fbpx
Miasto

Harcerze świętowali Dzień Myśli Braterskiej

(fot. Sławomir Kowalski/torun.pl)
Harcerze świętowali Dzień Myśli Braterskiej
Mateusz Bąk
REAKCJE

22 lutego harcerze i skauci z całego świata obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. W Toruniu przy tej okazji wspominamy patrona polskich harcerzy, błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. W przeddzień 75. rocznicy jego śmierci pamięć po nim uczczono na tradycyjnym harcerskim kominku w wypełnionej po brzegi Auli UMK

Na wstępie rozpalono symbolizujące przyjaźń i miłość świeczkowisko oraz odśpiewano utwór „Płonie ognisko i szumią knieje”. Tę i wiele innych harcerskich pieśni wykonała drużyna artystyczna z Grudziądza, natomiast członkowie toruńskich drużyn przytoczyli sylwetki najważniejszych harcerskich autorytetów, począwszy od założyciela skautingu sir Roberta Baden-Powella, poprzez twórcę polskiego skautingu Andrzeja Malinowskiego, jednego z ideowych przywódców Szarych Szeregów Aleksandra Kamińskiego, a skończywszy na patronie polskiego harcerstwa bł. ks Stefanie Wincentym Frelichowskim.

– To był fantastyczny spektakl, a jego moment szczególny to przytoczenie wspomnienia człowieka, którego już dzisiaj z nami nie ma. 75 lat temu oddał życie za innych, bo pomagając chorym na tyfus, sam się tą chorobą zaraził – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Bł. ks Stefan Wincenty Frelichowski (1913-1945) urodził się w podtoruńskiej Chełmży, gdzie mocno związał się z harcerstwem. W 1931 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, kontynuując aktywność społeczną w harcerstwie i innych organizacjach. Wyświęcony został w 1937 roku, a w lipcu 1938 został wikariuszem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu, nadal aktywnie działając w harcerstwie. Ostatnia droga życia Frelichowskiego rozpoczęła się kilka dni po zajęciu Torunia przez hitlerowców. Był więziony przez Gestapo w Forcie VII w Toruniu, w Nowym Porcie Gdańsku, w obozach Stutthof i Sachsenhausen oraz Dachau pod Monachium.

– Na długie lata trafił do miejsc kaźni, ale wciąż niósł pomoc innym – podkreślił prezydent Torunia. – Odszedł już wtedy w atmosferze świętości, o czym zdawali sobie sprawę jego współwięźniowie, klękając przed wystawionym na białym prześcieradle jego ciałem. Drogę do świętości rozpoczęto tutaj w Toruniu – 7 czerwca 1999 roku ojciec Jan Paweł II wyniósł księdza Stefana Frelichowskiego na ołtarze.

Prezydent Zaleski zachęcił harcerzy do odwiedzania w Toruniu miejsc związanych z bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim jak kościoły przy ulicy Panny Marii i Szubińskiej, których jest patronatem, czy jego pomnik na terenie Wyższego Seminarium Duchownego.

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020