fbpx
Miasto

Najwyższe odznaczenie Prezydenta miasta Torunia dla “Nowości”

Medal Thorunium przekazany "Nowościom" (fot. Wojciech Szabelski/torun.pl)
Najwyższe odznaczenie Prezydenta miasta Torunia dla “Nowości”
Konrad Marzec
REAKCJE

Toruński Dziennik Nowości z honorowym medalem Thorunium! 7 marca 2018 roku, podczas uroczystej gali wręczenia Złotych Karet Nowości, Aniołów Nowości i Kryształowych Serduszek, redakcja gazety otrzymała najwyższe odznaczenie Prezydenta miasta Torunia

Podczas uroczystości Medal Honorowy Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium” z rąk prezydenta Michała Zaleskiego otrzymała – świętująca jubileusz pięćdziesięciolecia – redakcja toruńskich „Nowości”.

– Panie i Panowie, gratuluję wszystkim, którzy otrzymają dzisiaj Złote Karety za rok 2017. Jednocześnie to wydarzenie przypomina nam, że Dziennik Nowości obchodzi swoje pięćdziesięciolecie. W tak wyjątkowym kontekście należy uznać, że również Nowości zasługują na nagrody i wyróżnienia – powiedział podczas uroczystej gali wręczenia nagród, prezydent Torunia Michał Zaleski, cytowany przez torun.pl.

– W uznaniu zasług, zdecydowałem o nadaniu redakcji toruńskiego Dziennika Nowości – Medalu Honorowego Thorunium. Jest to najwyższe wyróżnienie, jakie mogę jako prezydent Torunia przyznać jakiejkolwiek instytucji czy firmie zasłużonej dla naszego miasta – dodał prezydent Zaleski.

Na medalu Thorunium wyryto ponadczasowe symbole Torunia – wiślaną panoramę, herbowego anioła, zarys gotyckiego okna i kopernikańską sferę planetarną.

Warto wiedzieć, że 15 grudnia 1967 roku, kiedy ukazał się popołudniowy numer „Nowości”, Toruń był pierwszym miastem powiatowym, które doczekało się własnego dziennika.

„Nowości” od lat mogą cieszyć się renomą najpoczytniejszego dziennika w naszym mieście. Było tak, kiedy w latach dziewięćdziesiątych nakład gazety drukowanej sięgał pięćdziesięciu tysięcy egzemplarzy, jak i przy dzisiejszej dwunastotysięcznej sprzedaży. We wszystkich dekadach pięćdziesięciolecia dziennika, ważna była zawartość „Nowości” – kulturotwórcza, edukacyjna, rozrywkowa, sportowa, społeczna i informacyjna rola, pełniona w Toruniu przez kolejne zespoły redakcyjne.

Prezydent dodał, że tegoroczna gala jest również dla niego szczególnym momentem, ponieważ przypomina mu rok 2003, kiedy w kategorii „Aktywność obywatelska” został laureatem Złotej Karety Nowości.

Podczas uroczystości wręczono piętnaście nagród – dziesięć Złotych Karet ( w tym jedną od czytelników Nowości), jedno Kryształowe Serduszko i cztery Anioły Nowości. Jak co roku laureaci toruńskiego dziennika to osoby znane i lubiane, a w wielu przypadkach także doceniane przez samorząd miejski.

Złote Karety otrzymali: Robert Małecki – autor kryminałów, dr Sebastian Mikołajczak – rzeźbiarz, projektant monet, Dariusz Adamczyk – prezes firmy Exon, firma Nano-implant – twórcy spersonalizowanego implantu medycznego nowej generacji, Katarzyna Zillmann – wicemistrzyni świata w wioślarstwie, Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew – para łyżwiarzy figurowych, Łukasz Wiśniewski – kapitan Twardych Pierników, Ruch Dziewuchy Dziewuchom ToruńKs. Krzysztof Winiarski – były wieloletni szef Oratorium na Rybakach.

Kryształowe Serduszko wręczono Fundacji KOT z Torunia,a statuetki Złotego Anioła: Mieczysławowi Kolańskiemu – nadleśniczemu z Golubia-Dobrzynia, Wojciechowi Mulskiemu – z firmy eM-Tech sp. z o.o. oraz Annie i Waldemarowi Sybilskim z firmy Sybilscy, a także Ewie Łozińskiej-Małkiewicz – radczyni prawnej i tłumaczce.

Złotą Karetę od czytelników Nowości dostała Sylwia Sobczak – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Bielanach.

Redakcja Chillitorun.pl serdecznie gratuluje nagrodzonym!

Źródło: materiały prasowe Urzędu Miasta Torunia

Miasto
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021