fbpx
Miasto

„Nasze ciało, nasz wybór“ – Czarny Protest na ulicach Torunia (fotorelacja)

"Chcę mieć wybór. Rząd nie wychowa za mnie dziecka" - mówią protestujące kobiety (fot. Krzysztof Maliszewski/chillitoruń.pl)
„Nasze ciało, nasz wybór“ – Czarny Protest na ulicach Torunia (fotorelacja)
Wiktoria Nuszkiewicz
REAKCJE

W całej Polsce kobiety wychodzą na ulice, protestując przeciwko nowym projektom ustaw, przedkładanym parlamentarzystom w Sejmie. Ustawy dotyczące aborcji i zabiegów in vitro wywołują duże kontrowersje i spory w sferze publicznej. Mieszkańcy Torunia również dołączyli do protestu 

Manifest zorganizowany 3 października zgromadził wiele osób sprzeciwiających się poczynaniom obecnego rządu. Kobiety nie chcą, aby rządzący decydowali o ich ciałach i ich przyszłości,  boją się całkowitego odebrania im możliwości wyboru.

W Polsce aborcja była możliwa tylko w szczególnych wypadkach, m.in. gdy dziecko zostało poczęte w wyniku gwałtu lub gdy ciąża zagraża życiu matki. Obecnie krąży propozycja ustawy o całkowitym zakazie aborcji. Według protestujących, może to spowodować zwiększenie liczby dzieci porzucanych na śmietnikach, zostawianych w szpitalach, czy nawet liczbę zgonów kobiet, które będą chciały nielegalnie poddać się zabiegowi usunięcia ciąży, przeprowadzonemu w niewłaściwych warunkach sanitarnych.

Na znak protestu, kobiety i mężczyźni ubrani na czarno zgromadzili się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, a następnie przeszli ulicami miasta. Wiele osób wzięło tego dnia urlop na żądanie, aby w ten sposób zademonstrować swój sprzeciw. Osoby, które nie mogły uczestniczyć w manifestacjach, jednoczyły się z pozostałymi ubierając czarne barwy. W wielu szkołach, sklepach i firmach można było dostrzec cichy protest. Czy rząd ma prawo decydować za kobiety? Według protestujących NIE.

Ja popieram te kobiety. Dlaczego rząd ma decydować o tym, co mogę, a czego nie mogę zrobić ze swoim ciałem?mówi Anita, jedna z protestujących kobiet.Dlaczego kiedy stracę dziecko i to będzie trauma dla mnie, to mam jeszcze stresować się tym, że będę przez to przesłuchiwana? Dlaczego mam nosić pod sercem dziecko, które będzie przypominało mi o brutalnym gwałcie, jaki został na mnie dokonany? Niech odpowiedzą na te pytania! Niech powiedzą to w oczy 14-latce, która została brutalnie zgwałcona i jest w ciąży! Niech powiedzą jej, że będzie musiała przez całe życie przypominać sobie tą sytuacje.

W odpowiedzi na liczne protesty, Rząd odpowiada pomysłami kolejnych ustaw dotyczących kobiet. Krążą również pogłoski o możliwości pojawienia się ustawy zakazującej antykoncepcji. Kobiety chcą walczyć o swoje prawa. Wiele torunianek mówi o kolejnych protestach, aż do momentu, gdy zostaną wysłuchane. Mężczyźni również dołączają się do akcji w trosce o swoje żony, córki i przyjaciółki.

Miasto
Wiktoria Nuszkiewicz

Pasjonatka książek i tatuaży, zwiedzająca świat w glanach. Mimo nieodłącznych słuchawek na uszach, słyszy wszystko co dzieje się w mieście. Z pozoru nieśmiała i cicha, diabelskim spojrzeniem dostrzega najdrobniejsze detale, by móc je potem opisać.

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021