fbpx
Miasto

Nie ubywa, lecz przybywa. Jak wygląda toruńskie 500+ ?

Więcej wniosków, więcej wypłat - tak wygląda program 500+ w Toruniu (fot. archiwum)
Nie ubywa, lecz przybywa. Jak wygląda toruńskie 500+ ?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Torunianie od czasu wejścia programu Rodzina 500+, złożyli do końca września 13 115 wniosków o zakwalifikowanie się do grupy osób, którym należą się dodatkowe środki pieniężne. W tym czasie Gmina Miasta Torunia wypłaciła ponad 47 milionów złotych. Wniosków jednak cały czas przybywa

W Toruniu nie brakuje, a co więcej przybywa rodzin, którym przysługują dodatkowe środki finansowe na jedno lub kolejne dzieci . Od początku lipca, liczba składanych na jeden miesiąc wniosków to ok. 230. Nowe wnioski, które wpływają do toruńskiego Działu Świadczeń Wychowawczych wynikają głównie z przeprowadzania się rodzin z innych miast, pogorszenia sytuacji finansowej rodzin oraz narodzin nowych domowników.

W naszym mieście dodatkowe środki pieniężne przekazywane są do ponad 11 000 osób, które kwalifikują się do programu 500+.  Wszystkie z nich pobierają dodatek finansowy w wysokości, co najmniej 500 zł miesięcznie. Ponad połowa(53,7%) otrzymuje korzyści finansowe tylko na drugie i kolejne dzieci. Natomiast mniejsza połowa ogółu(44,5%) kwalifikuje się do osób, którym należą się świadczenia pieniężne, także na pierwsze dziecko. Najmniej w Toruniu jest domów, które dostają środki finansowe na dziecko niepełnosprawne.

Trzeba jednak także zwrócić uwagę na odpowiedzialność, która wiążę się z pobieraniem korzyści majątkowych. Zobowiązane są do rozsądnego zagospodarowania tak aby codzienne życie uległo poprawie. W sytuacji kiedy toruński Dział Świadczeń Wychowawczych zostanie zaalarmowany o nieodpowiednim rządzeniu dochodami, zostają przeprowadzane natychmiastowe działania takie jak np. niezapowiedziana wizyta pracownika socjalnego, który zweryfikuje prawdziwość  podejrzeń. W naszym mieście odnotowano 65 sytuacji gdzie potrzebna była interwencja.

Osoby, które w Toruniu zgłaszały takie niewłaściwe sytuacje to m.in. sąsiedzi, dzieci, współmałżonkowie, pracownicy przychodni, pracownicy socjalni, pracownicy Działu Świadczeń Wychowawczych. W sytuacji kiedy podejrzenia okazują się prawdziwe, pierwszym działaniem jakie podejmują pracownicy to spisanie umowy oraz nauczenie lepszego gospodarowania dochodami. W przypadku braku rezultatów, kolejnym krokiem jest zamiana świadczeń finansowych na rzeczowe lub usługowe. W Toruniu konieczności zastosowania cofnięcia świadczeń finansowych nie było, a więc liczba dostających dodatki finansowe nie ubyła.

Do tej pory jeszcze nikt ze świadczeniobiorców programu 500+ nie miał zmienionej formy świadczenia na rzeczową bądź usługową – podkreślał dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Jarosław Bochenek.

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021