fbpx
Miasto

“Dobre i złe transformacje” – prof. Leszek Balcerowicz w Toruniu

Prof. Leszek Balcerowicz wygłosi wykład w Auli UMK (fot. wikipedia)
“Dobre i złe transformacje” – prof. Leszek Balcerowicz w Toruniu
Krystian Mekka
REAKCJE

Już w przyszły poniedziałek [6.03] w Auli UMK, przy ul. Gagarina 11 odbędzie się wykład jednego z najbardziej znanych polskich ekonomistów – prof. Leszka Balcerowicza. Tematem, który podejmie prelegent będą “Dobre i złe transformacje”

Prof. Leszka Balcerowicza nie trzeba przedstawiać żadnemu Polakowi. To trzykrotny wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów za rządów Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jerzego Buzka. Został Kawalerem Orła Białego, a w przeszłości piastował funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego. Balcerowicz jest  odpowiedzialny za reformę gospodarczo-ustrojową z początku lat 90-tych, czyli tzw. plan Balcerowicza.

Leszek Balcerowicz urodził się 19. stycznia 1947 r. we Włocławku, lecz gdy miał dwa lata wraz z rodziną przeniósł się do Torunia, gdzie ukończył liceum. Pierwsze lata studiów także spędził w naszym mieście, jednakże magisterium obronił już w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Stopień doktora i habilitację uzyskał w Instytucie Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, także w SGPiS, a tytuł profesora nadzwyczajnego zdobył w później przemienionej Szkole Głównej Handlowej. Prof. Balcerowicz został również odznaczony tytułem doktora honoris causa w wielu krajach świata, także na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W najbliższy poniedziałek profesor przyjedzie do Grodu Kopernika, by wygłosić wykład “Dobre i złe transformacje”. Organizatorem spotkania z prof. Balcerowiczem jest Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych, którego prezesem jest dr Wojciech Peszyński:

Leszek Balcerowicz jest torunianinem, bo w końcu od 2. roku życia z rodziną w naszym mieście. Ukończył tu liceum, studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, ma swoje miejsce w Piernikowej Aleji Gwiazd na toruńskiej starówce – mówi dr Peszyński. – Prof. Balcerowicz jest doktorem honoris causa wielu uczelni oraz jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów na świecie. Ponadto jest on liberałem gospodarczym, człowiekiem bardzo wymagającym, ze stałymi poglądami od wielu lat.

Wykład pt. “Dobre i złe transformacje” rozpocznie się 6. marca, w poniedziałek o godz. 17:00. W trakcie spotkania z prof. Balcerowiczem będzie można zakupić jego najnowszą książkę pt. “Trzeba się bić”.

balcerowicz

(fot. PTNP/facebook.com)

Miasto
Krystian Mekka

Dumny bydgoszczanin mieszkający i kochający się w Toruniu. Fanatyk piłki nożnej i ręcznej w każdym wydaniu. Komentator sportowy i spiker z muzycznej rodziny. Gaduła nadużywająca kolokwializmów i metafor

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021