fbpx
Miasto

Dom Mikołaja Kopernika otwarty na Dni Torunia [WIDEO]

(fot. Wojtek Szabelski/torun.pl)
Dom Mikołaja Kopernika otwarty na Dni Torunia [WIDEO]
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Trwająca ponad pół roku przerwa na rewitalizację Domu Kopernika właśnie dobiegła końca. Od 23 czerwca na odwiedzających czeka obiekt po gruntownym remoncie z nową, urozmaiconą ekspozycją

Renowacja obiektu była możliwa dzięki programowi Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO etap II. Łącznie Gmina Miasta Toruń otrzymała ponad 54 mln złotych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, z czego około 16 mln złotych przeznaczono na ten właśnie projekt.

O tym jak wygląda Dom Kopernika w świeżym wydaniu wypowiedział się Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu:

– Ekspozycja ma całkiem odmienny charakter od tej sprzed remontu – stwierdza  Rubnikowicz. – Wraz z trasą turystyczną może zaskoczyć, ponieważ będziemy przemieszczali się po wszystkich poziomach, łącznie z dwoma poziomami na strychu, czego wcześniej nie było. Chcemy pokazać w sposób wielowarstwowy tę wystawę, a w niej przede wszystkim dziedzictwo Mikołaja Kopernika poprzez także charakterystyczną kamienicę mieszczańską

Rubnikowicz zaznaczył również, że ekspozycja jest od teraz nowoczesna i w pełni interaktywna z audio-przewodnikami, aplikacją mobilną, rozszerzoną rzeczywistością oraz licznymi multimediami i filmami w technice 4D opowiadającymi o kosmosie, rozwoju nauki, odkryciach geograficznych, dążeniu do wiedzy.

(fot. Wojtek Szabelski/torun.pl)

(fot. Wojtek Szabelski/torun.pl)

Kamienica podzielona została na poziomy i w ten sposób poprowadzona jest też interaktywna wystawa. W piwnicy, przedstawione są pierwsze obserwatoria w dziejach ludzkości, jak również pierwsze próby naukowego podejścia do kosmosu podejmowane przez starożytnych Greków. Możemy się z nimi spotkać w rzeczywistości VR, wystarczy założyć specjalny kask. Biała Sala Domu mieści blisko 60 różnych przyrządów, m.in. cyrkiel Heweliusza czy astrolabium, które mają przybliżyć zwiedzającym na czym pracował Kopernik. Na najwyższym poziomie kamienicy nr 15, dotychczas niedostępnym, zwiedzający obejrzą krótki mapping 3D, który otworzy dach budynku i odsłoni niebo.

Również górą przechodzi się do kamienicy nr 17, gdzie jedna z sali jest całkowicie zaciemniona, rozświetlana jedynie hologramem, poświęcona opus magnum –„De revolutionibus orbium coelestium”, inna symbolizująca potępienie, z jakim spotkało się odkrycie astronoma, ukazuje płonącą szklaną podłogę i ściany.

Do użytku oddano również kino 4D, w którym na początek można będzie obejrzeć trzy seanse: o Toruniu z czasów młodości Kopernika, o wszechświecie – od wielkiego wybuchu do współczesności, a także o ewolucji wiedzy o kosmosie przed i po przewrocie kopernikańskim. Każda z projekcji urozmaicona jest dodatkowymi bodźcami.
Pojawiły się też liczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, jak zamontowana od strony podwórza winda czy specjalnie przystosowane toalety.

Po zakończonych pracach obejrzeć wystawy mieli już okazję Prezydent wraz z przedstawicielami mediów w dniu 20 czerwca 2018 roku. Dla zwiedzających muzeum będzie czynne od 23 czerwca 2018 r.

Autor tekstu: Klaudia Kapela 

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021