fbpx
Miasto

Na Starówce i Bydgoskim będą kursować dorożki? Radni chcą uatrakcyjnić miejski park

(fot. Pixabay)
Na Starówce i Bydgoskim będą kursować dorożki? Radni chcą uatrakcyjnić miejski park
Mateusz Bąk
REAKCJE

Na biurko prezydenta Michała Zaleskiego trafił wniosek o rewitalizację Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Koncepcja zakłada m.in. wprowadzenie dorożek 

Bydgoskie Przedmieście obok starówki było niegdyś perełką Torunia, zamieszkiwaną przez zamożną inteligencję. Oprócz urokliwych kamienic osiedle słynie także z jednego z najstarszych publicznych parków w Polsce. Niestety mimo przepięknej flory, pomników przyrody, rozległych terenów rekreacyjnych nie przyciąga on wielu turystów. Zmienić to chcą radni Karol Maria Wojtasik (PiS) i Marian Frąckiewicz (SLD).

Do tego konieczna zdaje się rozbudowa Centrum Targowego Park o punkty gastronomiczne i sklepy z pamiątkami i oczywiście piernikami. Teren miałyby upiększyć ogromne skupiska kwiatów, ławki czy ścieżki spacerowe. Radni postulują też o parking dla meleksów, bryczek, a nawet dorożek.

– Po drodze dorożki i meleksy zatrzymywałyby się pod Ogrodem Zoobotanicznym – przekonują radni. – Tu wysiadaliby turyści zainteresowani jego zwiedzaniem. Kolejnym przystankiem byłaby fontanna w parku, przy której turyści mogliby odpocząć, ochłodzić się, czy samodzielnie pospacerować i pieszo dojść do Centrum albo zejść nad Martówkę. Dorożki i meleksy miałyby swoje miejsca postojowe na Rynku Nowomiejskim, przy Ogrodzie Zoobotanicznym i przy Centrum Targowym Park. Alternatywnym transportem dla dorożek i meleksów byłyby tramwaje, które przewoziłyby zorganizowane wycieczki i większe grupy turystów.

(fot. nadesłane)

(fot. nadesłane)

Radni chcą także odmienić oblicze Martówki. W ulubionym miejscu wypoczynkowym wielu torunian mogłyby się znaleźć stanowiska wędkarskie, tablice edukacyjne, a nawet niewielkie łodzie. Sporym zainteresowanie z pewnością cieszyłyby się park linowy oraz kolejka tyrolska, która prowadziłaby na plac ogniskowy.

– Będzie to wyjątkowe rozwiązanie turystyczne – twierdzą pomysłodawcy. – Powyższy projekt przywraca atrakcyjność Bydgoskiemu Przedmieściu oraz powiększa strefę ruchu turystycznego. Przekłada się to również na zainteresowanie nieruchomościami i tworzeniem bazy hotelowej w pobliżu parku. Ponadto zmieni się pogląd, że Toruń to wyłącznie Starówka, a konkretnie Rynek Staromiejski.

Czy takie pomysły wypromują Park Miejski, jak i samo Bydgoskie Przedmieście? Czy w najstarszej części Torunia powinny kursować dorożki? Czekamy na Wasze komentarze!

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

DOM RYDYGIERA fot. Andrzej Goinski-5

Dom Rydygiera w opłakanym stanie. Przed nim jednak lepsza przyszłość

Mateusz Bąk19 czerwca 2020
sun-1018287_1920

Toruńscy Flisacy zapraszają na wieczorne rejsy

Mateusz Bąk19 czerwca 2020
Gimnazjum_i_Liceum_Akademickie_w_Toruniu

Liceum Akademickie i I LO wyróżnione!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020
ponton_wisla_mzd

Pod mostem zainstalowano ponton transportowy

Mateusz Bąk15 czerwca 2020
wybory

Wybory prezydenckie – jak zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego?

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
boe_ciao_2016_w_toruniu_14643443582624

Boże Ciało w Toruniu. Czy będzie procesja?

Mateusz Bąk10 czerwca 2020
money-2928309_1920

Rusza budżet obywatelski na rok 2021

Mateusz Bąk4 czerwca 2020
p_20200506_125348

W Parku Miejskim powstał pierwszy labirynt z krzewów

Mateusz Bąk4 czerwca 2020
S2D (1)

Kolejna firma wspomogła toruńskie szpitale

Mateusz Bąk28 maja 2020