fbpx
Miasto

Kochasz=zbadaj! Twoje dziecko może mieć problemy ze wzrokiem!

Niemal połowa torunskich dziecki przebadanych przez firmę ma problemy ze wzrokiem (fot. wikipedia)
Kochasz=zbadaj! Twoje dziecko może mieć problemy ze wzrokiem!
Jakub Strzelka
REAKCJE

Kochasz=zbadaj to akcja organizowana przez firmę Doktor Marchewka. Ma na celu przebadanie przesiewowo dzieci w celu wykrycia u nich problemów ze wzrokiem. Wyniki prowadzonych badań są zatrważające. Wiele dzieci już w klasach 1-3 ma poważne wady wzroku, które z biegiem czasu mogą się pogłębiać

Jak wykazują badania, wiele toruńskich dzieci jeszcze przez ukończeniem dziesiątego roku życia ma poważne problemy ze wzrokiem. Jak twierdzi radny Karol Wojtasik, rozwojowi takich przypadków sprzyja postęp technologiczny i to, że dzieci coraz bardziej się w nim zatracają.

– Postęp technologiczny sprawił, że dzieci wiele czasu spędzają przed komórkami, tabletami, komputerami i innymi sprzętami elektronicznymi – twierdzi radny PiS. – Kiedy rodzic widzi, że dziecko ma wadę wymowy, idzie z nim do logopedy. Podobnie jest wtedy, kiedy widzi wadę postawy. Idzie z nim do ortopedy. Natomiast niewielu rodziców wie, jakie są objawy związane z wadą wzroku.

Z inicjatywy Polskiego Instytutu Kształcenia Optyków oraz firmy Doktor Marchewka w kilku toruńskich szkołach podstawowych przeprowadzono badania na grupie blisko 1200 dzieci. Wyniki bynajmniej nie są pocieszające.

Akcja Kochasz=Zbadaj, której inicjatorem jest firma Doktor Marchewka rozpoczęła się miesiąc temu i ma ona na celu zbadanie przesiewowo dzieci w klasach 1-3 pod kątem wad widzenia, które nie są możliwe do wykrycia przez rodziców i w żaden sposób się nie objawiają – mówi Marek Grądzikiewicz, optometrysta z firmy Doktor Marchewka. – Akcja jest całkowicie bezpłatna zarówno dla szkół jak i dla rodziców. W Toruniu w zeszłym roku przebadaliśmy około 1200 dzieci i proszę sobie wyobrazić, że co drugie dziecko ma poważne problemy ze wzrokiem. Można powiedzieć, że u dzieci znajdujemy wady powyżej 50%. Problem jest narastający przy sprzętach elektronicznych. Wówczas oczy dzieci bardzo cierpią i w efekcie nie wystarczy potem się zwrócić tylko do okulisty. Tutaj jest potrzebna pomoc optometrysty.

Akcja badania wzroku jest zaadresowana głównie dla uczniów szkół podstawowych, ale już niedługo na terenie Torunia może zostać znacznie rozszerzona. Radny Wojtasik postanowił przekonać inicjatorów akcji, by przebadali również uczniów gimnazjów oraz liceów. Dodatkowo z takiej propozycji będzie mógł skorzystać każdy, kto wyrazi taką chęć podczas Bella Skyway Festival. Przez cały czas trwania festiwalu firma Doktor Marchewka będzie miała rozstawione swoje stoisko. Poddać się badaniom można także w salonach firmowych przy ulicy Bema oraz Dziewulskiego. Ponadto Doktor Marchewka niedawno poszerzył grono sponsorów Energi Toruń. Co za tym idzie, będzie można skorzystać z oferty firmy podczas każdego domowego meczu toruńskich koszykarek.

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

gala_otwarcia_centrum_nowoczesnoci_myn_wiedzy__13841685207641

Toruńska Noc Naukowców w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Mateusz Bąk16 września 2019
dji_0490_0

W Kaszczorku mamy teraz rondo Wiślane!

Mateusz Bąk13 września 2019
torvelo_11

Rower miejski z rekordem dewastacji…

Mateusz Bąk11 września 2019
1440px-Fragment_sieci_ciepłowniczej_w_Toruniu1 (1)

PGE przyspieszy dostawę ciepłej wody!

Mateusz Bąk8 września 2019
2019_09_07_neuca_walkathlon_024

Maszerowali w szczytnym celu

Mateusz Bąk7 września 2019
school-2051711_1920

Podwójny rocznik w Toruniu. Do której trwają lekcje?

Mateusz Bąk5 września 2019
waly_mur_4.09.2019_3

Kolejne historyczne odkrycia na budowie! [FOTO]

Mateusz Bąk4 września 2019
image115191-e1537215407853-1000x600

Śniadaniowa impreza w Parku Miejskim!

Mateusz Bąk4 września 2019
dsc_1144_0

Karmiące matki od dziś mają swoje ławki!

Mateusz Bąk29 sierpnia 2019