fbpx
Miasto

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Decyzja o wyborze rodzaju mieszkania bezpośrednio wpłynie na nasze dalsze życie, dlatego warto ją skrupulatnie przeanalizować. Zalety i wady ma każde rozwiązanie, ale pewne kwestie są niezależne od naszych upodobań. Czy lepiej wybrać nowe mieszkanie, czy nieruchomość z rynku wtórnego?

Mieszkania developerskie – wymarzona przestrzeń do życia

Bezapelacyjnie koronnym argumentem przemawiającym za tym, że mieszkanie developerskie jest lepszym rozwiązaniem, będzie kwestia urządzenia wnętrza. Nowe mieszkanie daje możliwość praktycznie nieograniczonej swobody aranżacyjnej. Wyłącznie od nabywców zależy to, jak zaplanują swoją przestrzeń do życia. Jeszcze na etapie projektu architektonicznego można zgłaszać do firmy poprawki, które developer powinien uwzględnić. Mogą one obejmować wprowadzenie takich działań, jak zmiana układu pomieszczeń, a co najważniejsze – lokalizacja mediów. Dzięki temu urządzenie własnego miejsca będzie nieograniczone, a szczęśliwi nabywcy będą mogli z niego uczynić faktycznie własne, całkowicie zindywidualizowane, „cztery ściany”.

Pod tym względem mieszkanie z rynku wtórnego silą rzeczy wypada gorzej. Wielu aspektów takiej nieruchomości nie da się zmienić, a przynajmniej nie w takim stopnie, jak nowe mieszkania. Oczywiście wiele też zależy od dotychczasowego stanu apartamentu i jego rodzaju. Przykładem mogą być bloki z wielkiej płyty, w których mieszkania mogą być świetnie urządzone i wyremontowane, lecz bardzo niskiej dźwiękochłonności i pozostałych charakterystycznych mankamentów prawie nie da się wyeliminować.

obraz_1

Nowe mieszkania na tle mieszkań z rynku wtórnego

Jeśli więc mowa o starszym budownictwie, to niewątpliwie nowe mieszkania mają właśnie tę zaletę, że do ich wybudowania użyto nowoczesnych materiałów. Na marginesie jednak – i w tym aspekcie należy się upewnić. Nieuczciwy developer może bowiem zastosować w umowie developerskiej klauzulę, nomen omen zazwyczaj niezgodną z prawem, tzw. ustawą developerską, wyznaczającą akceptację potencjalnej zamiany używanych do budowy materiałów. Z pewnością należy unikać takiego rozwiązania, gdyż chyba się nie zdarzyło, aby kupujący otrzymali lepsze, a nie gorsze, materiały.

Nowoczesne apartamenty mogą być bardziej opłacalne pod kątem finansowym. Wynika to z kalkulacji kosztów około transakcyjnych. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego należy liczyć się z kosztami takimi, jak podatek od czynności cywilnoprawnych (podatek PCC), prowizja do agencji nieruchomości za usługi pośrednictwa, dodatkowe formalności związane ze zmianami prawno-księgowymi i księgami wieczystymi.

Rynek pierwotny a rynek wtórny pod względem lokalizacji

O ile mieszkania deweloperskie „wygrywają” pod względem akustyki, przestrzeni, bezpieczeństwa i estetyki wykończenia, o tyle dla niektórych problem może pojawić się w zakresie lokalizacji. Jeśli ktoś ubóstwia życie na starówce w magicznych, malowniczych kamienicach, siłą rzeczy nie znajdzie się argument skutecznie przekonujący taką osobę do zamieszkania w nowoczesnym apartamencie.

Co więcej, starając się o nowe mieszkanie, kwestia lokalizacji to zresztą jeden z wyznaczników tego, czy mamy do czynienia z dużym i profesjonalnym podmiotem.  Doświadczony developer z dużym stażem faktycznej, nieprzerwanej działalności będzie mógł pochwalić się wieloma realizacjami osiedli usytuowanych w świetnych dzielnicach. Z pewnością wiele z nich na etapie budowy było uznawanych za peryferie. Nie inaczej jest dzisiaj.

Doskonale to widać na przykładzie średniej wielkości miast takich, jak Olsztyn czy Toruń. Nowe mieszkania w Olsztynie w dzielnicach takich, jak Nagórki, stają się papierkiem lakmusowym perspektyw rozwoju miasta. W przypadku mieszkań deweloperskich w Toruniu, osiedla położone na Jarze lub przy ulicy Lubickiej (z bezpośrednim widokiem z balkonów i tarasów na Wisłę) cieszą się ogromną popularnością i traktowane są jako prestiżowe. Na takie usytuowanie swoich projektów są w stanie pozwolić sobie developerzy, którzy mają już doświadczenie na rynku i to właśnie oni są najbezpieczniejszym wyborem dla osób, które stawiają na pewność i pełen profesjonalizm.

Więcej w dziale Miasto

11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020