fbpx
Miasto

„Gęsina na świętego Marcina” – rusza kolejna edycja przepysznej akcji!

Przed nami kolejna edycja "Gęsiny na świętego Marcina" (fot. facebook)
„Gęsina na świętego Marcina” – rusza kolejna edycja przepysznej akcji!
Jakub Strzelka
REAKCJE

Toruńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości od paru lat wiążą się z kulinarnymi atrakcjami. Co roku podtoruński Przysiek odwiedzają tysiące mieszkańców Torunia i okolic, by zasmakować w gęsim mięsie. „Gęsina na świętego Marcina”, podobnie jak w ubiegłych latach, zostanie zainaugurowana 11 listopada i zakończy się następnego dnia

Województwo Kujawsko-Pomorskie już po raz kolejny rusza z coroczną akcją “gęsinową”, która ma przywrócić tradycję spożywania gęsiego mięsa. Co prawda, do głównego punktu całego przedsięwzięcia, czyli dorocznego festynu w Przysieku, zostały jeszcze ponad dwa tygodnie, ale organizatorzy potwierdzają już, że cała akcja zostanie zainaugurowana już w środę podczas uroczystej gali z okazji obchodów 25-lecia Krajowej Rady Drobiarstwa.

– W Kujawsko-Pomorskim konsekwentnie promujemy tradycję rodzinnego spotkania przy stole, zwłaszcza w tak wyjątkowym dla Polaków dniu, jak Święto Niepodległości. Naszą kampanią zachęcamy do budowania więzów rodzinnych i kultywowania patriotyzmu, ale też wspólnego świętowania i dobrej zabawy przy gęsinie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Organizatorzy toruńskich obchodów święta gęsiny, jak co roku, zaplanowali wiele atrakcji. Tradycyjnie dwa tysiące rodzin otrzyma w ramach upominku gęsią tuszkę, która powinna być w Święto Niepodległości daniem głównym podczas obiadu. Ponadto, podobnie jak w poprzednich latach, każdy będzie mógł zrobić zakupy podczas kiermaszu gęsiny oraz innych produktów regionalnych. Tematyka nie będzie obracać się tylko i wyłącznie wokół przysmaków. Ze swoimi stanowiskami będą również obecni rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby rękodzielnicze. Dodatkowo będzie można zasięgnąć wielu rad na temat zdrowego żywienia. Do dyspozycji przybyłych będą znani kucharze i promotorzy kulinarni. Tradycyjnie podczas festiwalu zostanie wręczony Złoty Półgęsek, który otrzyma producent najlepszego wyrobu gęsinowego.

Z naszą kampanią wychodzimy daleko poza region – mówi Jacek Piotrowski z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego. –  W tym roku na gęsinowej kolacji podejmiemy dziennikarzy z Niemiec. Walory kujawsko-pomorskiej gęsiny zaprezentujemy także podczas paryskiej konferencji „Kuchnia i dyplomacja na świecie” (5 listopada) – prestiżowego wydarzenia naukowego i kulturalnego poświęconego roli posiłków dyplomatycznych jako sposobu prowadzenia polityki. Akcję zakończymy w grudniu panelem popularnonaukowym (6 grudnia) z udziałem historyków, etnologów, archeologów oraz kucharzy, podczas którego będziemy promować gęsinę wśród studentów.

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
Monument of great astronomer Nicolaus Copernicus, Torun, Poland

Kopernik i pierniki, czyli jedziemy w odwiedziny do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl10 sierpnia 2020
pexels-photo-1454360

Uczniowie wrócą do szkół

Mateusz Bąk5 sierpnia 2020