fbpx
Miasto

Masz pomysł na budżet miasta? Skonsultuj się! Radni PiS wychodzą do mieszkańców

Radni Prawa i Sprawiedliwości spotkają się z mieszkańcami (fot. Jakub Strzelka/chillitorun.pl)
Masz pomysł na budżet miasta? Skonsultuj się! Radni PiS wychodzą do mieszkańców
Jakub Strzelka
REAKCJE

Członkowie klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości skonsultują się z mieszkańcami Torunia w sprawie budżetu miasta na przyszły rok. Już w przyszłym tygodniu radni PiS będą dyżurowali przez trzy dni na wszystkich toruńskich osiedlach, by poznać opinie i propozycje torunian. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa w mieście

Od poniedziałku do środy na wszystkich toruńskich osiedlach będą trwały konsultacje radnych Prawa i Sprawiedliwości. 23 dyżury będzie pełnić 7 członków klubu radnych PiS. Inicjatywa ma na celu zaznajomienie się z potrzebami sygnalizowanymi przez torunian.

Postanowiliśmy zrobić krok do przodu i wyjść do wszystkich torunian, którzy mają ciekawe pomysły, zaprosić do przedstawienia nam swoich oczekiwań dotyczących inwestycji. Chcielibyśmy też wysłuchać tych, którzy mają krytyczne opinie. Zapraszamy więc mieszkańców Torunia na spotkania, które będą odbywały się od poniedziałku do środy. Mam nadzieję, że dzięki takim konsultacjom budżet naszego miasta będzie jeszcze lepszy niż ubiegłoroczny – mówi Michał Jakubaszek, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Jak obecnie wyglądają konsultacje z mieszkańcami w praktyce? Przede wszystkim odbywają się one w Urzędzie Miasta, gdzie dyżurują radni.  Następnie składane są wnioski, które trafiają do Prezydenta, a potem są rozpatrywane przez wydziały. Przed rozpoczęciem prac nad budżetem przygotowuje się projekt, który jest przedstawiany radnym. Po takiej prezentacji można przystąpić do konsultacji z mieszkańcami, którzy mogą dodać swoje propozycje.

My jako radni, będziemy się spotykać z mieszkańcami, by poznać dodatkowe zadania, jakie mieszkańcy będą chcieli wprowadzić do budżetu – mówi Barbara Królikowska – Ziemkiewicz, radna Prawa i Sprawiedliwości. – Następnie wszystkie wnioski wpłyną do komisji merytorycznych, które spotykają się zgodnie ze swoim planem i omawiają każdy wniosek, który wpłynie. Nie ważne, czy jest on od mieszkańca, radnego czy od jakiejś organizacji. W zależności od potrzeb i zadań, jakie będą określone w tych wnioskach, będziemy głosować na komisjach. Poszczególne komisje merytoryczne następnie przekazują wnioski do komisji budżetu, która rozpatruje ostatecznie zadania do niego wprowadzone. Pierwszy projekt czytania budżetu przedstawia Prezydent Miasta, a następnie wpływa on do komisji merytorycznych i do radnych. Drugie czytanie budżetu już jednoznacznie określa wartość budżetu na przyszły rok. Musi się zgadzać ze strategią, jaką mamy w mieście, jak również z planem wieloletnim – opowiada o całym procesie Królikowska – Ziemkiewicz.

Inicjatywa klubu radnych PiS jest pierwszą tego typu w mieście. Ma ona dawać możliwość realnego wpływania mieszkańców na to, co się dzieje w Toruniu.

Przypomnijmy, że w dzisiaj miała miejsce sesja Rady Miasta, na której został uchwalony projekt budżetu miejskiego na przyszły rok. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020