fbpx
Miasto

Nie ubywa, lecz przybywa. Jak wygląda toruńskie 500+ ?

Więcej wniosków, więcej wypłat - tak wygląda program 500+ w Toruniu (fot. archiwum)
Nie ubywa, lecz przybywa. Jak wygląda toruńskie 500+ ?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Torunianie od czasu wejścia programu Rodzina 500+, złożyli do końca września 13 115 wniosków o zakwalifikowanie się do grupy osób, którym należą się dodatkowe środki pieniężne. W tym czasie Gmina Miasta Torunia wypłaciła ponad 47 milionów złotych. Wniosków jednak cały czas przybywa

W Toruniu nie brakuje, a co więcej przybywa rodzin, którym przysługują dodatkowe środki finansowe na jedno lub kolejne dzieci . Od początku lipca, liczba składanych na jeden miesiąc wniosków to ok. 230. Nowe wnioski, które wpływają do toruńskiego Działu Świadczeń Wychowawczych wynikają głównie z przeprowadzania się rodzin z innych miast, pogorszenia sytuacji finansowej rodzin oraz narodzin nowych domowników.

W naszym mieście dodatkowe środki pieniężne przekazywane są do ponad 11 000 osób, które kwalifikują się do programu 500+.  Wszystkie z nich pobierają dodatek finansowy w wysokości, co najmniej 500 zł miesięcznie. Ponad połowa(53,7%) otrzymuje korzyści finansowe tylko na drugie i kolejne dzieci. Natomiast mniejsza połowa ogółu(44,5%) kwalifikuje się do osób, którym należą się świadczenia pieniężne, także na pierwsze dziecko. Najmniej w Toruniu jest domów, które dostają środki finansowe na dziecko niepełnosprawne.

Trzeba jednak także zwrócić uwagę na odpowiedzialność, która wiążę się z pobieraniem korzyści majątkowych. Zobowiązane są do rozsądnego zagospodarowania tak aby codzienne życie uległo poprawie. W sytuacji kiedy toruński Dział Świadczeń Wychowawczych zostanie zaalarmowany o nieodpowiednim rządzeniu dochodami, zostają przeprowadzane natychmiastowe działania takie jak np. niezapowiedziana wizyta pracownika socjalnego, który zweryfikuje prawdziwość  podejrzeń. W naszym mieście odnotowano 65 sytuacji gdzie potrzebna była interwencja.

Osoby, które w Toruniu zgłaszały takie niewłaściwe sytuacje to m.in. sąsiedzi, dzieci, współmałżonkowie, pracownicy przychodni, pracownicy socjalni, pracownicy Działu Świadczeń Wychowawczych. W sytuacji kiedy podejrzenia okazują się prawdziwe, pierwszym działaniem jakie podejmują pracownicy to spisanie umowy oraz nauczenie lepszego gospodarowania dochodami. W przypadku braku rezultatów, kolejnym krokiem jest zamiana świadczeń finansowych na rzeczowe lub usługowe. W Toruniu konieczności zastosowania cofnięcia świadczeń finansowych nie było, a więc liczba dostających dodatki finansowe nie ubyła.

Do tej pory jeszcze nikt ze świadczeniobiorców programu 500+ nie miał zmienionej formy świadczenia na rzeczową bądź usługową – podkreślał dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Jarosław Bochenek.

Więcej w dziale Miasto

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020
Monument of great astronomer Nicolaus Copernicus, Torun, Poland

Kopernik i pierniki, czyli jedziemy w odwiedziny do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl10 sierpnia 2020
pexels-photo-1454360

Uczniowie wrócą do szkół

Mateusz Bąk5 sierpnia 2020
DSC_0772

Festiwal Wisły ponownie zawita do Torunia!

Mateusz Bąk5 sierpnia 2020
2020_08_04_torunsk_pielgrzymka_006

Z Torunia wyruszyli pielgrzymi

Mateusz Bąk4 sierpnia 2020