fbpx
Miasto

[INTERWENCJA] Mieszkańcy Traktorowej protestują – “tu się nie da mieszkać!” [FILM]

Mieszkańcy postawili na Traktorowej swoje samochody z zaprezentowanymi postulatami (fot. Łukasz Żurawski/chillitorun.pl)
[INTERWENCJA] Mieszkańcy Traktorowej protestują – “tu się nie da mieszkać!” [FILM]
Marcin Lewicki
REAKCJE

Okazuje się, że wyremontowany niedawno odcinek ulicy Polnej nie cieszy się wielkim zainteresowaniem kierowców. Ci zamiast uczęszczać dwupasmową i nową jezdnią, skracają sobie drogę i jeżdżą pobliską ulicą Traktorową. Choć ta ma swoje ograniczenia, to zmotoryzowani rozpędzają się do sporych prędkości, a natężenie ruchu powoduje, że mieszkańcom pobliskiej szosy ciężko jest normalnie funkcjonować. Teraz mówią – stop!

Cały problem pojawił się już kilka lat temu, gdy przygotowywano nową Traktorową. Na początku – z pozoru zamknięta ulica – cieszyła się ogromnym “uznaniem” toruńskich kierowców, którzy rozjeżdżali ją, powodując spore problemy dla mieszkańców pobliskich zabudowań.

Mieliśmy domy w czerwonym pyle, który unosił się z remontowanej drogi – mówi nam jeden z mieszkańców Traktorowej. – Po wyremontowaniu szosy okazało się, że ruch się bardzo nasilił. Interweniowaliśmy kilkukrotnie, ale odzew był różny.

Aktualny ruch uprzykrza mieszkańcom życie w bardzo poważny sposób. Poranny szczyt powoduje, że – jak mówią sami mieszkańcy – “do wstawania nie jest potrzebny im budzik”. Lokatorzy boją się też, że w końcu dojdzie tam do wypadku. Kierowcy nie przestrzegają ograniczenia prędkości, które ustalono na poziomie 30km/h.

Mieszkańcy Traktorowej nie wytrzymali i zdecydowali się na protest. Postawili na drodze samochody z transparentami zachęcającymi do przestrzegania prędkości i zaprezentowali tam swoje postulaty, m.in. o nowych progach zwalniających.

IMG_1309

(fot. Łukasz Żurawski/chillitorun.pl)

Chcielibyśmy też wprowadzenia strefy zamieszkania i skrzyżowań równorzędnych – dodają mieszkańcy. – Znacznie ograniczyłoby to ruch w pobliżu naszych domów.

Niestety, kierowcy nie popierają postulatów zamieszkałych przy Traktorowej osób.

IMG_1940

(fot. Łukasz Żurawski/chillitorun.pl)

Zdarzały się awantury, kierowcy nas wyzywali, grozili – mówi pan Adrian, mieszkaniec domu przy samej jezdni. – Przy jezdni pojawiają się duże samochody, które powodują ogromne zagrożenie. Często byliśmy też świadkami wyprzedzania na tej drodze.

Sprawą zajął się radny Michał Rzymyszkiewicz. Zainterweniował w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, oraz w Miejskim Zarządzie Dróg. Okazuje się, że sprawa może zostać szybko rozwiązana, ale kością niezgody jest autobus, który jeździ przez ulicę Traktorową.

1

(fot. Łukasz Żurawski/chillitorun.pl)

Sytuacja wymaga zmian i te zmiany nastąpią – mówi nam radny Rzymyszkiewicz. – Niestety, nie możemy wprowadzić strefy zamieszkania, bo znacznie utrudniłoby to ruch autobusów. Nie wszyscy mieszkańcy chcą natomiast, żeby autobus jeździł ulicą Polną. Z progami zwalniającymi też trzeba uważać.

Radny zaproponował kilka rozwiązań problemu.

Przede wszystkim należy zachęcić kierowców do poruszania się ulicą Polną – i dodaje. – Proponuję podniesienie tam ograniczenia prędkości do 70km/h. Do tego sądzę, że niewykorzystywaną pobliską pętlę autobusową warto przeznaczyć na przystanek. Wtedy w części Traktorowej można wprowadzić skrzyżowania równorzędne.

(fot. Łukasz Żurawski/chillitorun.pl)

Na razie mieszkańcy dostali tzw. progi berlińskie. Ułatwiają trasę autobusom MZK (fot. Łukasz Żurawski/chillitorun.pl)

Zapytaliśmy Miejski Zarząd Dróg o postępy w tej sprawie. MZD zna problem, ale czeka na ustalenia w sprawie autobusu.

Mieszkańcy składali do nas pismo w sprawie zmiany ruchu autobusów, a chwilę później je wycofali – mówi Agnieszka Kobus-Peńsko, rzecznik MZD. – Za trasę autobusów odpowiada Wydział Gospodarki Komunalnej. Gdy dojdzie do kompromisu w tej sprawie z pewnością ruszymy do odpowiednich prac. 

Poniżej film, który prezentuje natężenie ruchu przy ulicy Traktorowej koło godziny 13:00. 

Okazuje się, że podobny problem mają również mieszkańcy ulicy Rolniczej. Tam również ruch jest nieadekwatny do warunków. Do sprawy z pewnością wrócimy!

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021