fbpx
Miasto

„Nasze ciało, nasz wybór“ – Czarny Protest na ulicach Torunia (fotorelacja)

"Chcę mieć wybór. Rząd nie wychowa za mnie dziecka" - mówią protestujące kobiety (fot. Krzysztof Maliszewski/chillitoruń.pl)
„Nasze ciało, nasz wybór“ – Czarny Protest na ulicach Torunia (fotorelacja)
Wiktoria Nuszkiewicz
REAKCJE

W całej Polsce kobiety wychodzą na ulice, protestując przeciwko nowym projektom ustaw, przedkładanym parlamentarzystom w Sejmie. Ustawy dotyczące aborcji i zabiegów in vitro wywołują duże kontrowersje i spory w sferze publicznej. Mieszkańcy Torunia również dołączyli do protestu 

Manifest zorganizowany 3 października zgromadził wiele osób sprzeciwiających się poczynaniom obecnego rządu. Kobiety nie chcą, aby rządzący decydowali o ich ciałach i ich przyszłości,  boją się całkowitego odebrania im możliwości wyboru.

W Polsce aborcja była możliwa tylko w szczególnych wypadkach, m.in. gdy dziecko zostało poczęte w wyniku gwałtu lub gdy ciąża zagraża życiu matki. Obecnie krąży propozycja ustawy o całkowitym zakazie aborcji. Według protestujących, może to spowodować zwiększenie liczby dzieci porzucanych na śmietnikach, zostawianych w szpitalach, czy nawet liczbę zgonów kobiet, które będą chciały nielegalnie poddać się zabiegowi usunięcia ciąży, przeprowadzonemu w niewłaściwych warunkach sanitarnych.

Na znak protestu, kobiety i mężczyźni ubrani na czarno zgromadzili się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, a następnie przeszli ulicami miasta. Wiele osób wzięło tego dnia urlop na żądanie, aby w ten sposób zademonstrować swój sprzeciw. Osoby, które nie mogły uczestniczyć w manifestacjach, jednoczyły się z pozostałymi ubierając czarne barwy. W wielu szkołach, sklepach i firmach można było dostrzec cichy protest. Czy rząd ma prawo decydować za kobiety? Według protestujących NIE.

Ja popieram te kobiety. Dlaczego rząd ma decydować o tym, co mogę, a czego nie mogę zrobić ze swoim ciałem?mówi Anita, jedna z protestujących kobiet.Dlaczego kiedy stracę dziecko i to będzie trauma dla mnie, to mam jeszcze stresować się tym, że będę przez to przesłuchiwana? Dlaczego mam nosić pod sercem dziecko, które będzie przypominało mi o brutalnym gwałcie, jaki został na mnie dokonany? Niech odpowiedzą na te pytania! Niech powiedzą to w oczy 14-latce, która została brutalnie zgwałcona i jest w ciąży! Niech powiedzą jej, że będzie musiała przez całe życie przypominać sobie tą sytuacje.

W odpowiedzi na liczne protesty, Rząd odpowiada pomysłami kolejnych ustaw dotyczących kobiet. Krążą również pogłoski o możliwości pojawienia się ustawy zakazującej antykoncepcji. Kobiety chcą walczyć o swoje prawa. Wiele torunianek mówi o kolejnych protestach, aż do momentu, gdy zostaną wysłuchane. Mężczyźni również dołączają się do akcji w trosce o swoje żony, córki i przyjaciółki.

Miasto
Wiktoria Nuszkiewicz

Pasjonatka książek i tatuaży, zwiedzająca świat w glanach. Mimo nieodłącznych słuchawek na uszach, słyszy wszystko co dzieje się w mieście. Z pozoru nieśmiała i cicha, diabelskim spojrzeniem dostrzega najdrobniejsze detale, by móc je potem opisać.

Więcej w dziale Miasto

20200115_165146

Wyjątkowy mapping na CKK Jordanki

Mateusz Bąk17 stycznia 2020
Stare miasto w Toruniu, fot. Daniel Pach (2)_1550477183_optimized

Jak dobrze znasz historię Torunia? Dwór Artusa zaprasza na quiz!

Mateusz Bąk16 stycznia 2020
bieg_26

Przed nami finał Biegów Wolności!

Mateusz Bąk16 stycznia 2020
garbage-can-8191_1280

Uwaga – nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów!

Mateusz Bąk15 stycznia 2020
torun-3817096_1920

Do Wisły wrzucił hulajnogę elektryczną. Świetna postawa świadka!

Mateusz Bąk15 stycznia 2020
phone-903285_960_720

Powstała aplikacja, w której zgłosimy problemy i usterki w przestrzeni miasta!

Mateusz Bąk14 stycznia 2020
orkiestra7_0

WOŚP 2020: W Toruniu padł kolejny rekord!

Mateusz Bąk13 stycznia 2020
Gimnazjum_i_Liceum_Akademickie_w_Toruniu

Toruńskie Liceum Akademickie najlepsze w Polsce!

Mateusz Bąk9 stycznia 2020
student-2052868_960_720

Nauczyciele otrzymają “trzynastkę”

Mateusz Bąk8 stycznia 2020