadiusz Milik, choć wszyscy stawiają na Lewandowskiego. Królem strzelców zostałby Benzema, ale jego brak sprawi, że o koronę najlepszego strzelca pokusi się właśnie młody napastnik Ajaksu.

Jak typują żużlowcy? Jak się okazuje, Chris Holder w ogóle nie interesuje się piłką nożną. Spore pojęcie o piłce ma jednak Adrian Miedziński.

Według mnie Euro wygrają Francuzi, chociaż chciałbym oczywiście, żeby to nasi wygrali. – mówi zawodnik Get Well Toruń. – Sądzę, że Polacy wyjdą z grupy i wtedy będzie można świętować duży sukces. O Francuskich piłkarzach jest coraz głośniej i grają naprawdę dobrą piłkę. Trener na pewno ich dobrze przygotuje i zmotywuje. Poza tym będą mieli wsparcie publiczności. To wiele daje.

Eksperci, lub nie – oto jest pytanie

Wyjątkowo pesymistycznie do naszego wyniku na Euro podchodzi Ada Kamela. Nowa przewodnicząca Samorządu Studenckiego UMK twierdzi, że nasi nie wyjdą z grupy. Mistrzem Europy będzie Francja, ale pytanie o króla strzelców zostawia bez odpowiedzi…

Mariusz Składanowski, znany dziennikarz Radia GRA i prezenter obawia się trochę o wynik naszych, ale koniec końców wyjdziemy z grupy na drugim miejscu. Decydujący ma być mecz z Ukrainą. Popularny „Składak” wśród faworytów wymienia Niemców oraz Francuzów.

Gospodarzom pomagają ściany, a Niemcy im gorzej grają, tym gorzej zachodzą – twierdzi dziennikarz i obstawia króla strzelców. – Thomas Mueller i Olivier Giroud albo Alvaro Morata lub Cristiano Ronaldo – wybór jest szeroki. Najlepszym strzelcem reprezentacji nie zostanie jednak Lewandowski, a Milik albo Grosicki. Lewy jest za bardzo pilnowany.

Kolega Składanowskiego z Radia GRA, czyli Marcin Wiśniewski znany, jako Martinez też obawia się naszego występu na Mistrzostwach.

Po ostatnich dwóch sparingach jestem pełen obaw o nasz występ na Euro’16. Jednocześnie chcę wierzyć, że to tylko „zasłona dymna” przed właściwymi meczami – mówi prezenter. – Realnie jednak oceniając nasze szanse myślę, że zagramy jeden mecz po wyjściu z grupy i na tym nasza przygoda z Euro we Francji się skończy. Chciałbym się oczywiście mylić i zostać pozytywnie zaskoczonym kolejnymi sukcesami biało-czerwonych na tym turnieju…czego sobie i Wam życzę!

Martinez twierdzi, że kandydatów do wygrania Euro jest wielu, ale najpoważniejsi są Niemcy. Deptać im będą Włosi i Francuzi, ale Anglicy i Belgowie też nie będą daleko z tyłu. Najlepszym strzelcem kadry powinien być Robert Lewandowski, ale szczelne krycie u rywali może otworzyć szansę przed Milikiem. Najwięcej bramek na całym turnieju zdobędzie Olivier Giroud.

Komentator Eurosportu, Jakub Pieczatowski wierzy w ćwierćfinał naszych. Według niego mistrzostwa wygra Hiszpania, a królem strzelców będzie Thomas Muller, albo Antoine Griezmann. Liderem polskiej kadry powinien być Arkadiusz Milik.

Na Milika stawia też Michał Malinowski z portalu Dzień Dobry Toruń. Świetna gra na Euro powinna być przepustką do lepszego klubu. Królem strzelców będzie lis pola karnego – Thomas Muller. Euro wygrają Francuzi, a Polacy?

Obowiązkiem naszej kadry jest wyjście z grupy – twierdzi Malinowski.

Ćwierćfinał to minimum – mówi Michał Tuszyński z TV Toruń. Dziennikarz twierdzi, że turniej zapowiada się wyjątkowo emocjonująco. Najlepszym strzelcem reprezentacji powinien być Arkadiusz Milik. Dlaczego?

 – Nie ma co ukrywać. Robert Lewandowski będzie pod czujnym okiem obrońców naszych rywali. W tym całym zamieszaniu znakomicie może odnaleźć się Arek Milik. Nie raz już to potwierdzał. A że “Lewy” nie tylko strzela ale i świetnie asystuje kolegom to napastnik Ajaxu może nastrzelać wiele ważnych bramek – mówi reporter i prezenter.

Gdyby jednak Lewandowski uciekł obrońcom, to w opinii Tuszyńskiego – zostanie królem strzelców. Euro natomiast powinna wygrać reprezentacja Anglii.

Pesymistą jest Maciej Koprowicz, sekretarz redakcji Spodkopca.pl.

Polska odpadnie po fazie grupowej. W przeciwieństwie do większości kibiców nie mogę jeszcze się przekonać do tego, że mamy topową reprezentację na skalę europejską i że przywieziemy z Francji medale – twierdzi dziennikarz. – Nie widzę jeszcze w naszych piłkarzach mentalności zwycięzców, niezbędnej do sukcesów na turniejach. Dlatego spodziewam się powtórki z dwóch poprzednich mistrzostw – nerwowy remis z Irlandią Północną, planowa porażka z Niemcami i przegrana w meczu o wszystko z Ukrainą. Mówię brutalnie, ale szczerze.

Koprowicz typuje finał Francja-Belgia, gdyż obydwie drużyny mają świetnie poukładane zespoły ze świetnymi gwiazdami, ale też odpowiednim kolektywem. Najlepszym strzelcem reprezentacji powinien być Robert Lewandowski, ale są szanse na niespodzianki – np. odpalić powinien Bartosz Kapustka. Typy na króla strzelców są dwa: Antoine Griezmann i Dimitri Payet.

My też typujemy!

Szef działu sport w redakcji chillitorun.pl – Maciej Gorczyński – twierdzi, że możemy odpaść w 1/8, jak i dojść do finału. Katastrofą będzie odpadnięcie w grupie. Głównymi faworytami są Francuzi, Niemcy, Hiszpanie i Anglicy. Najlepszym strzelcem mistrzostw będzie Milik, albo Griezmann. Dlaczego?

Postawiłem na nich u bukmacherów – śmieje się Gorczyński.

Redaktor naczelny naszego portalu, Marcin Morkowski stawia na półfinał dla naszych. Faworytem Euro jest u niego Francja. Najlepszym strzelcem kadry powinien zostać Lewandowski, a turnieju Anthony Martial.

Jako autor tekstu, również pokusiłem się o swoje typy. W mojej opinii Polacy dojdą do ćwierćfinału, lub półfinału. Najlepszym strzelcem polaków zostanie najprawdopodobniej Robert Lewandowski. Mistrzostwa mają wielu faworytów, ale stawiam na Anglię lub Belgię. Francuzów zje presja. Król strzelców? Tu będzie niespodzianka, ktoś wyskoczy niespodziewanie.

Bądźmy dobrej myśli!

Najbardziej optymistycznie wyglądają typy Kamila Czeszela. Uczestnik programu Mam Talent! twierdzi, że Euro wygrają Polacy, a królem strzelców będzie Lewandowski! Tego się trzymajmy!

Więcej w dziale Miasto

Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021