fbpx
Miasto

Dwumiesięczny Tymuś walczy z białaczką. Pomóc może każdy z nas!

(fot. nadesłane)
Dwumiesięczny Tymuś walczy z białaczką. Pomóc może każdy z nas!
Mateusz Bąk
REAKCJE

Urodził się zupełnie zdrowy. Przyniósł szczęście i ogromną radość wszystkim bliskim. Dziś o to Szczęście muszą walczyć. Półtora miesiąca po narodzinach wykryto u niego białaczkę. Pomóc może każdy z nas!    

Dwa miesiące temu przyszedł na świat. Dziś musi toczyć niezwykle trudną i bolesną walkę. U Tymusia wykryto ostrą białaczkę limfoblastyczną. To niezwykle rzadki przypadek u tak małych dzieci. Wprawdzie ten typ stanowi 80% wszystkich białaczek u malców, ale u noworodków zdarza się niemal raz na milion.

– Na dziś wiadomo już, że Tymuś będzie potrzebował przeszczepu – powiedziała Marzena Grubecka, ciotka Tymusia. – Wszystkimi możliwymi siłami staramy się nagłośnić ten problem. Znalezienie bliźniaka genetycznego to jak szukanie igły w stogu siana. Chciałabym wszystkich zachęcić do darmowej rejestracji na stronie DKMS.  

Rejestracja jest w pełni darmowa i trwa krótką chwilę. Wymaga tylko podstawowych informacji. Liczy się Twój wiek, miejsce zamieszkania i stan zdrowia. Po dwóch dniach otrzymasz pocztą pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Później Fundacja umieści w bazie Twój kod genetyczny. Jeśli okaże się, że Twoje komórki macierzyste są zgodne genetycznie dla osoby chorej, będziesz mógł uratować komuś życie!

Cały proces pobierania szpiku kostnego nie odbywa się przez kręgosłup, jak to często jest mylone, przez co nastawienie potencjalnych dawców jest sceptyczne! – przekonuje nasza rozmówczyni. – Pobiera się to z krwi. Nie jest to inwazyjny proces i nie zagraża życiu dawcy. 

Wszystko doskonale objaśnia ten film. Pamiętajmy – im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi!

Chorobę zdiagnozowano w Szpitalu Dziecięcym w Toruniu. Tymuś został przeniesiony do Bydgoszczy. W szpitalu im. Antoniego Jurasza podjęto terapię sterydową ze względu na niskopłytkowość i niedokrwistość. Obecnie mija szósty dzień chemioterapii. Bliscy robią wszystko, by znaleźć dawcę. Zaplanowali już jedną i pewnie nieostatnią akcję.

 7 stycznia 2018 roku w świetlicy w Ostaszewie odbędzie się akcja mobilnego poboru krwi dla Tymusia, a przy okazji na miejscu również można  będzie dokonać darmowej rejestracji jako potencjalny dawca szpiku – kończy Marzena Grubecka.

Czas odgrywa tu ogromną rolę. Nie zwlekaj! Wystarczy kliknąć poniżej.

REJESTRACJA NA DKMS.

fot. nadesłane)

(fot. nadesłane)

 

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Prom potrzebuje kreatywnej nazwy! Marszałek ogłosił konkurs

Mateusz Bąk25 marca 2019
Toruński_Rower_Miejski88

Przełom w sprawie Toruńskiego Roweru Miejskiego!

Mateusz Bąk22 marca 2019
motoarena_torun_fot_archiwum_cwb_m

Powstanie nowa ścieżka rowerowa!

Mateusz Bąk21 marca 2019
233

Chce pokonać chorobę i wejść na Morskie Oko. Potrzebuje jednak naszej pomocy!

Mateusz Bąk21 marca 2019
775616303

Wystawa trenująca logiczne myślenie – od soboty w Młynie Wiedzy

Aleksandra Pladzyk21 marca 2019
54515383_2344935255558213_3914646292671758336_o

Zajrzyj do gniazda sokołów na kominie PGE Toruń! [TRANSMISJA]

Mateusz Bąk20 marca 2019
budowa_sadu_rejonowego_fot._tomasz_kulik

Ruszyła budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego

Mateusz Bąk14 marca 2019
environmental-protection-326923_960_720

Przed nami strajk klimatyczny- młodzież walczy o naszą planetę!

Aleksandra Pladzyk14 marca 2019
buildings-1838418_960_720

„Co zabija pieszych w Toruniu? Fakty, mity – rozwiązania” – debata KO

Mateusz Bąk12 marca 2019