fbpx
Miasto

Na Starówce i Bydgoskim będą kursować dorożki? Radni chcą uatrakcyjnić miejski park

(fot. Pixabay)
Na Starówce i Bydgoskim będą kursować dorożki? Radni chcą uatrakcyjnić miejski park
Mateusz Bąk
REAKCJE

Na biurko prezydenta Michała Zaleskiego trafił wniosek o rewitalizację Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Koncepcja zakłada m.in. wprowadzenie dorożek 

Bydgoskie Przedmieście obok starówki było niegdyś perełką Torunia, zamieszkiwaną przez zamożną inteligencję. Oprócz urokliwych kamienic osiedle słynie także z jednego z najstarszych publicznych parków w Polsce. Niestety mimo przepięknej flory, pomników przyrody, rozległych terenów rekreacyjnych nie przyciąga on wielu turystów. Zmienić to chcą radni Karol Maria Wojtasik (PiS) i Marian Frąckiewicz (SLD).

Do tego konieczna zdaje się rozbudowa Centrum Targowego Park o punkty gastronomiczne i sklepy z pamiątkami i oczywiście piernikami. Teren miałyby upiększyć ogromne skupiska kwiatów, ławki czy ścieżki spacerowe. Radni postulują też o parking dla meleksów, bryczek, a nawet dorożek.

– Po drodze dorożki i meleksy zatrzymywałyby się pod Ogrodem Zoobotanicznym – przekonują radni. – Tu wysiadaliby turyści zainteresowani jego zwiedzaniem. Kolejnym przystankiem byłaby fontanna w parku, przy której turyści mogliby odpocząć, ochłodzić się, czy samodzielnie pospacerować i pieszo dojść do Centrum albo zejść nad Martówkę. Dorożki i meleksy miałyby swoje miejsca postojowe na Rynku Nowomiejskim, przy Ogrodzie Zoobotanicznym i przy Centrum Targowym Park. Alternatywnym transportem dla dorożek i meleksów byłyby tramwaje, które przewoziłyby zorganizowane wycieczki i większe grupy turystów.

(fot. nadesłane)

(fot. nadesłane)

Radni chcą także odmienić oblicze Martówki. W ulubionym miejscu wypoczynkowym wielu torunian mogłyby się znaleźć stanowiska wędkarskie, tablice edukacyjne, a nawet niewielkie łodzie. Sporym zainteresowanie z pewnością cieszyłyby się park linowy oraz kolejka tyrolska, która prowadziłaby na plac ogniskowy.

– Będzie to wyjątkowe rozwiązanie turystyczne – twierdzą pomysłodawcy. – Powyższy projekt przywraca atrakcyjność Bydgoskiemu Przedmieściu oraz powiększa strefę ruchu turystycznego. Przekłada się to również na zainteresowanie nieruchomościami i tworzeniem bazy hotelowej w pobliżu parku. Ponadto zmieni się pogląd, że Toruń to wyłącznie Starówka, a konkretnie Rynek Staromiejski.

Czy takie pomysły wypromują Park Miejski, jak i samo Bydgoskie Przedmieście? Czy w najstarszej części Torunia powinny kursować dorożki? Czekamy na Wasze komentarze!

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
Monument of great astronomer Nicolaus Copernicus, Torun, Poland

Kopernik i pierniki, czyli jedziemy w odwiedziny do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl10 sierpnia 2020