fbpx
Miasto

Już po raz 97. uczcimy wyzwolenie Torunia spod zaboru pruskiego!

Uroczysty przemarsz odbędzie się o godzinie 16:00 (fot. Wikipedia)
Już po raz 97. uczcimy wyzwolenie Torunia spod zaboru pruskiego!
Mateusz Bąk
REAKCJE

18 stycznia 1920 rok to niezwykle ważna data w historii naszego miasta. Tego dnia bowiem do Torunia przybył Front Pomorski, co dla mieszkańców oznaczało tylko jedno – długo wyczekiwane wyzwolenie spod okupacji niemieckiej i powrót Torunia do Wolnej Polski

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości wiązało się z kilkuletnim okresem walk o granice i niełatwym scalaniem ziem polskich. Dopiero po 1920 roku do odrodzonej Polski dołączono Pomorze. Oswobodzeniem i wyzwoleniem terenów spod okupacji niemieckiej zajął się Front Pomorski pod dowództwem gen. por. Józefa Hallera. W styczniu polskie wojska przekroczyły granicę polsko-niemiecką i złamały opór przeciwnika. Do Torunia przybyły 18 stycznia. Trzy dni później do Grodu Kopernika zawitał dowódca Błękitnej Armii, Józef Haller. O godzinie 15:00 rozpoczęła się słynna halleriada, czyli pochód spod dworca kolejowego Toruń Miasto do samego serca starówki – Ratusza i pomnika Mikołaja Kopernika.

Już w środę obchodzić będziemy 97. rocznicę tego przełomowego wydarzenia. W ramach obchodów tradycyjnie odbędzie się uroczysty przemarsz przez miasto szlakiem słynnej halleriady i złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920. W programie jest także projekcja filmu o gen. Hallerze. Dokument autorstwa Jana Butowskiego przypomina najważniejsze etapy działalności wojskowej i politycznej, a także rolę, jaką odegrał generał w historii zmagań o niepodległość Rzeczypospolitej. Projekcje odbędą się w kinie CSW, w sali kinowej CK Dwór Artusa oraz w Ratuszu Staromiejskim w godz. 9:00, 11:00 i 13:00. Zapisy chętnych przyjmowane są pod numerem telefonu 56 6118671.

To jednak nie koniec wydarzeń związanych z obchodami powrotu Torunia do wolnej Polski. 24 stycznia w Książnicy Kopernikańskiej odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Toruń miasto zabytków”. Gość specjalny – Katarzyna Kluczwajd opowie, jak torunianie świętowali ważne wydarzenia i rocznice, w tym oczywiście powrót Pomorza do Macierzy. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądały obchody Kornblumentag i Sedanfest, o tym, jak fetowano wizytę następcy tronu Rzeszy Niemieckiej i Prus, i jakie uroczystości towarzyszyły kolejnym rocznicom panowania cesarza Wilhelma i feldmarszałka Paula von Hindenburga.

Tematyka wykładu obejmować będzie okres od średniowiecza do PRL. Poza formami celebrowania różnych wydarzeń, zostaną podjęte także tematy rocznicy ścięcia burmistrza Johanna Gottfrieda Rösnera po tumulcie toruńskim, znanych, podwójnych urodzinach wielkiego nieboznawcy Mikołaja Kopernika i – mniej znanym – podwójnym święcie 700-lecia Torunia, a także o wielkiej fecie pomorskiego rzemiosła i o tym, jak wyglądały mniej oficjalne formy świętowania, czyli zabawy Polterabend i Ausknobeln. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

plakat_2017_haller_d

 

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020