fbpx
Miasto

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

(fot. Materiały Partnera)
Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Rowery należą do przedmiotów, które cieszą się popularnością wśród złodziei, ponieważ są stosunkowo drogie i łatwo jest je ukraść, po prostu nimi odjeżdżając. Dlatego każdy posiadacz roweru powinien dobrze zabezpieczyć się przed kradzieżą, zarówno kupując odpowiednie zabezpieczenia, jak i stosując się do zasad bezpiecznego parkowania pojazdu

Zabezpieczenia rowerowe

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych zabezpieczeń, przy czym najpopularniejszymi są linki zabezpieczające, łańcuchy, U-locki i zabezpieczenia składane.

Linki zabezpieczające są wykonane ze stalowej plecionki powleczonej tworzywem sztucznym. Są najczęściej spotykanym zabezpieczeniem rowerowym, ponieważ są tanie i łatwo zabrać je ze sobą. Niestety zapewniają słabą ochronę przed kradzieżą, złodziej nie będzie miał większego problemu z przecięciem takiej linki za pomocą nożyc do cięcia metalu. Dlatego nadają się głównie do najtańszych rowerów lub jako zabezpieczenie dodatkowe służące na przykład do przypięcia kół.

Łańcuchy do przypinania rowerów są dużo grubsze i mocniejsze od linek. Wykonane są z wytrzymałych stalowych ogniw i solidnego zamka. Z tego powodu dużo trudniej je przeciąć. Największą wadą tego zabezpieczenia jest jego znaczna waga, najczęściej wynosząca od 2 do 4 kilogramów. Sprawia to, że wożenie łańcucha razem z rowerem może być niewygodne podczas codziennego używania. Dlatego wiele osób używa go do przypinania roweru w miejscach, gdzie mogą zostawić łańcuch na przykład pod blokiem lub miejscem pracy.

Kompromisem pomiędzy łatwością przewożenia linek i wytrzymałością łańcuchów są U-locki i zabezpieczenia składane. U-locki to grube stalowe pałąki w kształcie litery U połączone z zamkiem, a zabezpieczenia składane zbudowane są ze składanych stalowych paneli połączonych nitami. Wadą U-locków jest to, że nie są elastyczne i mogą być mniej wygodne w używaniu. Natomiast w przypadku zabezpieczeń składanych ich najsłabszym elementem są nity, które łatwiej jest przeciąć niż stalowe panele.

Bezpieczne parkowanie roweru

Oprócz wyboru właściwego zapięcia roweru należy pamiętać o tym, że parkowanie w odpowiednich miejscach również może zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży. Jakie lokalizacje są najbezpieczniejsze? Oczywiście dobrze byłoby zostawiać rower tylko na strzeżonych parkingach, gdzie cały czas byłby pilnowany przez stróża, ale w praktyce jest to niemożliwe. Dlatego bezpiecznym wyborem jest pozostawianie go w ruchliwych, najlepiej monitorowanych miejscach. Ciągła obecność innych osób, tak jak obecność kamer znacznie ograniczają możliwości złodzieja, szczególnie w przypadku mocnych zabezpieczeń. Pamiętajmy też, że rowerzystów, tak samo jak innych uczestników ruchu drogowego, obowiązują przepisy dotyczące parkowania roweru, które nakładają na nich pewne ograniczenia.

Ważną kwestią jest również przechowywanie roweru w nocy. Rowerzyści mieszkający w domach jednorodzinnych mają ułatwione zadanie i mogą po prostu schować rower do piwnicy lub garażu. Osoby mieszkające w bloku są w trudniejszej sytuacji, najbezpieczniejszym wyborem dla nich będzie trzymanie go w mieszkaniu. Jednak nie zawsze jest to możliwe, często jedynym wyborem jest schowek lub wspólna piwnica. W takim przypadku należy pamiętać o przypięciu roweru tak jak podczas pozostawiania go na zewnątrz.

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021