fbpx
Miasto

Napijemy się piwa na nadwiślańskim bulwarze? Jest decyzja sądu!

Toruńskie bulwary są chętnie odwiedzanym miejscem przez mieszkańców i turystów (fot. Wikipedia)
Napijemy się piwa na nadwiślańskim bulwarze? Jest decyzja sądu!
Mateusz Bąk
REAKCJE

27 marca po prawie dwóch latach sprawa dotycząca spożywania alkoholu na wiślanych bulwarach została wreszcie rozwiązana. Finał historii jest szczęśliwy dla oskarżonego. Marek Tatała jest niewinny! Czy decyzja sądu przełoży się na zmianę w prawie, a torunianie bez obaw będą mogli spożywać złoty trunek nad brzegiem królowej polskich rzek?

Marek Tatała jest twórcą inicjatywy „Legalnie nad Wisłą”. W lipcu 2015 roku świadomy powszechnych praw postanowił spożyć piwo na betonowych schodach Bulwaru Flotylli Wiślanej w Warszawie. Zauważywszy to funkcjonariusze policji chcieli ukarać mężczyznę mandatem, jednak ten odmówił, twierdząc, że nie złamał prawa. Sprawa trafiła do sądu. Tatała przekonywał do swoich racji, powołując się na pochodzącą z lat 80 ustawę o wychowaniu w trzeźwości.

Według zmian, jakie naniesiono na nią w 2001 roku, zakaz spożywania alkoholu obowiązuje na ulicach, placach i w parkach (z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w punktach sprzedaży takich jak restauracje z ogródkami). Tatała tłumaczył, że bulwar to betonowy obiekt oddalony od ulicy, nieoznaczony jako ulica. Wykazywał, że nie ma nawet podstaw, by za ulicę go uznawać, a picie alkoholu w takim miejscu nie powinno być karalne.

27 marca 2017 roku zapadł wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie. Marek Tatała został uniewinniony. O sprawie zrobiło się głośno w całej Polsce, zwłaszcza w nadwiślańskich miastach, gdzie mieszkańcy lubią aktywnie spędzać czas na bulwarach.

Czy picie piwa na bulwarach będzie dozwolone? – pyta nasz Czytelnik, pan Michał Orłowski. – Czy decyzja sądu przełoży się na zmianę w prawie lub przynajmniej poprawne interpretowanie definicji ulicy przez służby mundurowe?

Poniedziałkowy wyrok nie oznacza, że od teraz wszędzie nad Wisłą można pić alkohol. Sąd nie jest instytucją, która stanowi prawo, nie ma systemu precedensowego. Ponadto orzeczenie wydane przez sędzię Beatę Wehner dotyczy jedynie miejsca, w którym Marek Tatała pił piwo.

W Toruniu od 1995 roku obowiązuje zakaz spożywania alkoholu na Bulwarze Filadelfijskim i wynika on z prawa miejscowego (uchwała nr 170/95). Zakaz nie zostanie zniesiony. – przekonuje Jarosław Paralusz, rzecznik Straży Miejskiej w Toruniu.

Obowiązujący zakaz może spotkać się z niezadowoleniem malkontentów piwa, którzy chętnie spędzają czas nad Wisłą. Na pewno znajdą się też pozytywne strony.

– Wszystko ma swoje plusy i minusy – ocenia pan Sławomir Kotarski. – Kto będzie pilnował umiaru? Co będzie jak jeden, drugi, trzeci w upojne słoneczne popołudnie, wyląduje w Wiśle? Woda to żywioł, a nieuregulowana (z wirami), brudna jest niebezpieczna.
Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021