fbpx
Musical
Miasto

Dom Mikołaja Kopernika otwarty na Dni Torunia [WIDEO]

(fot. Wojtek Szabelski/torun.pl)
Dom Mikołaja Kopernika otwarty na Dni Torunia [WIDEO]
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Trwająca ponad pół roku przerwa na rewitalizację Domu Kopernika właśnie dobiegła końca. Od 23 czerwca na odwiedzających czeka obiekt po gruntownym remoncie z nową, urozmaiconą ekspozycją

Renowacja obiektu była możliwa dzięki programowi Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO etap II. Łącznie Gmina Miasta Toruń otrzymała ponad 54 mln złotych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, z czego około 16 mln złotych przeznaczono na ten właśnie projekt.

O tym jak wygląda Dom Kopernika w świeżym wydaniu wypowiedział się Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu:

– Ekspozycja ma całkiem odmienny charakter od tej sprzed remontu – stwierdza  Rubnikowicz. – Wraz z trasą turystyczną może zaskoczyć, ponieważ będziemy przemieszczali się po wszystkich poziomach, łącznie z dwoma poziomami na strychu, czego wcześniej nie było. Chcemy pokazać w sposób wielowarstwowy tę wystawę, a w niej przede wszystkim dziedzictwo Mikołaja Kopernika poprzez także charakterystyczną kamienicę mieszczańską

Rubnikowicz zaznaczył również, że ekspozycja jest od teraz nowoczesna i w pełni interaktywna z audio-przewodnikami, aplikacją mobilną, rozszerzoną rzeczywistością oraz licznymi multimediami i filmami w technice 4D opowiadającymi o kosmosie, rozwoju nauki, odkryciach geograficznych, dążeniu do wiedzy.

(fot. Wojtek Szabelski/torun.pl)

(fot. Wojtek Szabelski/torun.pl)

Kamienica podzielona została na poziomy i w ten sposób poprowadzona jest też interaktywna wystawa. W piwnicy, przedstawione są pierwsze obserwatoria w dziejach ludzkości, jak również pierwsze próby naukowego podejścia do kosmosu podejmowane przez starożytnych Greków. Możemy się z nimi spotkać w rzeczywistości VR, wystarczy założyć specjalny kask. Biała Sala Domu mieści blisko 60 różnych przyrządów, m.in. cyrkiel Heweliusza czy astrolabium, które mają przybliżyć zwiedzającym na czym pracował Kopernik. Na najwyższym poziomie kamienicy nr 15, dotychczas niedostępnym, zwiedzający obejrzą krótki mapping 3D, który otworzy dach budynku i odsłoni niebo.

Również górą przechodzi się do kamienicy nr 17, gdzie jedna z sali jest całkowicie zaciemniona, rozświetlana jedynie hologramem, poświęcona opus magnum –„De revolutionibus orbium coelestium”, inna symbolizująca potępienie, z jakim spotkało się odkrycie astronoma, ukazuje płonącą szklaną podłogę i ściany.

Do użytku oddano również kino 4D, w którym na początek można będzie obejrzeć trzy seanse: o Toruniu z czasów młodości Kopernika, o wszechświecie – od wielkiego wybuchu do współczesności, a także o ewolucji wiedzy o kosmosie przed i po przewrocie kopernikańskim. Każda z projekcji urozmaicona jest dodatkowymi bodźcami.
Pojawiły się też liczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, jak zamontowana od strony podwórza winda czy specjalnie przystosowane toalety.

Po zakończonych pracach obejrzeć wystawy mieli już okazję Prezydent wraz z przedstawicielami mediów w dniu 20 czerwca 2018 roku. Dla zwiedzających muzeum będzie czynne od 23 czerwca 2018 r.

Autor tekstu: Klaudia Kapela 

Więcej w dziale Miasto

alcohol-586322_960_720

W marketach na starówce kupimy już mocny alkohol

Mateusz Bąk15 listopada 2018
Bez tytułu

Świąteczna ciężarówka Coca-Coli w Toruniu? Trwa głosowanie!

Maciej Gorczyński15 listopada 2018
1200px-Toruń_Główny_2016-1000x600

Toruń Główny nominowany na najlepszy dworzec kolejowy w Polsce!

Mateusz Bąk15 listopada 2018
animal-welfare-1116215_960_720

Wychudzone i zaniedbane psy na Lipnowskiej. Interweniował Eko Patrol

Mateusz Bąk14 listopada 2018
800px-Blood_bus,_Lodz

W czwartek oddajemy krew!

Mateusz Bąk14 listopada 2018
syreny

W Toruniu zawyją syreny!

Mateusz Bąk13 listopada 2018
girl-2771936_960_720

Darmowe kursy językowe dla kujawsko-pomorskiego

Mateusz Bąk13 listopada 2018
industry-80955_960_720

Zanieczyszczone powietrze odstraszy nabywców „M”?

Redakcja ChilliTorun.pl13 listopada 2018
_DSC0521

Startuje Toruński Tydzień Tolerancji! [PROGRAM]

Mateusz Bąk12 listopada 2018