fbpx
Miasto

Kwiecień – miesiąc wiedzy o autyzmie

(fot. Pixabay)
Kwiecień – miesiąc wiedzy o autyzmie
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Autyzm to ogólnorozwojowe zaburzenie, które dotyka coraz więcej dzieci. Osoby z autyzmem mają poważne problemy z postrzeganiem świata, mówieniem, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe

Choć w temacie pozostaje wiele niewiadomych (np. przyczyna zjawiska) jedno jest pewne – autyzm jest zaburzeniem coraz bardziej powszechnym, dlatego też istnieje ogromna potrzeba uświadamiania – przekazywania czym jest, w jaki sposób się przejawia, gdzie zwrócić się po pomoc. Naprzeciw tej potrzebie wyszedł Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka, mieszczący się przy ulicy Żwirki i Wigury w Toruniu.

W 2016 roku ubrani na niebiesko nauczyciele i uczniowie włączyli się w ogólnoświatową akcję: „Na niebiesko dla autyzmu”. W centralnych punktach Torunia rozdawali zaprojektowane przez siebie ulotki i odpowiadali na liczne pytania dotyczące autyzmu.

Rok 2017 to kontynuacja działań podczas realizacji całorocznego projektu „AUTYZM. Razem. Nie obok”. Jednym z jego efektów było stworzenie spotu informacyjnego, w którym uczniowie SOSW dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat autyzmu.

Rok 2018 oprócz współpracy z zaprzyjaźnionymi szkołami, przyniósł drugą część filmu, w którego powstanie oprócz uczniów zaangażowali się również rodzice.

Popularny toruński “Korczak” zajmuje się kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną na wszystkich poziomach edukacyjnych: poczynając od Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, poprzez Oddział Przedszkolny, Szkołę Podstawową, Gimnazjum aż po Branżową Szkołę I Stopnia i Szkołę Przysposabiającą do Pracy. Uczą się tu osoby z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, mózgowym porażeniem dziecięcym, ADHD, epilepsją, niedosłuchem, osoby niedowidzące, niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie.

Uczniowie spoza Torunia mają możliwość przebywania w internacie. W szkole i internacie każdy uczeń może liczyć na szczególną uwagę i indywidualne podejście. Klasy oraz grupy wychowawcze skonstruowane są w taki sposób, aby ilość uczniów i wychowanków ułatwiała przyswajanie wiedzy, nawiązywanie bliskich relacji rówieśniczych, zapobiegając jednocześnie anonimowości.

Wspomniany internat, będący integralną częścią SOSW, posiada specjalistyczną grupę wychowawczą dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu. Wychowankowie otrzymują w nim kompleksową całodobową opiekę oraz wsparcie, a także miło spędzają czas, rozwijają swoje umiejętności i uczą się samodzielnego życia.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy od wielu lat kształci młodzież w zawodach: kucharz, fryzjer, cukiernik, krawiec, stolarz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych; monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Zasadnicza Szkoła Zawodowa daje możliwość zdobycia uczniom kwalifikacji niezbędnych do wykonywania przyszłego zawodu.

Uczniowie poza bogatą propozycją zajęć terapeutycznych (muzykoterapia, socjoterapia, arterapia, dogoterapia, biofeedback i in.) i rehabilitacyjnych (integracja sensoryczna, hipoterapia), mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań poprzez uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych (kółko muzyczne, nauka gry na “bum bum rurkach”, zajęcia sportowe, warsztaty teatralne i fotograficzne, warsztaty kulinarne itp.). Udział w powyższych zajęciach pozwala rozwijać umiejętności, które wysoko oceniane są w różnorodnych festiwalach i konkursach w województwie i kraju.

Więcej w dziale Miasto

adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
Monument of great astronomer Nicolaus Copernicus, Torun, Poland

Kopernik i pierniki, czyli jedziemy w odwiedziny do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl10 sierpnia 2020
pexels-photo-1454360

Uczniowie wrócą do szkół

Mateusz Bąk5 sierpnia 2020