fbpx
Miasto

Miasto reaguje na sygnały alarmowe – czy szykują się zmiany?

Aktualnie Starówka jest jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc w mieście i tam będą prowadzone wzmożone kontrole (fot. wikipedia)
Miasto reaguje na sygnały alarmowe – czy szykują się zmiany?
Jakub Strzelka
REAKCJE

20 lipca premier Beata Szydło ogłosiła na terenie całego kraju pierwszy oraz drugi stopień alarmowy. Na reakcję ze strony władz miasta nie trzeba było długo czekać. 21 lipca w Wydziale Ochrony Ludności Urzędu Miasta Torunia odbyło się specjalne spotkanie Toruńskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Pierwszy stopień alarmowy (ALFA) wprowadza się w sytuacji, gdy na terenie kraju istnieje zagrożenie ataku terrorystycznego. Z kolei drugi stopień alarmowy (BRAVO-CRP) dotyczy groźby ataku na państwowe systemy teleinformatyczne. Wprowadzone 20 lipca o północy stopnie będą obowiązywać do 1 sierpnia, a zatem do zakończenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W czasie czwartkowego posiedzenia Toruńskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego każdy uczestnik został zobligowany do wzmożenia kontroli miejsc publicznych, a w szczególności tych, w których najchętniej przebywają ludzie. Na dzień dzisiejszy takim obszarem jest toruński zespół staromiejski, w obrębie którego odbywają się Światowe Dni Młodzieży w Diecezji Toruńskiej. Obecnie w Toruniu przebywa 3500 pielgrzymów, co sprawia, że ruch na Starówce jest wyjątkowo wzmożony. Dla bezpieczeństwa pątników oraz mieszkańców miasta, będą prowadzone kontrole budynków oraz pojazdów przemieszczających się w okolicy. Dotyczyć to będzie również pozostałych obszarów Torunia.

Polecono na bieżąco przekazywać informacje odpowiednim służbom w przypadku znalezienia podejrzanych pakunków, samochodów czy o podejrzanie zachowujących się osobach – informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Torunia. – Nałożono także obowiązek sprawdzenia instalacji alarmowych i przepustowości dróg ewakuacyjnych oraz nakazano dokonać przeglądu procedur związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.

Na czwartkowym posiedzeniu TZZK był obecny Prezydent Torunia, Michał Zaleski, a także przedstawiciele Urzędu Miasta i podległe mu jednostki organizacyjne. Dodatkowo pojawiły się służby mundurowe oraz koordynator ŚDM w Diecezji Toruńskiej, ks. Łukasz Skarżyński. Podczas spotkania Prezydent Torunia podkreślił, jak ważne jest zachowanie wzmożonej czujności na okres obowiązywania alarmów.

– Informacje, które 19 lipca wydawały się nam mało ważne lub błahe, dziś mogą okazać się istotne albo bardzo ważne, dlatego nie ma mowy o wzmożonej czujności od godziny 8:00 do 16:00, mamy być czujni przez całą dobę– mówił Prezydent Michał Zaleski.

Wszystkie niepokojące sytuacje można zgłaszać bezpośrednio do Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego dzwoniąc pod numer (56) 6119310 lub mailowo: tczk@um.torun.pl.

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020