fbpx
Miasto

Miasto reaguje na sygnały alarmowe – czy szykują się zmiany?

Aktualnie Starówka jest jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc w mieście i tam będą prowadzone wzmożone kontrole (fot. wikipedia)
Miasto reaguje na sygnały alarmowe – czy szykują się zmiany?
Jakub Strzelka
REAKCJE

20 lipca premier Beata Szydło ogłosiła na terenie całego kraju pierwszy oraz drugi stopień alarmowy. Na reakcję ze strony władz miasta nie trzeba było długo czekać. 21 lipca w Wydziale Ochrony Ludności Urzędu Miasta Torunia odbyło się specjalne spotkanie Toruńskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Pierwszy stopień alarmowy (ALFA) wprowadza się w sytuacji, gdy na terenie kraju istnieje zagrożenie ataku terrorystycznego. Z kolei drugi stopień alarmowy (BRAVO-CRP) dotyczy groźby ataku na państwowe systemy teleinformatyczne. Wprowadzone 20 lipca o północy stopnie będą obowiązywać do 1 sierpnia, a zatem do zakończenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W czasie czwartkowego posiedzenia Toruńskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego każdy uczestnik został zobligowany do wzmożenia kontroli miejsc publicznych, a w szczególności tych, w których najchętniej przebywają ludzie. Na dzień dzisiejszy takim obszarem jest toruński zespół staromiejski, w obrębie którego odbywają się Światowe Dni Młodzieży w Diecezji Toruńskiej. Obecnie w Toruniu przebywa 3500 pielgrzymów, co sprawia, że ruch na Starówce jest wyjątkowo wzmożony. Dla bezpieczeństwa pątników oraz mieszkańców miasta, będą prowadzone kontrole budynków oraz pojazdów przemieszczających się w okolicy. Dotyczyć to będzie również pozostałych obszarów Torunia.

Polecono na bieżąco przekazywać informacje odpowiednim służbom w przypadku znalezienia podejrzanych pakunków, samochodów czy o podejrzanie zachowujących się osobach – informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Torunia. – Nałożono także obowiązek sprawdzenia instalacji alarmowych i przepustowości dróg ewakuacyjnych oraz nakazano dokonać przeglądu procedur związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.

Na czwartkowym posiedzeniu TZZK był obecny Prezydent Torunia, Michał Zaleski, a także przedstawiciele Urzędu Miasta i podległe mu jednostki organizacyjne. Dodatkowo pojawiły się służby mundurowe oraz koordynator ŚDM w Diecezji Toruńskiej, ks. Łukasz Skarżyński. Podczas spotkania Prezydent Torunia podkreślił, jak ważne jest zachowanie wzmożonej czujności na okres obowiązywania alarmów.

– Informacje, które 19 lipca wydawały się nam mało ważne lub błahe, dziś mogą okazać się istotne albo bardzo ważne, dlatego nie ma mowy o wzmożonej czujności od godziny 8:00 do 16:00, mamy być czujni przez całą dobę– mówił Prezydent Michał Zaleski.

Wszystkie niepokojące sytuacje można zgłaszać bezpośrednio do Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego dzwoniąc pod numer (56) 6119310 lub mailowo: tczk@um.torun.pl.

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021