fbpx
Miasto

Jak Ernest Malinowski budował kolej przez Andy

(fot. Wojtek Szabelski/torun.pl)
Jak Ernest Malinowski budował kolej przez Andy
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Pociąg historii, wiozący po milionach ton torowej stali największe polskie osobistości, zawitał w piątek do Torunia. Na jego pokładzie znajdowała się legenda jednego z najwybitniejszych polskich inżynierów i konstruktorów – Ernesta Malinowskiego. To właśnie on w drugiej połowie 19 wieku zaprojektował i stworzył trasę kolei transandyjskiej, co w tamtych czasach było wyczynem zarezerwowanym jedynie dla największych inżynieryjnych geniuszy

W Toruniu swoje piętno odcisnęło już wielu zasłużonych Polaków, których sława dosięga niemalże wszystkich kontynentów świata. Taką szczególną osobistością jest bez wątpienia Ernest Malinowski. Urodzony w 1818 r. na Wołyniu, obchodziłby w tym roku 200. rocznicę przyjścia na świat. O odpowiednie upamiętnienie jego życiowych dokonań dbają przyjaciele i krewni polskiego konstruktora.

Na złotą oprawę swojego imienia w historii tego świata zasłużył sobie dzięki zaprojektowaniu i nadzorowaniu budowy Centralnej Kolei Transandyjskiej, łączącej wiele miast na rozciągłym i górzystym krajobrazie Peru. Jej trasa ma ok. 332 kilometrów rozpiętości. Ów wyczyn w dzisiejszych czasach jest coraz śmielej nazywany doskonałym argumentem do przyznania pośmiertnej Nagrody Nobla, która w tamtych czasach jeszcze nie była przyznawana. Życiorysowi wybitnego inżyniera oraz budowie wspomnianej kolei jest poświęcona najnowsza wystawa w toruńskim Muzeum Podróżników, otwarta 28 września 2018 r.

– Jesteśmy tutaj razem po to, aby przypomnieć kogoś wyjątkowego z historii naszego narodu. Ernest Malinowski był właśnie tym kimś, kto nie mógł pokazać swojej wartości bezpośrednio w naszym kraju, ale robił to za granicą, nigdy nie zapominając o swojej polskości – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – W okresie stulecia odzyskania niepodległości chcemy wyszukać wszystkie ślady polskości wśród tych, którzy będąc często daleko od miejsca swoich narodzin, tworzyli rzeczy szczególne i ważne. Ernest Malinowski tworzył materię, która do dziś pozostała aktualna. Nie tylko przywołujemy go jako Polaka, ale także kogoś, kto wyjątkowo potrafił myśl techniczną przekuć w rzeczywistość, która później służyła i nadal służy kolejnym pokoleniom użytkowników.

Wystawa przygotowana m.in. przez Muzeum Okręgowe w Toruniu pt. „Ernest Malinowski – konstruktor kolei w Andach peruwiańskich” idealnie wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz rysów historycznych, dotyczących powstania samej trasy kolejowej, ekspozycja urozmaicona została przez zabytkowe pocztówki z początku XX w. z kolekcji Ambasadora Peru w Polsce – Alberto Salas Barahona, znaczków peruwiańskich z prywatnych zbiorów prof. Marka Sitarza oraz współczesnych fotografii kolei transandyjskiej autorstwa podróżnika Nikosa Kavoori. Całość dopełniają naczynia z okresu prekolumbijskiego, elementy ubioru mieszkańców Andów oraz przedmioty pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu i Muzeum Narodowego w Szczecinie.

– Nie byłoby tego miejsca, gdyby nie Tony Halik. Ten wybitny, rodowity torunianin, który urodził się i mieszkał przy ulicy Prostej 8 w Toruniu, niesamowicie zasłużył się dla naszego miasta – kontynuował prezydent. – Kiedy odszedł już od nas na zawsze, opiekun tutejszej wystawy Ela Dzikowska stwierdziła, że nasz podróżnik musi mieć w Toruniu swoje własne miejsce, stąd też wzięła się geneza powstania Muzeum Podróżników jego imienia. Nie można chyba znaleźć innego miejsca w naszym mieście, aby o Erneście Malinowskim rozmawiać, wspominając go w 200. rocznicę jego urodzin – zakończył.

Z eksponatami tej szczególnej wystawy można się zapoznać w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika przy ulicy Franciszkańskiej 9 w Toruniu aż do 18 listopada 2018 roku.

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021