fbpx
Miasto

Harcerze świętowali Dzień Myśli Braterskiej

(fot. Sławomir Kowalski/torun.pl)
Harcerze świętowali Dzień Myśli Braterskiej
Mateusz Bąk
REAKCJE

22 lutego harcerze i skauci z całego świata obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. W Toruniu przy tej okazji wspominamy patrona polskich harcerzy, błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. W przeddzień 75. rocznicy jego śmierci pamięć po nim uczczono na tradycyjnym harcerskim kominku w wypełnionej po brzegi Auli UMK

Na wstępie rozpalono symbolizujące przyjaźń i miłość świeczkowisko oraz odśpiewano utwór „Płonie ognisko i szumią knieje”. Tę i wiele innych harcerskich pieśni wykonała drużyna artystyczna z Grudziądza, natomiast członkowie toruńskich drużyn przytoczyli sylwetki najważniejszych harcerskich autorytetów, począwszy od założyciela skautingu sir Roberta Baden-Powella, poprzez twórcę polskiego skautingu Andrzeja Malinowskiego, jednego z ideowych przywódców Szarych Szeregów Aleksandra Kamińskiego, a skończywszy na patronie polskiego harcerstwa bł. ks Stefanie Wincentym Frelichowskim.

– To był fantastyczny spektakl, a jego moment szczególny to przytoczenie wspomnienia człowieka, którego już dzisiaj z nami nie ma. 75 lat temu oddał życie za innych, bo pomagając chorym na tyfus, sam się tą chorobą zaraził – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Bł. ks Stefan Wincenty Frelichowski (1913-1945) urodził się w podtoruńskiej Chełmży, gdzie mocno związał się z harcerstwem. W 1931 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, kontynuując aktywność społeczną w harcerstwie i innych organizacjach. Wyświęcony został w 1937 roku, a w lipcu 1938 został wikariuszem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu, nadal aktywnie działając w harcerstwie. Ostatnia droga życia Frelichowskiego rozpoczęła się kilka dni po zajęciu Torunia przez hitlerowców. Był więziony przez Gestapo w Forcie VII w Toruniu, w Nowym Porcie Gdańsku, w obozach Stutthof i Sachsenhausen oraz Dachau pod Monachium.

– Na długie lata trafił do miejsc kaźni, ale wciąż niósł pomoc innym – podkreślił prezydent Torunia. – Odszedł już wtedy w atmosferze świętości, o czym zdawali sobie sprawę jego współwięźniowie, klękając przed wystawionym na białym prześcieradle jego ciałem. Drogę do świętości rozpoczęto tutaj w Toruniu – 7 czerwca 1999 roku ojciec Jan Paweł II wyniósł księdza Stefana Frelichowskiego na ołtarze.

Prezydent Zaleski zachęcił harcerzy do odwiedzania w Toruniu miejsc związanych z bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim jak kościoły przy ulicy Panny Marii i Szubińskiej, których jest patronatem, czy jego pomnik na terenie Wyższego Seminarium Duchownego.

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

umbrella-straw-1240920_1920

Na lewobrzeżu powstaje kompleks sportowy z basenami [FOTO]

Mateusz Bąk2 kwietnia 2020
nowe-bielawy-torun

Centrum Handlowe Nowe Bielawy Toruń – duży wybór, atrakcyjne ceny

Redakcja ChilliTorun.pl1 kwietnia 2020
bulwar

Patrol z drona – zobacz, jak policja sprawdzała ruch w Toruniu! [WIDEO]

Mateusz Bąk31 marca 2020
winter-843305_1920

W Toruniu spadnie śnieg?! [PROGNOZA]

Mateusz Bąk30 marca 2020
maseczki-2

Trwa dystrybucja maseczek TZMO

Mateusz Bąk30 marca 2020
torun_lech_kaminski_15

Toruń w Godzinę dla Ziemi

Mateusz Bąk25 marca 2020
pexels-355527

Wiosenne odszczurzanie w Toruniu! Gdzie i jak należy dokonać deratyzacji?

Mateusz Bąk25 marca 2020
foodora-3402507_1920

W tych lokalach zamówisz na wynos lub na dowóz! [LISTA]

Mateusz Bąk23 marca 2020
autumn-4550624_1920

W Toruniu utrzymają się przymrozki! [PROGNOZA]

Mateusz Bąk23 marca 2020